Dažniausi simptomai
Profesorius pabrėžia, kad geležies trūkumas sukelia ne vieną simptomą. Keletas pagrindinių: trapūs plaukai, aritmija, nuovargis, pajuodę paakiai, neramių kojų sindromas, nemiga, fibromialgiija ir koncentracijos stoka.
Žinoma, tokie patys simptomai būdingi ir kitoms ligoms, pavyzdžiui, hipotirozei, vitamino D trūkumui, žemam testosterono lygiui ir netgi miego apnėjai. Vis dėlto, kad ir kokia nemalonių pojūčių priežastis, derėtų nedelsti ir kreiptis į gydytojus.
Receptiniai ir nereceptiniai geležies preparatai
Jeigu įtariate, kad jums trūksta geležies, svarbu suprasti, kad bet koks maisto papildas šiuo atveju nepadės. A. Unikauskui laidoje draugiją palaikanti „Eurovaistinės“ vaistininkė Fausta Barisevičienė sako, kad egzistuoja du geležies preparatų tipai: receptinė geležis ir nereceptinė.
„Skirtumas tarp receptinės ir nereceptinės geležies yra labai didelis. Receptinius geležies preparatus gydytojai skiria, kai tam yra rimta priežastis, na, o nereceptiniai maisto papildai su geležimi yra skirti papildyti nepilnavertę mitybą“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė.
Pasitikrinti ar trūksta geležies galite ir patys
Gydytojas teigia, kad pasitikrinti, ar jums trūksta geležies, galite ir namuose, tereikia atkreipti dėmesį į du dalykus.
„Pirmiausia reikėtų pasižiūrėti į savo delnus – delno linijos turi būti tamsesnės, nei likusi delno oda. Jei jos yra blyškios, tai signalizuoja apie geležies trūkumą. Antra, reikia patraukti apatinį akies voką žemyn ir patikrinti akies gleivinės spalvą. Jeigu spalva blyški, tai irgi ženklas, kad organizme geležies kiekis itin žemas“, – įspėja A. Unikauskas.
Pasak gydytojo, geležis dalyvauja kraujo gamyboje, skydliaukės hormonų gamyboje, nervinių impulsų perdavime, dopamino gamyboje ir dar daugybėje kitų funkcijų.
Kaip papildyti organizmą geležimi?
Jeigu manote, kad jums trūksta geležies arba, jeigu norite imtis prevencijos, A. Unikauskas pataria papildyti mitybą raudona mėsa, kepenimis ir vėžiagyviais. Be to, vertėtų išbandyti ketaus keptuves gaminant maistą ir padidinti skrandžio rūgštingumą – tam gali pasitarnauto obuolių actas.
Naujausias „Kviečiame daktarą“ laidas stebėkite šeštadieniais, 11.30 val. per TV3.
Turite klausimų? Dabar prof. A. Unikauskui juos gali užduoti kiekvienas! Na, o patys įdomiausi ir aktualiausi klausimai nuskambės televizijos eteryje.