Apie Lietuvos kelių situaciją naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo asociacijos „Lietuvos keliai“ vykdomasis direktorius Šarūnas Frolenko, VILNIUS TECH Kelių tyrimo instituto direktorius, profesorius Audrius Vaitkus ir žurnalo „Auto Bild“ vyriausiasis redaktorius, automobilių ekspertas Vitoldas Milius.
Pone Šarūnai, paminėjau 40 procentų krašto kelių, bet taip pat turime rajoninius, magistralinius kelius. Tai visas mūsų kelių tinklas – kiek jis yra kokybiškas?
Š. Frolenko: Tas 40 procentų turbūt ir yra bendras vardiklis, nes jeigu žiūrėsime į automagistrales – ten bus 12-15 procentų, pagal valstybės institucijų duomenis, jeigu žiūrėsime į greitkelius – bus 18 procentų. Bet suma sumarum, įvertinus visą tinklą, kiek jo yra, kiek yra kilometrų, ir kokius turime rezultatus, tai grubiai yra 40 procentų.
Reiškia, kad 40 procentų tinklo dangos yra nudėvėta arba nusidėvėjusi daugiau, negu turėtų būti pagal jai taikomus standartus.
Pone Audriau, jūs esate Kelių tyrimo instituto direktorius, tai, kaip suprantame, tiriate kelius. Taigi kiek mūsų keliai yra toli nuo kokybės standartų?
A. Vaitkus: Reikia pažymėti, kad yra keletas skirtingų vertinimo metodikų. Nežinau, apie kokią metodiką konkrečiai kalba kolega, bet vakar, užvakar pasižiūrėjau Lietuvos kelių direkcijos viešai skelbiamus duomenis ir metodiką, kuri yra taikoma ir kitose išsivysčiusiose Europos Sąjungos valstybėse, tai yra balų sistema nuo 1 iki 5.
1 balas yra labai gerai, 5 balai – labai blogai. Pagal šią metodiką galime pažymėti, kad blogos arba labai blogos būklės magistralinių kelių mes turime apie 20 procentų, krašto kelių – 40 procentų, o rajoninės reikšmės kelių – apie 60 procentų.
Tai kokiu balu įvertinti tie blogiausi keliai?
A. Vaitkus: Nuo 4 iki 5 balų. Reiškia, kad blogos arba labai blogos būklės. Čia ta dalis, kur jau yra sąlyginai visiškai nepatenkinama būklė.
Kuriose Lietuvos vietose keliai yra blogiausi?
A. Vaitkus: Tai yra skirtingi kelių ruožai, nes gali būti, kad, pavyzdžiui, kelyje Vilnius-Panevėžys yra išskirti 6 ruožai, kurie atitinka pačią blogiausią būklę, 3 ruožai, kurie atitinka blogą ir taip toliau. Bet norėčiau pažymėti, kad blogų ir blogiausių kelių yra per visas kategorijas – tiek magistraliniuose, tiek krašto, tiek rajoniniuose. Bet magistraliniai keliai yra mažiausiai blogos būklės.
Pone Vitoldai, šiuo metu esate Lenkijoje. Natūralus klausimas šitoje temoje – kaip keliai ten?
V. Milius: Mes iš seniau atsimename, kad keliai Lenkijoje nebūdavo patys geriausi. Važiuodami į Vokietiją visą laiką turime kirsti šitą šalį ir anksčiau šiek tiek keiksnodavome Lenkiją. O dabartinis ir kokių pastarųjų 7 ar 10 metų jos progresas yra didžiulis. Lenkijoje keliai ne tik labai geri, bet jų ir tiesiama daug – magistralių, greitkelių.
Lenkai dirba gana greitai. Ir kai žiūriu ir stebiu kelerių metų kelius, niekas pas lenkus kažkodėl nesugriūna. Pas mus kažkaip tie keliai, apart to, kad yra tikrai senų, palopytų, bet net ir kai kurios naujesnės dalys „išsivažinėja“. Yra šitų problemų visur – ir Lenkijoje, ir Vokietijoje – bet pas mus kažkaip daugiau.
Visą laidą žiūrėkite straipsnio pradžioje.