„Krokai yra svogūniniai augalai, o praktiškai visus svogūninius augalus žydinčius pirmoje metų pusėje sodiname rudenį. Tad krokai – ne išimtis“, – sako L. Liubertaitė.
Pasak specialistės, dažniausiai daroma klaida – svogūnėlių sodinimas per anksti.
Sodinkite kuo vėliau
L. Liubartaitė pataria nesodinti svogūnėlių per anksti: „Labai dažnai pasitaiko, kad žmonės per anksti pasodina svogūninius augalus, tada jie spėja ne tik sudygti, bet ir išaugti. Pastaraisiais metais pas mus žiema ateina vėliau, tad siūlyčiau ir su svogūniais augalais neskubėti.“
Stebina tai, kad didesnius svogūnėlius, tokius kaip tulpių, galima sodinti net ir gruodžio mėnesį, kol dar neprasidėję šalčiai.
„Krokus reikėtų sodinti šiek tiek anksčiau, įprastai rekomenduojama rugsėjo mėnesį, bet aš sakyčiau, kad spalis irgi puikiausiai tinka. Jeigu prisiminėte, kad turite krokų lapkritį, galite ir tada juos ramiai pasodinti“, – pataria apželdinimo kursų organizatorė.
Tinkama vieta
Pasak specialistės, būtina labai gerai pasirinkti krokų sodinimo vietą, kadangi ji susijusi su krokų augimo ciklu:
„Svogūnėliai turi įsišaknyti rudenį ir dirvoje peržiemoti, o pavasarį krokai išauga ir pražįsta. Tam, kad kitais metais krokai vėl pražįstų, tikrai nereikia jų išrauti, reikia leisti jiems vėl subrandinti maisto medžiagų svogūnėlyje kitiems metams.
Kad jie tai galėtų padaryti, būtina po žydėjimo palikti jų lapus, kadangi lapai yra ta augalo dalis, kuri vykdo fotosintezę. Tokiu būdu svogūnėlis prisotinamas maisto medžiagomis. Visa gyvybė yra svogūnėlyje, bet tai gyvybei reikalingi lapai.“
L. Liubertaitė sako, kad nereikėtų lapelių pjauti, o palaukti, kol šie pagels. Žinoma, toks vaizdas gali gadinti jūsų sodo grožį.
„Jeigu krokus sodiname gėlyne, tada didelės problemos nėra, nes smulkius ir nelabai gražius kroko lapelius paslepia kitos gėlės. Jeigu krokus pasodiname vejoje, tai jos negalėsime pjauti kurį laiką. Tad jeigu pačioje gražiausioje vejos vietoje sugalvojote pasodinti krokų, tai tikrai gerai pagalvokite ar tai tikrai pati geriausia vieta, nes apie mėnesį su puse vejos šienauti negalėsite“, – sako L. Liubertaitė.
Tad pašnekovė sako, kad krokų pievelę geriausia įrengti ne pačioje matomiausioje vietoje. Turint didelį sklypą, galima paskirti vieną plotą būtent krokams: „Tada krokų pievelė pavasarį tiesiog suspindės. O, kai krokai nužydi, gerai, kai kitose vietose kas nors kitas traukia akį.“
L. Liubertaitė sako, kad dažnai krokų pievelei tinka vieta po medžiais, ypač po lapuočiais. Pavasarį jie dar nesulapoja, tad saulės būna pakankamai jiems išdygti.
„Po medžiais ypatingos vejos taip pat nesitikim, tad bus nieko tokio, jei ten matysime tuos rudus krokų lapelius“, – sako ekspertė.
Paklausta ar iš krokų daromos puokštės, L. Liubertaitė atsako, kad juos galima panaudoti pavasarinėms ir velykinėms kompozicijoms, o pavasario metu galima įsigyti ir pradaigintų svogūnėlių.