Vilkaviškio rajone, Degučių kaime – sujudimas. Vyrai matuoja didžiulę skulptūrą – metalinį plaktuką. Tai didžiausias įrankis šalyje ir greičiausiai naujas Lietuvos rekordas. Plaktukas – penkių metrų aukščio.
Rekordinio aukščio plaktukas pastatytas prie įvažiavimo į Degučių kaimą. Tai nuoroda į gyvenvietėje įkurtą Plaktukų muziejų. Tai – dar vienas Lietuvos rekordas. Muziejuje – beveik 1000 eksponatų – plaktukų. Tai didžiausia kolekcija ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Didžiausio plaktukų muziejaus sumanytojas ir įkūrėjas Saulius Matusevičius sako pats nesitikėjęs per tokį trumpą laiką pasiekti net du rekordus. Plaktukų muziejus įkurtas vos prieš metus – praeitą vasarą. Tačiau esą taip žaibiškai išpopuliarėjo, kad vos spėja priiminėti lankytojus.
„Dažniausiai savaitgaliais. Ne, šiemet dar nebuvo laisvo savaitgalio. Dažniausiai nuo penktadienio pietų prasideda skambučiai ir žmonės pradeda lankyti – penktadienį, šeštadienį, sekmadienį“, – pasakoja muziejaus įkūrėjas Saulius Matusevičius.
Muziejaus įkūrėjas sako, kad iš pradžių įvairiausios paskirties plaktukus pats rinko, o dabar daug jų dovanoja bičiuliai ar net visai nepažįstami žmonės. Mintis dėl antro Lietuvos rekordo – didžiausio įrankio – gimė iš reikalo, pasakoja unikalios kolekcijos šeimininkas. Lankytojams plūstant į muziejų, reikėjo nuorodos.
„Čia reikėjo kažkaip parodyti. Nes žmonės pradėjo klausinėti kodėl nėra nuorodos pas mane į muziejų. Ir paskui kilo pirma mintis, kad ženklą kažkokį statyti paprastą kelininko, o paskui norėjau pastatyti kažkokią skulptūrą. Individualią ir kažko su ja pasiekti. Nes norėjau kažko didingo, gražaus, kad žmonės matytų, važiuodami nuo kelio“, – teigia S. Matusevičius.
Kad per labai trumpą laiką plaktukų muziejus tapo kone labiausiai lankoma vieta rajone, sako ir Vilkaviškio turizmo informacijos centras.
„Pirmiausia sako, ai, Vilkaviškis, tai ten kur Plaktukų muziejus? Sakau, tikrai taip. Tada pradedame kalbėti apie Vilkaviškį“, – sako centro direktorius Vitas Girdauskas.
Tiesa, tai nėra vienintelis plaktukų muziejus Lietuvoje. Dar vienas yra Ignalinos rajone. Tačiau ten, pasak suvalkiečio, žymiai mažiau eksponatų.