Su dainomis ir kaukėmis miškų kirtimais pasibaisėję visuomenininkai pradeda eiseną sostinės Gedimino prospektu. Pasivadinę menine akcija „Girios ateina į Vilnių“, protestuotojai nori dar kartą atkreipti valdžios dėmesį į medžių kirtimus Šimonių, Punios, Labanoro, Žaliosios ir kitose Lietuvos giriose.
Kostiumais apsirengę protestuotojai nusprendė nužygiuoti nuo Seimo iki Vyriausybės. Tokiu būdu penktadienį jie atkreipia vilniečių ir valdžios dėmesį į masiškai tebekertamus miškus.
Štai, ką sako protestuotojai:
„Atėjo momentas, miškai patys negali kalbėti. Žmonės kalba prašo.“
„Aprangos tokios, nes artėja Vėlinės, prisimena išėjusius. Būtų įdomu kitokia akcija, patrauktų dėmesį savo atlikimu.“
„Pasipuošę girių žvėreliais, medeliais, ką turime iš praeities, miškų, vaikystės. Norim kaip menininkai užgauti širdies stygą“, – teigia smuikininkas Martynas Švėgžda Von Bekker.
Eisenos dalyviai reikalauja Prezidentūroje susitikimo su miškų verslo atstovais ir politikais, kad būtų susitarta dėl visiems priimtinos girių kirtimo ribos.
„Labanoro girioj be gailesčio kerpami medžiai be sąmonės ir proto. Nesakom kad neriekia naudoti, bet su galva ir širdim“, – pasakoja atlikėjas Jurgis Didžiulis.
„Aš dalyvauju visur, kur galima saugoti gamtą. Man labai svarbu, mokslininkai įrodė, kad reikia saugoti gamtą, atsodinti kuo daugiau medžių. Ši žinutė nenueina iki valdžios“, – kalbėjo atlikėja Erica Jennings.
Aplinkos ministras K. Mažeika tokioms protesto akcijoms neprieštarauja, tačiau su protestuotojų reikalavimais nesutinka. Valstybinės miškų urėdijos kirtimus jis pateisina, o į privačių savininkų teritorijas kištis nenori. Ministras atviras – jis neketina uždrausti kirtimų ir saugomose teritorijose.
„Kalbant apie kirtimus, jų išvis atsisakyti nėra racionalu vien dėl klimato kaitos didėjančių vabzdžių poveikio medynams. Punios šile per 3 metus nuo 2 ha išdžiūvusių turim 20 ha. Medžių džiūvimas ir nieko nedarymas yra poveikis ekosistemai. Minimalus darbas miške turi vykti“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Girdėdami tokius ministro žodžius visuomenininkai tvirtina ir toliau būsią priversti protestuoti.
„Klausimas, kam vyriausybė ir premjeras tarnauja? Visuomenei ar verslo lobistams? Mes per ilgai laukėme, dabar laikas auginti pilietinę visuomenę“, – teigia gamtininkas Andrejus Gaidamavičius.
„Nepadarant žalos ekonomikai galima suplanuoti miškų kirtimus, kad vertingiausi miškai liktų ateities kartoms“, – sako buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.
Gamtosaugininkai piktinasi, kad kol Vyriausybės ir Seimo stalčiuose guli įstatymų pataisos, galinčios riboti plynus kirtimus, miškuose tebevykdomi kirtimai, o mediena kritus jos kainai, pūva miškuose ir vėliau pusvelčiui parduodama biokurui.