Į klausimą, ar ketina deportuoti „Tesla“ ir „SpaceX“ vadovą Eloną Muską, kuris yra natūralizuotas JAV pilietis, kilęs iš Pietų Afrikos Respublikos, Trumpas atsakė: „Nežinau, reikės pasižiūrėti.“
Daugiau naujienų apie JAV prezidentą, specialioje „Donaldo Trumpo“ rubrikoje.
Šis komentaras buvo tik dar viena grandis viešų išpuolių serijoje, prasidėjusioje dėl Kongrese svarstyto biudžeto projekto. E. Muskas viešai kritikavo projektą kaip neatsakingą išlaidavimą, kuris toliau didins šalies skolą. Tuo metu D. Trumpas tvirtina, kad tikroji E. Musko nepasitenkinimo priežastis – planuojamas mokesčių lengvatų elektromobiliams panaikinimas.
DOGE – ginklas prieš Muską?
D. Trumpas taip pat užsiminė, kad vėl gali pasitelkti federalinę agentūrą DOGE (Vyriausybės efektyvumo departamentą), kuriai iki gegužės 28 d. vadovavo pats E. Muskas. Pasak D. Trumpo, ši agentūra galėtų peržiūrėti visas vyriausybės subsidijas, kuriomis naudojasi E. Musko įmonės. „Galbūt teks paleisti DOGE ant Elono. Būtų siaubinga, tiesa? Jis gauna labai daug subsidijų“, – kalbėjo D. Trumpas.
E. Muskas sureagavo santūriai, tačiau užuominomis: „Labai vilioja į tai atsakyti. Labai. Bet šįkart susilaikysiu“, – rašė jis „X“ platformoje.
Ginčas įgauna politinį atspalvį
Ginčas tarp E. Musko ir D. Trumpo nėra naujas. Jų pozicijos dėl valstybės finansų skiriasi iš esmės. E. Muskas, kuris iki neseniai ėjo oficialias pareigas D. Trumpo administracijoje, birželio 30 d. net pasiūlė steigti naują politinę jėgą – „America Party“. Jis kritikavo tiek respublikonus, tiek demokratus už, anot jo, nekontroliuojamą skolų didinimą ir vadino juos vienos partijos sistema – „paršelio Porky partija“.
E. Muskas viešai grasino, kad rems pirminiuose rinkimuose tuos kandidatus, kurie pasisakys prieš biudžeto projektą. Mainais E. Trumpas pažėrė kaltinimų, esą E. Muskas tiesiog nusiminęs dėl numatomo elektromobilių subsidijų panaikinimo bei federalinių kontraktų peržiūros grėsmės.
Tarp eilučių E. Trumpas siūlė, kad be subsidijų E. Muskas apskritai negalėtų tęsti savo verslų JAV: „Elonui teko daugiau valstybės paramos nei bet kam kitam istorijoje. Jei ne subsidijos, jis turbūt jau būtų grįžęs į Pietų Afriką. Nebūtų nei raketų, nei palydovų, nei elektromobilių.“
E. Muskas į tai atsakė paprastai: „Nutraukite jas visas. Dabar.“
Ekonominės pasekmės
Toks konfliktas neužsibaigė vien žodžiais. „Tesla“ akcijos liepos pradžioje smuko apie 5 proc., o dar birželio pradžioje, kai E. Muskas viešai pasisakė prieš D. Trumpo biudžeto projektą, bendrovė per vieną dieną neteko apie 150 mlrd. dolerių vertės.
Vėliau, birželio 11-ąją, E. Muskas socialiniuose tinkluose pripažino, kad kai kurie jo komentarai apie E. Trumpą buvo per aštrūs. Tai sušvelnino įtampą, o „Tesla“ akcijos greitai atsigavo.
Pasibaigus kadencijai DOGE agentūroje, E. Muskas vėl ėmė viešai kalbėti apie savo verslus. Birželio 22 d. „Tesla“ Teksaso valstijoje pradėjo pilotinį autonominių taksi projektą. E. Muskas teigia, kad šis verslas galėtų plėstis visoje šalyje. Žinoma, jei tam palankias sąlygas sudarytų naujoji D. Trumpo administracija.
Tačiau birželio 28-ąją, savo 54-ojo gimtadienio proga, E. Muskas vėl puolė į frontą. „Naujausias Senato projektas sunaikins milijonus darbo vietų ir smarkiai pakenks šalies strateginiams interesams. Tai – beprotybė.“