• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ruduo įsibėgėja, nenumaldomai artėja ir diena, kuomet visi trauks lankyti jau išėjusių artimųjų – lapkričio 1-oji. Kai kurie pasirenka aplankyti kapus anksčiau, tačiau dideliu galvos skausmu tampa mntys, ką sodinti, kad augalai atrodytų gražiai ir atėjus šalčiams, o pasirinkę skintas gėles dažniausiai tikisi, jog jos laikysis kuo ilgau.

Ruduo įsibėgėja, nenumaldomai artėja ir diena, kuomet visi trauks lankyti jau išėjusių artimųjų – lapkričio 1-oji. Kai kurie pasirenka aplankyti kapus anksčiau, tačiau dideliu galvos skausmu tampa mntys, ką sodinti, kad augalai atrodytų gražiai ir atėjus šalčiams, o pasirinkę skintas gėles dažniausiai tikisi, jog jos laikysis kuo ilgau.

REKLAMA

Floristė Rita Naujalienė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, jog vertėtų nepamiršti, jog kapinės – ramybės, amžinybės vieta, kurioje nereikia nei didelės pompastikos, nei krūvos degančių žvakelių.

Tinkamiausios gėlės – viržiai

Pirmiausia, keliaudami lankyti mirusių artimųjų neprisipirkite daugybės žvakių, kiekvienam artimajam atminti užtenka vienos liepsnelės. Juk žvakėmis ne tik šildome ir teršiame žemę, bet ir drumsčiame mirusiųjų ramybę.

„Prisiminimas turėtų būti simbolinis, labai jautru yra uždegama žvakutė, bet ji turėtų būti viena, nes kuo daugiau, tuo labiau ne pagerbiam, o griaunam ramybę. Aš visąlaik už tai, kad būtų viena žvakė, jei du žmonės palaidoti kapely – dvi. Jautriau yra viena ilgai deganti žvakė negu daug mažų“, – pataria specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie gėles, R. Naujalienė pažymi, jog lapkričio 1 dieną gėlės įprastai jau nežydi, tad sodinti gausiais žiedais apsikrovusius augalus neverta. 

REKLAMA

Kapinėse puikiai pasitarnauja rudeniniai augalai – viržiai ar erikos, jei norisi bent trumpai pasidžiaugti žiedais, tačiau juos geriausia sodinti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, jei norite, jog augalas gyventų ne vienerius metus. Pasodinus prieš šalčius, augalas nespės įsišaknyti ir pavasarį jį teks rauti:

„Gėle perteikiamas jausmas, tai yra prisiminimo ir pagarbos ženklas, kai atneši prisimindamas gyvą žiedą, tai yra šilta ir tikra.

REKLAMA
REKLAMA

Kas dabar labai aktualu, jeigu laiku pasodinti prieš šalnas, gražiausia viržiai šiuo laiku, visos spalvos nuo baltos iki violetinės, bordo yra labai ramios, gamtiškos.“

Augalų, kurie žydėtų žiemą, nėra ir tai įprasta mūsų klimato šalyse. Tačiau jei norite, kad atėjus pavasariui kapas atrodytų tvarkingas, floristė rekomenduoja susodinti krokus – pavasario pranašus, kurių dydis tinkamas kapams.

Chrizantemas pakeiskite gvazdikais

Lietuvoje įsitvirtinusi tradicija, jog chrizantema – gedulo gėlė, tad ir per Vėlines ir Visų Šventųjų dieną ant kapų vežamos šios gėlės. R. Naujalienė pasakoja, jog ši tradicija atėjusi iš seno ir šiomis dienomis jau nėra aktuali, mat visos gėlės tinka pagerbti mirusiųjų atminimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prieš 30 metų chrizantemos buvo žmonių užauginamas, lengvai dauginamas augalas, galėjome užsiauginti žiedą tam laikui, dėl to chrizantema skiriama gedului, Vėlinėms. Tada negalėjome nieko nusipirkti, atsisiųsti, mūsų tėvai augindavo ir tai paplito kaip gedulo gėlė”, – pasakojo specialistė.

Vis dėlto, chrizantemas vertėtų palikti geresniems orams, mat jos itin bijo šalčio, o po šalnos žiedas sutyžta, o jei įsigijote skintų chrizantemų, ant kapo padėkite tik jos žiedelį arba patrumpinkite kotus, kad vėjas jų neišvartytų.

REKLAMA

„Ką aš darau, jeigu yra pasirinkimas, aš perku ne chrizantemas, o gvazdikus, nes gvazdikas yra atsparesnis šalčiui, geriau laikosi ir ne taip subliūkšta. Po pirmos šalnos iš chrizantemos lieka „košė“, skaudu, bet taip yra, o gvazdikas išlaiko savo formą ir ilgiau lieka gražesnis“, – pataria floristė.

Kadangi kapinės dažniausiai yra apsuptos medžių ir miškų, galite atsinešti vos vieną gėlės žiedą, o pačią kompoziciją sukurti iš to, kas yra gamtoje – kankorėžių, pušų spyglių ar nukritusių medžio lapų.

REKLAMA

„Imkite viską, kas yra miške gražiausio – spygliais išklokite kryžiuką, padarykite iš spyglių širdutę, rinkite kankorėžius, darykite iš jų bet koką formą. Surinkite lapus, juos galite susmaigstyti ir padaryti daug įvairių formų. Čia yra fantazija ir kūryba. Tai yra jūsų prisilietimas ir jausmo perdavimas artimiausiam žmogui, tai yra gražiausia“,  – natūralius kapų puošimo būdus vardijo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkitės žemės spalvas

Kalbėdama apie spalvas, pašnekovė pabrėžia, jog jokiu būdu kapams nereikėtų rinktis ryškių, rėkiančių spalvų, pavyzdžiui, rožinės. Ji kapinėse atrodo itin nenatūraliai, tad verčiau likti prie pablukusių žemės spalvų:

„Tikrai siūlau rinktis žemės spalvą, šviesiai violetinę. Jeigu yra sniegas, tiks ir baltos. Kapinėse yra tamsu, yra ramybė, labai norėtųsi ramių spalvų, viską derinti prie gamtos. Kokia yra gamta, taip r kurti, kad įsilietų į gamtą.

REKLAMA

Nereikia apkrauti ir daryti spalvingo kapo, ryškių spalvų. Visos spalvos, kurios yra nublukę, nuplautos, murzinos – jos tinka. Yra labai svarbu paderinti, duoti specialistui pažiūrėti, koks bus akmuo ir keliauti į tą patį toną, kad sukurtume kuo ramesnius kampelius, su kuo mažiau spalvų, detalių.“

Viena iš daromų klaidų, kaip pastebi R. Naujalienė, yra spalvų margumynas – vis dėlto, kapinėse mirusieji atgulė amžino poilsio, tad geriausia, jog augalai būtų vienos spalvos, daugiausiai – dviejų, nes trys skirtingos spalvos jau per daug marga. O geriausia gėlių ar augalų spalvą rinkti pagal pastatytą paminklą. Jei jis raudonas, plytų spalvos – ieškot rausvų atspalvių, jei juodas, rinkitės pilkus atspalvius.

REKLAMA

Nešantiems skintas gėles per Vėlines ar Visų Šventųjų dieną, neverta pulti ieškoti vazos – žiedelį galima gražiai paguldyti ant kapo, nes bet kokiu atveju jis neišliks gražus ilgą laiką, papūtus vėjui nukris žiedlapiai ar nulinks galva.

„Gėlės kapuose žydės kelias dienas, galite tą dieną atnešti ir paguldyti, nebūtina merkti, nes jos ilgai nežydi. Niekada nesiūlau jokių vazų nešti, nes tai nėra sveikinimas, o pagerbimas, galima paguldyti visas gėlytes. Mes negalime prailginti jų gyvenimo, nemanau, kad tai aktualu. Namuose galite ilginti gėlės gyvenimą, bet ne kapinėse“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Augalus sodinkite su saiku

Viena didžiausių klaidų, kurią pastebi R. Naujalienė, yra ta, jog žmonės kapuose ne pagerbia mirusįjį, o iš kapo padaro gėlių darželį, kurį kasdien reikia lankyti ir prižiūrėti. Tai – papildomas rūpestis, kurį patys sau užsikraunate:

„Daugiausiai ir daro klaidas, kad prisisodina visko, kas jiems gražu, perka tai, kas jiems patinka, negalvodami, kaip augalas žydės, kiek laiko, kas bus po žydėjimo.

REKLAMA

Reikia prisiminti, kad tai ramybės vieta, žmogus nėra gyvas, jo nereikia lankyti kasdien ir neprižiūrėsi dažnai, todėl galvoju, kad reikia sodinti augalus, kurie ištisus metus būtų gražūs, nereikėtų dažnai lankytis.“

Kad kapas būtų estetiškas, geriausia vadovautis minimalizmo principais – nedidelis paminkliukas, o gėlės sodinamos pagal jo formą, išlaikant vientisumą. Taip kapas atrodys tvarkingas ir nereikalaus daug priežiūros.

REKLAMA

„Aš visada už tai, kad būtų minimalizmas – kuo mažesnis, tuo gražiau. Jeigu mes turim vieną spalvą, toną ir vieną formą, keliaujam su ta pačia forma toliau. Nereikėtų žaisti skirtingom formom. Įsivaizduokite paminklo šešėlį, kad paminkliukas paguldytas ant žemės, tada bus gražu.“

Taip pat floristė yra prieš dirbtines gėles ir plastmasines vazas, kurios – dažnas reiškinys kapinėse. Verčiau tvarkingai pasodinkite visžalius augalus, vazą pagaminkite iš medžio ar akmens, kad viskas būtų kuo arčiau gamtos ir natūralumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų