Linija veiks darbo dienomis, nuo 11 iki 19 val., savaitgaliais – nuo 11 iki 14 val.
Norinčius mesti rūkyti konsultuos penki pagal specialią moksliniais įrodymais grįstą metodiką apmokyti specialistai.
Pažangos projektas „Nacionalinė metimo rūkyti pagalbos telefoninė linija“ bus vykdomas iki 2029 metų pabaigos. Jis finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis.
Įkurdama šią liniją SAM ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas įgyvendina vieną iš Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamų priemonių, skirtų priklausomybei nuo tabako nutraukti.
Projektą plačiau ministerija ketina pristatyti kitą savaitę.
Efektyviausi metimo rūkyti būdai
Anksčiau tv3.lt naujienų portale psichiatras Adomas Bieliauskas pasakojo, kad pats efektyviausias metimo būdas yra psichologinės pagalbos ir medikamentinio gydymo kombinacija.
A. Bieliausko teigimu, kai žmogus naudojasi specialisto (psichologo, psichoterapeuto, šeimos gydytojo ar kito profesionalo) pagalba, jis padidina rūkymo metimo tikimybę.
„Iš medikamentinių tyrimų, šiuo metu veiksmingiausia yra pakaitinės nikotino terapijos kombinacija. Jos metu žmogus naudoja nikotino pleistrus kartu su nikotino gumomis ar purškalais.
Ši terapija padidina tikimybę, kad žmogus mes rūkyti apie 3-4 kartus. O kalbant apie pagrindinius rūkymo metimo būdus, tai populiarus yra datos išsirinkimas, kuriai ruošiamasi 2-3 savaitės.
Visą nustatytą laikotarpį žmogus ruošiasi mesti rūkyti: pašalina visas priemones susijusias su rūkalais – cigaretes, elektroninės cigaretes, pelenines, pakrovėjus, nikotiną ir t.t.
Jeigu yra atsiradę ritualai, žmogus ruošiasi kaip galėtų kovoti su neigiamomis emocijomis, susigalvoja būdus kaip save apdovanoti, paskatinti, prašyti artimų pagalbos ir taip po 2-3 savaičių pasiruošimo, visiškai atsisako rūkymo“, – pasakojo psichiatras.
Ką daryti žmonėms, kuriems nepavyksta neberūkyti?
Taip pat A. Bieliausakas atskleidė, kad yra mitas – žmonėms patinka rūkyti. Visgi apie 70 procentų rūkančiųjų nori atsisakyti šios priklausomybės, o apie 50 procentų žmonių kasmet bando mesti rūkyti.
„Visgi tai padaryti pavyksta ne visiems, nes mesti rūkyti savarankiškai yra labai sunku. Tad rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris gali padėti sudaryti rūkymo metimo planą, vadovaudamasis mokslo pagrįstais metodais, o ne mitas ar pačio žmogaus sugalvotais būdais.
Svarbu žinoti, kad dažnai žmogui mesti rūkyti pavyksta tik iš kelinto karto. Kad žmogus savarankiškai mes rūkyti, yra tik 3-5 procentų tikimybė. Specialisto ar medikamentų pagalba tikimybę padidina keletą kartų“, – priminė psichiatras Adomas Bieliauskas.