Jau keturias dienas turkų ir sirų nepaleidžia žemės drebėjimų, paieškų, netekties ir vilties jausmas ir siaubas. O štai mažyliui – tai trunka kone pusę jo gyvenimo. Jazigui Ului šiandien sukako 10 dienų. Šį rytą Hatajuje išgelbėtas kūdikis beveik šimtą valandų išgyveno po betono nuolaužomis, naktį spaudžiant šaltukui. Išgyveno ir jo mama – ją gelbėtojai iš po betono grūdos ištraukė tuoj po kūdikio.
Tokie maži, bet be galo ryškūs vilties spinduliai, kaip 10 dienų Jazigas, suteikia gelbėtojams jėgų, kurių dar neabejotinai reikės daug. Mat kova už gyvybes yra ir kova su jas pasiglemžiančiu laiku:
„Stengiamės išgelbėti gyvybes. Štai ką darome. Tai prioritetas. O laidotuvės – palauks.“
Dijarbakyre jau išaušus gelbėtojai iš po nuolaužų traukia 103 valandas betono spaustą berniuką ir jo mamą.
Turkijoje šiandien darbą pradeda ir 42-iejų lietuvių paieškos ir gelbėjimo komanda. Pietrytinėje Turkijos dalyje žmonių ieškos mūsų 3 kinologai, 34 ugniagesiai gelbėtojai, o pirmąją pagalbą suteiks 5 Kauno greitosios pagalbos medikai.
„Atvykome į būsimą mūsų stovyklavietę. Mūsų būsimą bazę. Čia kraunami atvykę per oro uostus įvairiausi daiktai“, – kalba komandos ryšių pareigūnas Donatas Gurevičius.
Paieškos ir gelbėjimo komandos į Turkiją skuba iš viso pasaulio. Jų čia labai reikia. Šalies prezidentas pripažįsta, kad Turkijos gelbėtojai nespėja reaguoti.
„Nors ir surinkome, turbūt, didžiausią – 141 tūkst. paieškos ir gelbėjimo komandą regione – deja, nesugebėjome reaguoti taip greitai, kaip norėtume“, – kalba Turkijos prezidentas Tayyip Erdogan.
Vis daugiau palydovinių ir iš paukščio skrydžio filmuotų vaizdų išryškina ir Turkijos žemėje drebėjimo paliktą randą – manoma, per kelis metrus pasislinkusį Turkijos reljefą.
Žemės drebėjimas ne tik sugriovė tūkstančius namų ir išryškino ilgus metus ignoruotą Turkijos statybinių reikalavimų nepaisymo problemą, bet ir sukėlė potvynių Turkijos pietvakariuose ir Sirijos Idlibo provincijoje.
Sirijoje taip pat netrūksta vilties spindulių. Išplatintas vaizdelis internete – 1,5 metukų berniukui sugrąžino tėvą:
„Vaikas buvo be mamos ir tėčio. Davėme jam bananą – jis jį valgė, nes buvo labai alkanas. Nufilmavome vaiką ir pasidalinome vaizdu internete.“
Taip tėtis rado Ibrahimą. Deja, tik mamos mažylis daugiau nebepamatys, ji žuvo:
„Nieko nežinojau apie Ibrahimą ir labai nustebau, kai sužinojau, kad jis gyvas.“
Turkiją ir Siriją sukrėtęs žemės drebėjimas jau vadinamas septinta didžiausia gamtine katastrofa pasaulyje per pastarąjį amžių. Aukų skaičius jau perkopė 21 tūkst ir gali dar labai smarkiai išaugti.