Apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Artėjant kadencijos pabaigai, ši Vyriausybė pagaliau „išstenėjo“ seniai žadėtą mokesčių reformą. Šiomis dienomis ji pradedama svarstyti Seimo komitetuose. Sako, kad visi turėtų džiaugtis ta reforma – ji labai gera, labai socialiai teisinga, visiems bus geriau. Bet štai jūs rašote, kad ne ir ją kritikuojate. Sakykite, kas jums labiausiai kliūva?
Tikriausiai kliūva laikotarpis, kada mes siūlome visą šitą dalyką. Iš tikrųjų, situacija ekonomikoje – ir Lietuvoje, ir Europoje, ir pasaulyje – yra gana sudėtinga, o Lietuvos situacija yra dar sudėtingesnė, nes, būkime atviri, bet esame Europos Sąjungos pakraštys ir esame šalia pafrontės linijos.
Egzistuojanti Rusijos agresija prieš Ukrainą sukelia papildomų įtampų ir mūsų ekonomikai, ir mūsų verslui. Taip pat ir pabėgėliai, bėgantys per Baltarusiją ir visa kita. Tai sukelia papildomą stresą verslui. Dabar daryti tą mokesčių reformą, manau, yra tikrai ne laikas.
Jeigu reikia dėl grynai gynybinių dalykų, tai verslas siūlo ir tikrai solidarizuojasi su visa valstybe, kad galbūt reikia paskirti atskirą gynybinį mokestį, bet nekelti visų mokesčių. Tokiu būdu viskas vėl sueis į vieną krepšį, turėsime didelį mokesčių paketą, prarasime konkurencingumą Europos Sąjungos mastu ir būtent Baltijos šalių mastu.
Jūs nuogąstaujate dėl kapitalo apmokestinimo, bet juk Lietuvos visuomenė senų seniausiai piktinasi visai kitais dalykais – darbo apmokestinimu, o ne kapitalo, kuris, daugelio kritikų nuomone, jau seniai buvo per mažas. Ką jūs į tai atsakytumėte?
Atsakytume tai, kad visgi socialinė gerovė ateina per ekonominę gerovę. Jeigu ekonominės gerovės neturės įmonės, kurios samdo darbuotojus ir tie akcininkai, kurie investuoja į Lietuvos ekonomiką, tai tikrai ta gerovė nepadidės ir mokesčių didinimas dar labiau atbaidys. Manyčiau, kad reikėtų žiūrėti nuo kito galo.
Kalbant apie mokesčių reformą, jūs sakote, kad dabar ne laikas ir viename savo įrašų minite recesiją, kuri mūsų laukia metų pabaigoje. Kodėl jūs remiatės tokia prielaida? Juk turime ir kitų požymių – štai kalbama apie brangstantį kurą, apie tai, kad dyzelinas žiemą gali kainuoti ir 2 eurus. Kuras brangsta – ekonomika atsigauna. Kokia čia gali būti recesija?
Skaičiai rodo ką kitą. Deja, situacija yra tokia, kad ir Europos pramonė, ir didžiausi Europos darbdaviai po truputį eina link recesijos. Pandemija išblaškė, pandemija įliejo į pasaulio ekonomiką 20 trilijonų dolerių – niekuo nepatvirtintų, niekuo nepagrįstų pinigų. Už jų nestovėjo pagaminta prekė, produktas, paslaugos, tai buvo tiesiog injekcija.
Ta injekcija iššaukė infliaciją. Infliacija dabar atsigulė ant visų mūsų pečių – ir ant darbdavių, ir ant darbuotojų. Taigi, mūsų eksporto rinkose situacija blogėja – blogėja Vokietijoje, blogėja Skandinavijoje. <...> Jeigu mes dar labiau apsunkinsime investicinį klimatą, tikrai turėsime daugiau problemų nei iš to galime išlošti. Mūsų paskaičiavimai tai remia.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.