• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo krikdemų flangas kartu su opozicija žengia dar vieną taktinį žingsnį mūšyje dėl homoseksualų partnerystės – registravo įstatymo projektą dėl artimojo ryšio. Esmė paprasta – jį sujungus su senu, komitete įstrigusiu Širinskienės projektu, gautųsi alternatyva valdančiųjų siūlymui įteisinti civilinę sąjungą.

Seimo krikdemų flangas kartu su opozicija žengia dar vieną taktinį žingsnį mūšyje dėl homoseksualų partnerystės – registravo įstatymo projektą dėl artimojo ryšio. Esmė paprasta – jį sujungus su senu, komitete įstrigusiu Širinskienės projektu, gautųsi alternatyva valdančiųjų siūlymui įteisinti civilinę sąjungą.

REKLAMA

Laisviečiai ir liberalai gudrybę supranta ir sako, kad tai tik bandymas stabdyti jų įstatymą. Laisvės frakcijos seniūnas atskleidžia, kuo neįtinka „artimo ryšio“ sąvoka – tam nebūtina žmonių tarpusavio meilė. O ir šį ryšį sudaryti gali daugiau nei 2 žmonės. Bet krikdemai atkerta, kad pritarus artimam ryšiui, neliktų galimybės įteisinti gėjų santuokas.

Krikdemų flango vienas iš lyderių Paulius Saudargas rodo, kokią gudrybę sugalvojo kovoje dėl aistras keliančio partnerystės projekto. Siūlo civilinį kodeksą papildyti „artimo ryšio“ sąvoka.

REKLAMA
REKLAMA

„Artimą ryšį savaime turėtų šeimos nariai ir artimi giminaičiai, ir taip pat suponuotų, kad artimą ryšį turi sudarę sutartį dėl bendro gyvenimo“, – teigia P. Saudargas.

REKLAMA

O sutartį pas notarą galėtų sudaryti bet kas – vyro ir moters pora, gėjų ar lesbiečių pora, ar net senolis su jį prižiūrinčiu ir slaugančiu žmogumi: „Tai aš jeigu su partnere gyvenu, tai man reikėtų eiti pas notarą? Įtvirtintume savo artimųjų ryšį? — Galite. Geriau eikite į bažnyčią.“

Artimojo ryšys jokios apčiuopiamos naudos ją sudariusiems žmonėms neduoda. Tačiau jei būtų priimtas Širinskienės įstatymo variantas, nusakantis, kaip pas notarą santykius įforminę žmonės tvarko savo turtinius ir buoitinius klausimus, ši tvarka galiotų ir artimą ryšį turintiems žmonėms, tarp jų ir gėjams ir lesbietėms.

REKLAMA
REKLAMA

„Tas projektas yra skirtas ūkinio, ekonominių klausimų, kurie kyla žmonėms, gyvenantiems kartu, sprendimui. Iš esmės leidžia kartu disponuoti turtu, nustato sąlygas, kas būtų, jeigu žmonių keliai išsiskiria“, – sako A. Širinskienė.

Širinskienės projektas yra daugiausia pažengęs iš visų projektų, kurie vienaip ar kitaip sprendžia partnerių problemas. Tik jam vienam Seimas yra pritaręs po pateikimo, bet nuo 2017 jis yra įstrigęs komitete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiek aš suprantu, dabartinei koalicijai, Laisvės partijai jis nelabai tinkamas. Mes nieko nelaikome, mes pasirengę, viską padarėm, kas priklauso nuo komiteto, tuos preliminarius darbus, bet politinės valios platesnio pritarimo, kad tas projektas judėtų nėra, tai mes ir neskubiname įvykių“, – teigia Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

REKLAMA

Komitete savo pastabas jau išsakė ir žmogaus teisių gynėjai, kuriems užkliuvo, kad taip tvarkomi tik ūkiniai santykiai, bet nekalbama apie meilę.

„Klausymų metu komitete buvo labai daug priekaištų dėl to, kad tik ūkinis santykis. Tiek iš Raskevičiaus, tiek iš kolegų“, – sako A. Širinskienė.

„Kritikai šio projekto sakydavo, kad tai netinka poroms vienalytėms, nes nekalba apie žmonių tarpusavio ryšį. Tai šiuo atveju artimo ryšio įtvirtinimas būtent šį aspektą ir padengtų“, – aiškina P. Saudargas.

REKLAMA

Partnerystės šalininkai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija supranta Saudargo gudrybę. Ir sako jai niekaip nepritarsiantys.

„Dabar registruotas civilinės sąjungos projektas yra konservatyviausias kompromisas ir nematau prasmės toliau tęsti filologinius ieškojimus. Man jau pradeda priminti pasaką, kai vieną pageidavimą įvykdžius, dar atsiranda 3 nauji“, – kalba Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bendro gyvenimo kartu susitarimas nepasižymi nei monogamijos, nei pagarbos vienas kitam, nei draudimo būti sudarius santuoką kažkokiais bruožais, tai reiškia, kad tai gali būti akmenskaldžių susivienijimo bendras susitarimas“, – sako Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.

Kyla klausimas – jeigu tiek vienos, tiek kitos pusės siūlomi projektai skirti tai pačiai problemai spręsti, tai kuo jie skiriasi? Laisviečiai sako, kad reikia įstatyme aprašyti jausmus.

REKLAMA

„Mes visi kažkaip sveiku protu suprantame, kad kažkoks ryšys tarp dviejų žmonių susiklosto ir jį reikia aprašyti įstatymu, tai yra įstatymų leidėjo pareiga. – Kodėl tai svarbu? — Kai kuriems kolegoms tai atrodo labai principiniai dalykai“, – teigia V. Mitalas.

O Saudargas sako, kad jausmų aprašymas sutampa su santuokos aprašymu. Todėl jei civilinė sąjunga ir santuoka apibūdinama panašiai, ar nebus diskriminacija neleidžiant gėjams tuoktis?

REKLAMA

„Ir to nediskriminacijos paskata verstų teisinę sistemą spausti valstybę judėti link vienalyčių santuokų? — O pas jus, artimųjų niekaip nepritemptume prie santuokos apibrėžimo? — Ne, šiuo atveju niekaip nepritemptum“, – sako P. Saudargas.

Neoficialiomis žiniomis, partnerystę įteisinantis civilinės sąjungos projektas gali būti įrašytas jau į šio ketvirtadienio Seimo darbotvarkę.

Baisu,ka liberalai dirba,geda
Įdomu kada nustos kelnes per galvą mautis?
Teisingai sako R. Karbauskis: "jie išprotėję"
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų