Žaislų rinka be galo didelė, tad ir įsigyti galima visko, ko tik geidžia širdis. Į kokias žaislų savybes būtina atkreipti dėmesį, kokių medžiagų vengti ir kokių žaislų geriausia nepirkti, naujienų portalui tv3.lt pasakojo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Rinkos priežiūros planavimo ir rizikos vertinimo skyriaus vyr. specialistė Giedrė Abaravičienė.
Sudėtyje – ir toksiškos medžiagos
Paklausta, kaip atrodo bendra situacija rinkoje ir ar vis dar daug pavojingų žaislų pasirodo prekyboje, G. Abaravičienė teigia, kad situacija nėra itin bloga, bet pasitempti dar yra kur.
„Kaip ir daugelyje Europos Sąjungos šalių, taip ir Lietuvoje pavojingų žaislų vis dar pasitaiko. Per pirmąjį šių metų pusmetį nustatėme virš 60 nesaugių gaminių, iš kurių 17 žaislų – išties nemažai“, – sako ji.
Aptikti kiekvieną pavojingą ar įtartiną žaislą – kone neįmanoma, tačiau specialistė turi patarimų tėvams, į ką svarbu atsižvelgti renkant vaikui žaislą. Pirmiausia, visada patartina skaityti etiketes, kuriose nurodoma, iš kokių medžiagų žaislas pagamintas.
„Pavojingos nustatomos medžiagos dažniausiai yra ftalatai. Minkštos lėlės, cyspiukai, kamuoliukai ir kiti žaislai, skirti vaikams iki 3 metų amžiaus, paprastai yra gaminami iš polivinilchlorido, kad šie žaislai būtų minkšti, jų gamybai dažniausiai naudojami ftalatai.
Per didelis jų kiekis gali sukelti įvairius negalavimus, ligas, turėti įtakos sveikatai, kadangi vaikų organizmai pasisavina daugiau pavojingų medžiagų nei suaugusiųjų“, – pasakojo VVTAT vyr. specialistė.
Dėl šios priežasties reikėtų vengti žaislų, kurių etiketėje įrašytas vinilas arba PVC, rekomenduojama rinktis tuos, kurių etiketėje nurodoma, kad nėra ftalatų. Angliškai tai įvardijama kaip „phtalate free“ arba „BPA free“.
Žaisliukai vaikų gyvenime atsiranda nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių – tai ir įvairūs barškučiai, ir virš lovelių kabinami žaisliukai:
„Visą laiką sakome, kad tėvai atkreiptų dėmesį dėl barškučių, kurie yra skirti kūdikiams. Jų korpusas turi būti tvirtas, kad pirmą kartą numestas nesudužtų, nesuskiltų ir neliktų smulkių dalių, kurios gali pakenkti vaikui.“
Didžiausias pavojus vaikams iki 3 metų
Didžiausią pavojų žaislai kelia vaikams iki 3 metų amžiaus – tokio amžiaus vaikams itin pavojingos bet kokios smulkios detalės ir kitos žaislų savybės: aštrios briaunos, šerpetos, ilgos virvelės.
„Svarbu atkreipti dėmesį į tai, koks rekomenduojamas amžius yra nurodytas ant žaislo. Nurodymas, kad žaislas nerekomenduojamas vaikams iki 36 mėnesių amžiaus, yra svarbus, nes nurodo, kad žaislas gali turėti smulkių detalių, kuriomis vaikas gali užspringti, susižeisti ar gali būti kitaip pavojingos mažam vaikui.
Faktiškai bet kuris žaislas iki 3 metų amžiaus vaikui gali kelti užspringimo riziką, jeigu sulūžta arba yra sugadinamas, ypač įvairios dalys kaip sagos, karoliukai.
Be to, virvės ar dirželiai negali būti labai ilgi, kad vaikas jais negalėtų apsijuosti kaklo ir kiltų uždusimo pavojus. Neseniai sulaukėme vartotojo skundo, kad vaikui nupirko žaisliuką, bet virvelė buvo per trumpa, vaikas negalėjo žaislo tempti. Teko paaiškinti, kad visa tai yra dėl saugumo“, – vardijo pašnekovė.
Iš populiarumo viršūnių vis dar nesitraukia ir minkšti, kimštiniai žaislai, tačiau keliais atvejais jie taip pat gali būti pavojingi:
„Kimštiniai žaislai pavojingi tada, jeigu yra nuplėšiamų, lengvai nuimamų detalių, kurias vaikas gali praryti. Taip pat būna atvejų, kai siūlės yra netvirtos, jos prayra, žaislo viduje yra barškanti detalė arba varpelis, kurį vaikas gali išimti iš užpildo. Tokiu atveju svarbu užtikrinti, kad vaikas jų negalėtų įsidėti į burną.“
Atkreipkite dėmesį į kelias detales
Svarbu atsižvelgti ir į tai, kad žaislai, skirti mažesniems vaikams, neturėtų aštrių metalinių ar stiklinių kampų. Renkantis medinius žaislus, įsitikinkite, kad jo paviršius yra lygus, kad nekiltų rizika dėl rakšties.
Paaugusiems vaikams tėvai neretai perka ir judančius, grojančius ir kitaip stebinančius žaislus, į kuriuos dedasi baterijos. Jos turėtų būti įmontuotos tvirtai, kad vaikas jų negalėtų išimti.
„Žaislų, skirtų jaunesniems kaip 3 metų vaikams, baterijos turi būti nepasiekiamos be įrankio, nebent baterijų skyriaus dangtis gali būti atidarytas tiktai vienu metu atlikus mažiausiai du nepriklausomus judesius.
Be to, reikia atidžiai skaityti naudojimo instrukcijas, nes jos dažnai būna tiesiog išmetamos, bet jose būna naudingos informacijos. Būtina perskaityti, jeigu tai yra sudėtingesnis žaislas. Visi nori įsigyti ką nors įspūdingesnio, bet pamiršta pasidomėti, kaip jis veikia“, – šypteli VVTAT vyr. specialistė.
Įsigyjant įvairius dviratukus, mašinėles, sūpynes ar kitus žaislus, ant kurių vaikas lipa, itin svarbu vadovautis gamintojo nurodytais svorio, priežiūros reikalavimais, iki kokio svorio vaikams žaislas yra pritaikytas ir kaip jais tinkamai naudotis.
„Jeigu nėra nurodyta instrukcija arba aprašymas lietuvių kalba, tai jau pirmas įtarimas, kad kažkas su žaislu nėra gerai. Atsakingi pardavėjai, platintojai stengiasi, kad visa informacija būtų pateikta ant pakuotės.
Dar į ką visą laiką prašome atkreipti dėmesį – ženklinimą, kas parašyta ant pakuotės ir ar yra nurodymas, kokiai amžiaus grupei žaislas skirtas.
Taip pat ir/ar CE ženklas, kuris žaislams yra privalomas. Tokiu būdu gamintojas, prisiimdamas visą atsakomybę už gaminį, deklaruoja, kad gaminiui yra atliktas atitikties įvertinimas pagal taikomas direktyvas, darniuosius standartus“, – aiškino G. Abaravičienė.
Įspėja dėl rankdarbių
Vis tik, nors prekybos centruose ir kitose prekybvietėse pardavinėjami žaislai yra nuolat tikrinami, visus internete pardavinėjamus gaminius sutikrinti ir sužiūrėti kone neįmanoma. O čia atsiveria daugybė kelių įsigyti nesaugius žaislus.
„Norėtųsi, kad žmonės daugiau atkreiptų dėmesį, nepirktų nepatikrintų rankdarbių, pavyzdžiui, dabar labai madingų čiulptukų laikiklių ir panašių gaminių kūdikiams. Būna, juos veria, bet nesilaiko reikalavimų būtent dėl smulkių detalių, tvirtumo“, – įspėja pašnekovė.
Tačiau kaip elgtis tokiu atveju, kai norite pirkti rankdarbius, bet nesate įsitikinę, kad jie yra saugūs?
„Jeigu kyla įtarimų, prašykite, kad jums įrodytų, kad žaislas atitinka nustatytus reikalavimus. Tokie gaminiai, kaip čiulptukų laikikliai, turi atitikti standarto reikalavimus, jiems atliekami stiprumo, tempimo ir kiti bandymai.
Lietuvoje, jei asmuo nori užsiimti žaislų ir kitų vaikams skirtų produktų gamyba, galima atlikti bandymus ir turėti atitikties deklaraciją, kad jie atitinka nustatytus reikalavimus, bet juos daro mažai kas.
Šiuo atveju, rekomenduojame tokius daiktus pirkti prekybos centruose, vaistinėse, didesnėse įmonėse, kurios tikrai gali pateikti atitikties deklaracijas, sertifikatus, kad daiktas pagamintas laikantis standartų reikalavimų.“
Pastebėjus žaislus, kurių saugumas kelia įtarimą arba įsigijus tokį gaminį, apie tai rekomenduojama pranešti VVTAT, kad prekyvietės, kuriose pastebėti žaislai, būtų patikrinti ir įvertintas jų saugumas ir tinkamumas jais prekiauti.