Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė Aplinkos apsaugos agentūra, svarbu atminti, kad valikliuose ir kitose priemonėse yra potencialiai pavojingų medžiagų.
Cheminės medžiagos gali sukelti alergijas ir ne tik
Daugelyje priemonių yra paviršinio aktyvumo medžiagų. Be jų, yra ir daugybė kitų, kurios gali sukelti alergijas, akių, kvėpavimo takų dirginimą – pasekmės gali būti išties liūdnos.
Aplinkos apsaugos agentūros specialistai pataria, kaip saugiai naudotis cheminėmis medžiagomis, kaip išsirinkti geresnius variantus ir kokios gali būti įprastų priemonių alternatyvos, draugiškesnės ir mums, ir aplinkai.
„Ką svarbu žinoti apie cheminių medžiagų naudojimą buityje?
Skalbimo priemonės, audinių minkštikliai, įvairūs valikliai, indų plovimo skysčiai – visų jų sudėtyje yra junginių, vadinamų aktyviosiomis paviršiaus medžiagomis arba paviršinio aktyvumo medžiagomis (PAM).
PAM gali būti organinės rūgštys, alkoholiai, aminai, baltymai ir kiti. Jos naudojamos nešvarumams pašalinti nuo odos, drabužių ir namų apyvokos daiktų, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje.
Be PAM valymo priemonių sudėtyje yra daug kitų cheminių medžiagų, kurios padeda suskaidyti ir pašalinti riebalus, maisto ir kitokius likučius. Cheminės medžiagos taip pat naudojamos norint suteikti produktui kvapą ar spalvą arba norint jį išsaugoti. Kai kurios iš šių medžiagų gali sukelti alergines reakcijas, sudirginti odą, akis bei kvėpavimo takus.
Svarbūs patarimai, kaip saugiai naudotis cheminėmis medžiagomis:
Visada naudokite valymo priemones pagal instrukcijas. Pavojaus piktogramose parodoma, kokią žalą jūsų sveikatai ar aplinkai priemonė gali sukelti. Etiketėse taip pat pateikiama informacija apie tai, ką reikėtų daryti nelaimingo atsitikimo atveju;
Laikykite valymo priemones vaikams ar gyvūnams nepasiekiamose vietose;
Nemaišykite skirtingų valymo priemonių tarpusavyje ir nekeiskite taros, kurioje jas laikote;
Jei ketinate naudoti ypač stiprias priemones, tokias kaip nukalkinimo priemonės, kanalizacijos vamzdžių ar orkaitės valikliai, rekomenduojama mūvėti gumines pirštines ir dėvėti apsauginius akinius;
Nelaimingo atsitikimo atveju, jei jūs ar jūsų šeimos narys netyčia turėjote sąlytį su priemone, kurioje yra kenksmingų cheminių medžiagų, skambinkite 112;
Rinkitės aplinką tausojančius ploviklius, pažymėtus oficialiu ekologiniu ženklu, pavyzdžiui, ES ekologiniu ženklu „Ecolabel“ arba „Nordic“ ekologiniu ženklu;
Kai kurias valymo priemones galima pakeisti tokiais natūraliais produktais kaip soda, actas, citrinų sultys, druska“, – dalijosi Aplinkos apsaugos agentūra.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!