• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pigmentinės dėmės yra viena iš dažniausių odos problemų, su kuria gali susidurti visų amžiaus grupių žmonės. Nepriklausomai nuo odos tipo ar gyvenimo būdo, daugelis žmonių patiria pigmentacijos sutrikimus, kurie gali būti panašūs į saulės dėmes, senėjimo sukeliamas dėmes ar kitas diskrečias spalvų nevienodumo apraiškas.  

Pigmentinės dėmės yra viena iš dažniausių odos problemų, su kuria gali susidurti visų amžiaus grupių žmonės. Nepriklausomai nuo odos tipo ar gyvenimo būdo, daugelis žmonių patiria pigmentacijos sutrikimus, kurie gali būti panašūs į saulės dėmes, senėjimo sukeliamas dėmes ar kitas diskrečias spalvų nevienodumo apraiškas.  

REKLAMA

Gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Jurgita Karčiauskienė tv3.lt naujienų portalui pasakoja, kad pigmentinės dėmės gali turėti tiek estetinį, tiek psichologinį poveikį, gali kelti kompleksus ir paveikti asmenybės pasitikėjimą savimi.

Jurgita Karčiauskienė sako, kad pigmentinės dėmės yra pakitusi odos spalva, kurių atsiradimą lemia tiek išoriniai tiek vidiniai veiksniai.

REKLAMA
REKLAMA

„Padidėjusios pigmentacijos dėmės gali atsirasti dėl saulės ar kitokio tipo UV spindulių poveikio. Dažniausiai tokio tipo dėmės atsiranda saulei atvirose vietose, ant veido, dekoltė, bei rankų. Dažniausiai jos yra nepiktybinės, tačiau pats žmogus negali įvertinti jų pobūdžio.

REKLAMA

Dėmių kilmei ir pavojingumui įvertinti dažniausiai reikalinga gydytojo dermatovenerologo konsultacija ir dermatoskopinis ištyrimas.

Tuomet gydytojas gali saugiai parinkti procedūras, kurios sumažins ar panaikins pigmentinės dėmės. Jas dažniausiai pavyksta pašviesinti įvairiais namuose naudojamais kremais, injekcinėmis gydytojo kabinete atliekamomis procedūromis ar lazeriais.

Kitas odos pigmento patamsėjimo tipas yra hormoninė pigmentacija, kuri dažniau pasireiškia moterims, ypač nėštumo, menopauzės metu, maitinant krūtimi arba dėl mėnesinių ciklo sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA

Hormoninė pigmentacija dažniausiai atsiranda veide ir būna simetrinė. Kai hormonai susitvarko, ši pigmentacija gali praeiti 60 proc. moterų. Ją koreguoti ir tvarkyti yra sunkiau, nes, visų pirma, reikia atstatyti ar bent jau sukontroliuoti hormoninę organizmo sistemą.

Kitas pigmentinių dėmių tipas – apgamai. Tai odos augliai sudaryti iš pakitusių odos pigmento ląstelių melanocitų ar jų sankaupų nevocitų. Juos  lengva sumaišyti su pigmentine dėme, kuri yra tik odos pigmento melanino pagausėjimas odoje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apgamai turi odos vėžio riziką, todėl juos rekomenduojama stebėti  ir reguliariai tikrinti pas gydytoją dermatovenerologą.

Kita aktuali odos pigmentacijos rūšis yra použdegiminė pigmentacija, kai po odos ligos ar po tam tikrų procedūrų (pvz. po  rūgštinių ar aparatinių procedūrų) ypač nesisaugant UV spindulių  oda patamsėja. Turime nemažai pacientų, kuriems po aknės ypač veide lieka tamsios dėmės“, – sako moteris.

REKLAMA

Paklausus, dėl kokio tipo pigmentinių dėmių pacientai kreipiasi dažniausiai, Jurgita atsako, kad šiais laikais žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata ir grožiu, todėl turintys apgamų dažniausiai kas 1-2 metus ateina pasitikrinti juos profilaktiškai.

„Kita grupė žmonių yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie mėgo degintis saulėje ir su laiku pastebėjo atsiradusias rudas dėmės veido, rankų odoje. O trečioji grupė – moterys, kurios kreipiasi dėl atsiradusios hormoninės pigmentacijos“, – sako ji.

REKLAMA

Ar žmogus gali atpažinti pigmentacijos rūšį?

Dermatovenerologė sako, kad šiais laikais žmonės daug informacijos gali rasti internete, tačiau ji ne visada būna teisinga. Daug žmonių būna pasiskaitę ir nuspėja, kokio tipo pigmentacija tai galėtų būti.

„Jei tai yra šlakai, hormoninė pigmentacija, nėra taip sunku parinkti priemonę, kuri nepakenks, tačiau reikėtų atsiminti, kad sumaišius apgamą su pigmentine dėme ir jį gydant rūgštimis, gali sau pakenkti, nes apgamas gali pradėti keistis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl jei pigmentinės dėmės gydant savarankiškai po kelių mėnesių nedingsta, reikėtų kreiptis į gydytoją dermatologą“, – sako dermatovenerolgė.

Ji teigia, kad pigmentinė dėmė gali būti ir kitos odos problemos ar ligos simptomas. Moters teigimu, pavyzdžiui, hormoninė pigmentacija dažniausiai signalizuoja kitas organizmo ligas.

„Tokiu atveju, darome įvairius tyrimus, neretai pacientą siunčiame pas skirtingus sepcialistus, nes pigmentaciją gali sukelti ginekologiniai sutrikimai, skydliaukės, kepenų, inkstų ligos ar tam tikrų medikamentų vartojimas“.

REKLAMA

Pigmentinių dėmių gydymas

Jurgita Karčiauskienė sako, kad odos patamsėjimo gydymas yra labai individualus ir gali užtrukti skirtingą laiko tarpą. Moters teigimu, tai priklauso nuo to, kokia yra pigmentinės dėmės priežastis: jeigu tai yra nuo saulės atsiradęs šlakas, lazeriu jį galima panaikinti per 1-4 kartus.

„jei pigmentinė dėmė buvo atsiradusi nuo saulės, ją panaikinus, ji vis tiek gali atsinaujinti. Tad norint kad poveikis būtų ilgalaikis, būtina vengti saulės spindulių, tepti kremus su aukštu SPF, taip pat namuose naudoti šviesinančias priemones.

REKLAMA

O hormoninės pigmentacijos gydymas gali užtrukti net keletą metų. Dažniausiai tai yra bendras ir ilgalaikis paciento, gydytojų komandos ir net gi kosmetologo darbas. Tokiai pigmentacijai dažniausiaitaikome kompleksinį gydymą: priežasties paieška, apsauga nuo saulės, namuose naudojamos melonocitų veiklą slopinančios priemonės ar net vaistai, reguliarios šviesinančios procedūros gydytojo ar kosmetologo kabinete“, – sako moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dermatovenerologė sako, kad neretai pigmentines dėmes žmonės gydosi namuose. Moters teigimu dažniausiai naudojama priemonė – citrina ir kitos liaudiškos priemonės.

„Citrinos ar kitų vaisių rūgštis gali pašviesinti dėmes, tačiau jei žmogus vis tiek kreipiasi į gydytoją, tai gali reikšti, kad jam išgyti nepavyko. Manau, kad svarbu žmogų edukuoti ir paaiškinti, kad visų pirma reikia išsiaiškinti pigmentacijos priežastį ir tik po to imtis priemonių jai panaikinti, nes kitaip galima sau pakenkti “, – sako Jurgita.

REKLAMA

Gydytoja sako, kad kai kurie žmonės naudoja įdegiui skatinti skirtus maisto papildus. Tokius papildus dažnai vartoja kultūrizmo sporto šakos atstovai, tačiau to daryti gydytoja nerekomenduoja.

„Daugelyje Europos Sąjungos šalių šie papildai yra uždrausti, bet esu turėjusi pacienčių, kurios naudojo tokio tipo papildus ir po kurio laiko kūne pagausėjo pigmentinių darinių. Šie papildai stipriai skatina įdegį, tad gali išaukti ir odos vėžį“, – teigia ji.

REKLAMA

Pigmentinių dėmių prevencija

Gydytoja sako, kad norint apsisaugoti nuo pigmentinių dėmių, reikėtų naudoti apsaugą nuo saulės ir reguliariai tikrintis apgamus bei įvairius darinius.

„Geriausias patarimas – naudoti apsaugą nuo saulės ir atsiradus intensyviai UV spinduliuotei, dengti odą. Daugumos žmonių deginimosi pasiteisinimas yra tai, kad taip gauname vitamino D. Visgi, šio vitamino gamyba vyksta per odą, kuri dengia mūsų galūnes – rankas, kojas ir tam užtenka 10-15 minučių pabūti saulėje. Jeigu oda ruduoja, tai reiškia, kad ji jau saugosi nuo žalingų saulės spindulių.

REKLAMA
REKLAMA

Jei odoje yra uždegimas, ją reikėtų saugoti dar stipriau, nes uždegimo vietose oda linkusi patamsėti labiau. Kuo žmogus tamsesnis, tuo odos pigmentacijos problema yra stipresnė.

Taip pat esant pigmentacijos problemai rekomenduočiau pasitikrinti ir savo bendrą sveikatą, kad sužinotumėme ar ne organizmo vidiniai veiksniai lemia odos spalvos pokyčius“, – sako dermatovenerologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų