Įprastas linų sėmenų porcijos dydis yra vienas valgomasis šaukštas, maždaug 7 gramai. Tokiame nedideliame kiekyje slypi didžiulė nauda – baltymai, skaidulos, omega-3 riebalų rūgštys, vitaminai ir mineralai, rašoma healthline.com.
Širdžiai
Bene labiausiai linų sėmenys vertinami dėl omega-3 riebalų rūgščių. Remiantis tyrimais, tie, kurie valgė linų sėmenis, turėjo mažesnę širdies priepuolio riziką, nes buvo sumažintas arterijų uždegimas ir cholesterolio kaupimasis širdies kraujagyslėse.
Padeda sumažinti vėžio riziką
Taip pat linų sėmenyse yra lignanų – augalinių junginių, kuriuose esančios medžiagos gali padėti sumažinti vėžio riziką. Stebėjimai rodo, kad moterys, kurios valgo linų sėmenis, turi mažesnę krūties vėžio riziką, ypač, jei jos yra po menopauzės.
Virškinimui
Dar viena linų sėmenų nauda – maistinės skaidulos, kurių vos viename šaukšte yra 8–12 proc. rekomenduojamos paros normos. Maistinės skaidulos yra naudingos virškinimui, padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, sumažinti cholesterolio kiekį. Taip pat skaidulos padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
Aukštam kraujospūdžiui sumažinti
Linų sėmenis į mitybą reikėtų įtraukti ir tiems, kuriuos vargina aukštas kraujospūdis. Tyrimai parodė, kad kasdien valgant linų sėmenis šešis mėnesius, kraujospūdis sumažėjo ir tapo lengviau kontroliuojamas.
Kovai su antsvoriu
Linų sėmenys gali padėti ir norintiems atsikratyti nereikalingų kilogramų. Šios sėklos lėtina virškinimą skrandyje, o taip yra kontroliuojamas apetitas ir suteikiamas sotumo jausmas.
Kur naudoti linų sėmenis?
Linų sėklos arba linų sėmenų aliejus gali būti lengvai įtraukiamas į mitybos racioną. Aliejų galima naudoti kaip salotų padažą arba įpilti jo į vandenį ir gerti kaip dienos skysčių dalį. Sėklų galima pabarstyti į pusryčių dribsnius, įmaišyti į mėgstamą jogurtą ar kokteilius, įdėti kepant bandeles, duoną ar kitus kepinius.