Šimtai įtūžusių Vokietijos ūkininkų traktoriais visai neseniai blokavo gatves Berlyno centre. Vokiečiai taip protestavo prieš vyriausybės planus sumažinti ūkininkų lengvatas dyzelinui ir kelių mokesčiams. Po šių protestų Vokietijoje jau ir Lietuvos ūkininkų organizacijos grasina panašiais protestais Vilniuje po Trijų Karalių.
„Tikrai kažką panašaus galvojame. Pradėsime nuo suliepsnojimo laužų visoje Lietuvoje. Po to sieksime su savo technika Vilnių ir planuojam nesitraukti, kol mūsų teisėti reikalavimai nebus patenkinti“, – tvirtina žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas.
Dvi interpeliacijas jau atlaikiusį žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką Žemės ūkio taryba vėl reikalauja trauktis iš pareigų. Ūkininkai ministrą kaltina vis naujais aplinkosauginiais reikalavimais žlugdant žemdirbius.
„Vyriausybės nariams, kuriems aiškiname, ką norime daryti, kad netrukdytų, nebeklauso. Norime išnešti aiškią žinutę visuomenei, kad Lietuvoje žemdirbiai nebegali gyventi toliau“, – sako ekologiškų galvijų augintojų asociacijos pirmininkas Arūnas Rutkauskas.
Tačiau ministras tvirtina, kad ūkininkai privalo prisitaikyti prie Europos Sąjungos žaliojo kurso. O protestuoti besiruošiančius žemdirbius jis vadina tiesiog politiniais oponentais, kurių neįmanoma įtikinti.
„Kaltinimas nuo pirmos dienos, kad yra griežčiau nei kažkur kitur, yra laužtas iš piršto, tas kalbėta. Kur galima ieškoti tarpinio varianto, visur veiksmai padaryti“, – teigia žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Pasak ūkininkų, situacija rinkoje – nekontroliuojama
Žemės ūkio ministrui antrina ir aplinkos ministras, taip pat sulaukiantis nuolatinės kritikos iš žemdirbių. Simonas Gentvilas ragina žemdirbius liautis protestuoti įtikinėdamas, kad ekologiškesnis ir efektyvesnis ūkininkavimas įmanomas.
„Lietuvos žemės ūkyje yra pinigų, pelno, pridėtinės vertės net su aukštesniais aplinkosaugos reikalavimais. Aš dėkingas, kad yra verslininkų, kurie sugeba tvarkytis, kad ir gamtai gerai ir regioninės darbo vietos kuriamos“, – tvirtina aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Visgi ūkininkai vyriausybės nariams priekaištauja, kad lietuviai gauna vienas mažiausių išmokų visoje Europos Sąjungoje ir toliau grasina priešintis.
„Mes neturim visiškai žemės ūkio ministro, jo niekur nematyti, stebime Europos tarybos konferencijas, mūsų problemos būna nepaliestos“, – sako ūkininkų sąjungos narys Audrius Vanagas.
Reikalaudami ministro Navicko atsistatydinimo ūkininkai skundžiasi žemomis pieno supirkimo kainomis, saugomų teritorijų plėtra ūkininkų žemėse, tręšimo ribojimais, nauju akcizu naftos dujoms, nevaldoma rusiškų grūdų prekyba Lietuvoje.
„Situacija grūdų rinkoje nekontroliuojama, rusiški grūdai per Lietuvą keliauja laisvai, į rinką įsilieja. Kas paneigs, kad vogti iš Ukrainos, rinka išsibalansavusi, kainuoja mažiau savikainos. Kas ją turi suvaldyti? Vyriausybė“, – teigia Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.
Šimonytė sako, kad negirdi nieko naujo
Žemdirbiams grasinant jau sausį naujais protestais, premjerė Ingrida Šimonytė sako iš esmės nieko naujo jų reikalavimuose negirdinti.
„Tas pats teiginys, kad žemės ūkis žlugęs nuo 1990 m. eilinį kartą turėsime turiningą diskusiją, kažkas sakys, kad visos karvės išpjautos, o kažkas sakys, kad statistika rodo, kad ne. Karštai padiskutuosim, o kitos raiškos priemonės ponų valia ir skonio reikalas“, – tvirtino Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Premjerė sausio 8 dieną planuoja susitikti su protestuosiančiais Žemės ūkio tarybos nariais, kurie tą pačią dieną ketina Vilniuje pasirodyti su sunkiąja technika ir deginti laužus.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.