Apie raudonėlių žolės ir dobilų žolės naudas socialiniame tinkle „Facebook“ plačiau pasidalijo Lietuvos fitoterapijos asociacija.
Raudonėlio žolės nauda
Raudonėlių žolėje gausu eterinių aliejų, kurių pagrindinės sudedamosios dalys pasižymi galingu antibakteriniu, priešgrybeliniu poveikiu.
Ši žolelė nuo seno naudota kovojant su daugybe negalavimų, nuo skrandžio, žarnyno uždegimų iki inkstų infekcijų.
„Raudonėlių žolė (lot. Origanum vulgare)
Raudonėlių žolė pasižymi gausiu eterinio aliejaus kiekiu, kurio pagrindinės veikliosios medžiagos – karvakrolis ir timolis – turi stiprų antibakterinį ir priešgrybelinį poveikį. Be jų, žolėje taip pat randama beta-bisaboleno, kariofileno, linalolio, borneolio, taip pat taninų, dervų, sterolių ir flavonoidų.
Dėl savo sudėties raudonėlių žolė pasižymi stipriomis antiseptinėmis savybėmis, veiksmingomis prieš daugelį bakterijų ir grybelių, ypač E. coli bei Candida padermes.
Ji gali būti naudinga esant įvairioms ūminėms ir lėtinėms virškinamojo trakto bei kvėpavimo takų infekcijoms – tokioms kaip gastroenteritas, dizenterija, bronchitas, kosulys, gerklės, sinusų ar tonzilių uždegimas.
Be to, raudonėlių žolė skatina tulžies išsiskyrimą, mažina skrandžio ir žarnyno uždegimus. Moterims gali padėti reguliuoti menstruacijų ciklą, ypač esant dismenorėjai.
Tiek raudonėlių žolė, tiek jos eterinis aliejus slopina patogeninių mikroorganizmų augimą, todėl gali būti naudingi esant žarnyno disbiozei – būklei, kuriai būdingi tokie simptomai kaip dujų kaupimasis, pilvo pūtimas, diskomfortas ar viduriavimas.
Raudonėliai taip pat pasižymi diuretiniu poveikiu, todėl gali būti vartojami esant inkstų infekcijoms, akmenligei ar lėtinio nefrito sukeltam inkstų funkcijos sutrikimui“, – dalijosi Lietuvos fitoterapijos asociacija.
Dobilų žolė mažina „blogąjį“ cholesterolį
O štai dobilų žolė yra itin naudinga moterims, ypač klimakteriniu periodu, nes padeda kompensuoti sumažėjusį estrogenų kiekį.
Be to, ši žolelė ypač naudinga širdies ir kraujagyslių sistemai, teigiama, kad ji net padeda mažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį ir didina „gerojo“.
„Dobilų žolė (lot. Trifolium pratense L.)
Raudonųjų dobilų žolėje yra apie 2 % izoflavonų, tarp kurių vyrauja biochaninas A ir formononetinas. Virškinimo sistemoje šie junginiai metabolizuojami į genisteiną ir daidzeiną.
Pastarasis, priklausomai nuo organizmo, gali dalinai virsti ekvoliu – junginiu, kuris pasižymi stipresniu estrogeniniu aktyvumu nei daidzeinas ir yra panašus į genisteiną.
Be to, raudonieji dobilai taip pat turi kumestrolio ir kumarinų.
Raudonųjų dobilų izoflavonai pasižymi estrogeniniu poveikiu, kuris pasireiškia konkuruojant dėl estrogenų receptorių, ypač beta tipo. Dėl reikšmingo fitoestrogeninio aktyvumo raudonieji dobilai vis dažniau vartojami menopauzės simptomams palengvinti.
Žolė naudojama klimakterinio periodo simptomų prevencijai ir gydymui – mažina vazomotorines reakcijas (pvz., karščio bangas).
Raudonųjų dobilų izoflavonai ne tik padeda menopauzės metu kompensuoti sumažėjusį estrogenų kiekį, bet ir teigiamai veikia širdies bei kraujagyslių sistemą – turi hipolipeminį poveikį: mažina MTL (blogąjį cholesterolį) ir jo oksidaciją, didina DTL (gerąjį cholesterolį), t. y. padeda atitolinti aterosklerozės vystymąsi.
Izoflavonai taip pat gali padėti mažinti kaulų masės nykimą – slopindami kaulų rezorbciją, jie stabdo osteoporozės progresavimą, todėl gali būti naudingi osteoporozės profilaktikai.
Dėl izoflavonų gebėjimo „konkuruoti“ su organizmo estrogenais manoma, kad raudonieji dobilai gali būti naudingi tiek krūties vėžio prevencijai, tiek slopinti nuo estrogenų priklausomų vėžinių ląstelių augimą.
Tradiciškai džiovinti raudonųjų dobilų žiedai ir žolė buvo vartojami kaip priemonė, lengvinanti atsikosėjimą, atpalaiduojanti kosulio spazmus, slopinanti uždegimus ir skatinanti žaizdų gijimą.
Raudonieji dobilai naudoti peršalus, sergant bronchitu, faringitu ar gingivitu. Esant dermatitui, žvynelinei, egzemai ir kitoms lėtinėms odos ligoms, dažniausiai jie buvo vartojami kartu su kitais augalais, gerinančiais kepenų ir virškinamojo trakto veiklą“, – taip pat rašoma Lietuvos fitoterapijos asociacijos įraše.
Primename, kad tai yra tik patariminio pobūdžio straipsnis. Dėl savo sveikatos ir mitybos visuomet rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju arba vaistininku.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!