Plačiau apie paprastąjį alaviją (lot. Aloe Vera) ir jo naudą sveikatai socialiniuose tinkluose rašė Lietuvos fitoterapijos asociacija.
Šis augalas – aukso gysla organizmui
Šio augalo gelis naudingas odai, o sultys – tikra aukso gysla organizmui, nes padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą, gerina virškinimą ir padeda kontroliuoti gliukozės apykaitą.
Ir tai – tik dalis šio augalo teikiamų naudų, tačiau specialistai primena ir įspėja, kad kai kurios alavijo dalys gali būti nuodingos, todėl vartoti reikia itin atsakingai ir atsargiai.
„Paprastasis alavijas (Aloe Vera) – tai sukulentinis augalas iš alavijinių (lot. Asphodelaceae) šeimos, plačiai žinomas dėl savo gydomųjų savybių. Augalo pavadinimas kilęs iš arabiško žodžio „Alloeh“, reiškiančio „spindinti karti medžiaga“. Jo mėsingi, dygliuoti lapai kaupia želė pavidalo sultis, pasižyminčias drėkinamosiomis, priešuždegiminėmis ir gydomosiomis savybėmis.
Aloe Vera naudojamas tiek išoriškai – odos priežiūrai, nudegimų gydymui, – tiek vidiniam vartojimui kaip maisto papildas. Augalas lengvai prižiūrimas, mėgsta saulėtą, sausą aplinką.
Paplitimas
Alavijų genties augalai yra daugiamečiai, turintys negilias šaknis. Jie auga įvairiomis sąlygomis – nuo jūros lygio žemumų iki 2700 m aukščio virš jūros lygio, nuo uždarų lajų miškų iki dykumų krūmynų.
Nauda sveikatai
Biologiškai aktyvūs alavijų geliai pasižymi antibakteriniu poveikiu, padeda slopinti uždegimus, natūraliai drėkina odą, skatina ląstelių atsinaujinimą ir palengvina žaizdų bei lengvo laipsnio nudegimų gijimą, pavyzdžiui, po saulės vonių. Taip pat gali padėti mažinti randus, palengvinti žvynelinės (psoriazės) simptomus ir sumažinti kojų venų tinimą.
Tikrieji alavijai naudingi moterų savijautai prieš menstruacijas ir jų metu, padeda mažinti nuovargį. Aloe vera taip pat prisideda prie normalios imuninės sistemos veiklos, gerina virškinimo funkciją, palaiko normalią gliukozės apykaitą organizme.
Augalas pasižymi gausybe biologiškai aktyvių medžiagų. Jo sudėtyje esantys polisacharidai (ypač acemananas) stiprina imuninę sistemą ir skatina žaizdų gijimą, flavonoidai veikia kaip antioksidantai, mažinantys uždegimą. Saponinai turi antiseptinių savybių, o steroliai – priešuždegiminį poveikį. Aloe vera taip pat gausu vitaminų (A, C, E, B grupės) ir mineralų (kalcio, magnio, cinko), reikalingų organizmo sveikatai palaikyti.
Šių junginių derinys Aloe Vera paverčia plačiai naudojamu natūraliu preparatu, ypač naudingam odos, virškinimo ir imuninės sistemos sveikatai.
Vartojimo atsargumo priemonės
Nors Aloe Vera plačiai naudojamas medicinoje ir kosmetikoje, kai kurios jo dalys gali būti nuodingos. Alavijo žievėje yra antrachinonų (ypač aloino), pasižyminčių stipriu vidurius laisvinančiu poveikiu, kurie gali sukelti virškinimo sutrikimus, skrandžio spazmus ar viduriavimą. Todėl rekomenduojama sultis ir užpilus ruošti tik iš nulupto alavijo lapo gelio, atsargiai pašalinus žievę“, – dalijosi Lietuvos fitoterapijos asociacija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!