Vasaros pradžioje į „Maisto kelio“ keliones po gimtąją šalį Audrių kalbino Leonardas, tačiau dabar, išsiilgęs ekspedicijų, pats Audrius kels Leonardą iš lovos, temps iš namų ir kvies į kulinarinių ekspedicijų kelią.
Pusę vasaros gyvenę „Eglės sanatorijoje“ Druskininkuose, šį kartą bičiuliai apsistos toje pačioje sveikatinimosi oazėje, tik Birštone. Susitikę su sanatorijos generaliniu direktoriumi Artūru Salda, keliautojai įsikurs patogiuose kambariuose, sočiai papusryčiaus ir jaukų pokalbį su direktoriumi pratęs „Saulės terasoje“ ant stogo su vaizdu į įspūdingą Birštono panoramą ir tekantį Nemuną.
„Tiek Druskininkuose, tiek Birštone procedūros yra tos pačios, nes darome viską, kad būtų kuo vienodesnė gydymo ir sveikatinimo kokybė. Gydytojai jums gali paskirti iš daugiau nei šimto įvairiausių procedūrų, priklausomai nuo jūsų sveikatos būklės. Visgi tas ilgus metus gyvavęs stereotipas, kad sanatorijos yra skirtos tik reabilitacijai, jau nyksta. Visuomenė supranta, kad nesame mes visi tokie sveiki, kaip įsivaizduoja, o COVID-19 viruso pandemiją tik parodė, kad į sanatoriją galima atvažiuoti prevenciniais tikslais, kad liga neateitų“, - laidoje pasakos „Eglės sanatorijos“ generalinis direktorius Artūras Salda.
Džiugiai nusiteikę jau penktajai bendrai kelionei, po jaukaus pokalbio Audrius su Leonardu leisis į kelią ir patrauks link Kauno. Būtent čia jų lauks tikras liežuvį kutenančių skonių išbandymas ir gardūs patiekalai, pagardinti aitriųjų datulinių ir rūkytų Chalapos paprikų padažais. Kultūros barą „Godo“ Mantas Urbutis atidarė po penkiolikos užsienyje praleistų metų. Deja dėl karantino baro veiklą teko stabdyti, tačiau būtent tada Mantas ėmėsi naujos avantiūras ir ėmė gaminti aštrius padažus „Kaunas Sauce“.
„Ilgai laužėm galvą, kaip pavadinti šį verslą, tačiau vienas iš draugų pasiūlė, jog turime Kauno liftus, Kauno tiltus, tad kodėl Kaunas negali turėti ir savo padažų. Šiuo metu yra keturios skirtingos padažų rūšys, o naujos dvi – dar eksperimentinėje stadijoje“, - laidoje savo verslo istorija dalinsis M. Urbutis.
Pažadinę skrandžius „Maisto kelio“ vedėjai leisis į švelnesnių skonių ir gardžiausių sūrių paiešką, kur susipažins su labai tradiciniu kulinariniu amatu – sūrininkyste. Vos atvykus į Kaišiadoris, Audrių ir Leonardą pasitiks Kaišiadorių rajono mero pavaduotojas Darius Vilimas, kuris papasakos apie šio krašto istoriją ir simbolius, užslėptus miesto herbe.
„Kaišiadorys yra palaimintojo Teofilio Matulionio ir traukinių miestas. Būtent herbe pavaizduoti žirgai ir jų besiplaikstantys karčiai simbolizuoja traukinius, važiuojančius į įvairias kryptis. Ne veltui ir pirmasis nepriklausomos Lietuvos traukinys pajudėjo iš būtent Kaišiadoryse esančios geležinkelio stoties dar 1919-aisiais metais“, - istorija dalinsis D. Vilimas.
Atvykus į Kaišiadorių kraštą nuodėmė būtų neaplankyti ir Žiežmarių, kuriuose kadaise sustojęs buvo ir pats Napoleonas. Bet „Maisto kelio“ laidos vedėjai nori ne tik gražiais vaizdais pasigrožėti, bet ir kažką į burną įsimesti, tad jų pirmoji stotelė sūrio kelyje – netoli Žiežmarių įsikūrusi sūrinė „Ostvalds fabrica“, kur sūrius gamina lietuvės Eglės ir latvio Roberts šeima.
„Kaip pas mus per Kalėdas yra kūčiukai, taip Latvijoje, ypatingai per Jonines, pagrindinis patiekalas – sūris su kmynais. Tačiau, kad neapsistoti vien ties latviškais sūriais, neseniai grįžome iš Gruzijos, kur būtent ten išmokome gruziniškos sūrininkystės paslapčių“, - laidoje pasakos sūrininkės savininkė Eglė Ostvalds.
Pažinę Kaišiadorių regioną, Leo ir Bružas patrauks į Jonavą, kur pačiame miestelio centre jų lauks Jonavos kultūros centro turizmo informacijos centro skyriaus vadovė Vijolė Šadauskienė, pasiruošusi papasakoti apie įspūdingas naujienas ir netrukus lankytojus pritraukiančias pramogas būtent šiame mieste.
„Jonava nėra senas miestas ir, deja, bet mes negalime pasigirti įspūdingu senamiesčiu ar išlikusiais dvarais, tačiau mes galime pasigirti net 25 km nuteistais dviračių takais, kuriais galima apvažiuoti visą Jonavą. O dar viena naujiena laukia rudenį, kuomet Jonava turės vienintelę Lietuvoje kalnų dviračių trasą“, - tvirtins V. Šadauskienė.
Lankantis Jonavoje privalu ne tik išmėginti dviračių sportą, bet ir aplankyti Petro Bieliausko sodybą Ragožių kaime, kur aukštaičių krašte puoselėjamos senosios žemaičių tradicijas. Būtent čia Audriaus ir Leonardo lauks ne tik gardžių sūrių degustacija bet ir nemenkas iššūkis – patiems pasigaminti tikrą žemaitišką kastinį.
„Geram kastiniui reikalinga rauginta žemaitiška „smetona“, kurią pagardinam druska, imam po šaukštą ir sukam būtinai pagal laikrodžio rodyklę. Reikalinga ir temperatūrų kaita, nes jeigu neįdėtume į karšto vandens garų vonelę, suplaktume sviestą“, - kulinarinėmis kastinio paslaptimis dalinsis P. Bieliauskas.
Nors stalas ir lūš nuo gėrybių, tačiau čia užsibūti laidos vedėjams nepavyks, mat jų lauks dar viena stotelė sūrio kelyje – Kėdainiai. Šis miestas nuo seno garsėja savo daugiakultūriškumu, mat čia, kaip „Maisto kelio“ vedėjams papasakos miesto mero patarėja ryšiams su visuomene Jorūnė Liutkienė, kadaise sėkmingai sugyveno net šešios skirtingos tautos.
„650 metų atgal Hermano Vartbergiečio kronikose mes jau turime pirmą kartą paminėtus Kėdainius. XV a. jie atiteko Radviloms, kurie buvo geri vadybininkai ir pradėjo traukti į miestą įvairių religijų ir tautybių žmones. Būtent Kėdainiuose kadaise sugyveno vokiečiai, lietuviai, lenkai, žydai, škotai ir stačiatikiai“, - laidoje istoriją pasakos J. Liutkienė.
Pristačiusi itin turtingą Kėdainių miesto istoriją, ji palydės vedėjus ir sūrio keliu pas vietinę sūrininkę Liliją. Prieš dvejus metus Lilija savo sodybos „Mataušinė“ kieme įkūrė sūrių cechą, tačiau iki to laiko moteris kaimiškus natūralius sūrius gamino net septyniolika metų. Lilijos repertuare – lietuviškas baltas varškinis, rūkyti, kepti, desertiniai sūriai, taip pat ir „Panyro“ sūris, kurio receptą Lilijai pasufleravo armėnų tautybės giminaitis.
„Man šis armėniškas sūris labai patiko, bet dabar pas mus jis mažiau sūrus, mažiau kietas, nes taip labiau tinka lietuvių skoniui, lengviau pagardinti įvairiais prieskoniais“, - laidoje pasakos Lilija Liutkevičienė, kasdien savo vardo ceche pagaminanti apie 300 sūrių į dieną.
Pakeliavę sūrio keliu Audrius su Leonardu tęs gastronominius atradimus po Lietuvą ir susitiks su ypatingu žmogumi – buvusiu „Maisto kelio“ vedėju, virtuvės šefu iš Šri Lankos Dilanu Dampella Gamage, kuris šiai dienai dirba kartu su drąsių ir ambicingų virtuvės meistrų komanda „Maisto architektai“. Dilanas puikiai žino, kokios būna skonių atradimų kupinos „Maisto kelio“ ekspedicijos, todėl ir pats pasistengs gastronominiais šedevrais nustebinti naujuosius laidos keliautojus.
„Dilanas yra tikra mūsų komandos uoga, turinti ir griežtą ranką virtuvėje. Dilano mama pati namuose Šri Lankoje džiovina prieskonius ir juos siunčia čia į Lietuvą Dilanui, jog jis tuos prieskonius galėtų panaudoti maisto ruošimui“, - apie šefą gražiais žodžiais atsilieps „Maisto architektų“ įkūrėja Sandra Urbonienė.
Po ilgos ir įspūdžių bei skonių kupinos kelionės, Audrius ir Leonardas sugrįš į vasaros namus „Eglės sanatorijoje“. Ir nors ekspedicijos po gimtąją šalį išties užburiančios, Leonardą užklups nelemti nugaros skausmai. Laimei, kad tam padėti galės ir problemą lengvai išspręs „RedCord“ procedūra, skirta pratampyti visus kūno raumenis.
Žiūrovų pamėgta kulinarinių kelionių po Lietuvą laida „Maisto kelias“ sėkmingai tęsia ketvirtąjį sezoną. Jos vedėjų užkietėjusių keliautojų, egzotinius kraštus skersai ir išilgai išmaišiusių charizmatiškų ir humoro jausmo nestokojančių bičiulių Audriaus Bružo ir Leonardo Pobedonoscevo širdys ištroškusios nuotykių. Jų gausu ne tik užsienyje, bet ir gimtojoje Lietuvoje, tad vyrai pasiryžę tai įrodyti!
„Maisto kelias“ – šeštadienį, 9:30 val. per TV3 televiziją!