Deklaruoti praėjusių metų pajamas turintys gyventojai stojasi į dvi eiles: vienoje eilėje rikiuojasi tie, kuriems laikas užeiti paskirtas šiandien, o kitoje rikiuojasi tie, kurie nori užeiti šiandien.
Tačiau šiandien jų inspekcija neįleidžia – tarnautojai reikalauja užsirašyti vizitui iš anksto. Anksčiausias galimas laikas – tik po dviejų savaičių.
Žmonės pikti:
„Kaip taip galima? Ten sėdi 100 moterų, o negali priimti. Kas čia yra?“
„Pernai buvo ne tiek daug žmonių, o dabar milijonas.“
„Išsiaiškinti, prisiskambinti neįmanoma. Tik 14 dienai užsirašiau.“
„Aš prisiskambinau lengvai, bet galvojau, kad sekančią dieną papulsiu. Nežinojau, kad registruotis reikia.“
Šiemet didžiąją dalį deklaracijų mokesčių inspekcija numato priimti internetu, dėl koronaviruso grėsmės klientus aptarnauti skyriuje pradėjo tik prieš mėnesį ir tik pagal išankstinę registraciją. Tad iki šiol nedeklaravo pajamų dar šeštadalis gyventojų.
Kas nesuspėjo užsiregistruoti vizitui, inspektoriai ragina sėsti prie kompiuterių ir deklaruoti internetu. Tai padaryti paskutinė diena yra rytoj, liepos 1-ąją.
„Mes aptarnaujame tiek, kiek yra konsultantų, vidutiniškai trunka 10-15 min. Srautai reguliuojami taip, priskiriami gyventojai konsultantui, skiriamas dėmesys“, – sako Mokesčių inspekcijos atstovė Virginija Ginevičienė.
Atsižvelgdama į sunkumus dėl koronaviruso, Mokesčių inspekcija žada būti nuolaidi gyventojams bei dėl pandemijos nukentėjusiems individualiai dirbantiems verslininkams ir delspinigių už pavėluotus sumokėti mokesčius neskaičiuoti du mėnesius po atšaukimo ekstremalios situacijos, kuri dar tebesitęsia.
Pernai deklaracijas priimdavo ir „Sodros" skyriai, tačiau dėl karantino šiemet „Sodra" šios paslaugos neteikia.
Be to, šiandien paskutinė diena automatiškai šiemet įtrauktiems į privatų pensijų kaupimą piliečiams jo atsisakyti. Privataus kaupimo šiemet atsisakė net trečdalis automatiškai įtrauktų asmenų, kuriems dar nesuėjo 40 metų. Pernai atsisakiusių buvo dar daugiau – beveik pusė.
„Gali būti, kad santykis šiemet bus palankesnis, daugiau yra informacijos, „Sodra“ ruošiasi nuo liepos 1 d mokėti pensijų anuitetus, aiški tvarka, kaip gyventojai sukauptas sumas gaus sulaukę pensinio amžiaus“, – pasakoja „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis.
Liepą kai kas neteks sukauptų atostogų
Ir dar vienas terminas dirbantiesiems šiandien baigiasi. Tie, kas turi sukaupę ir neišnaudojo atostogų už daugiau kaip trejus darbo metus, jau poryt dalies jų nebeteks.
Vilniaus šilumos tinkluose dirba pusė tūkstančio darbuotojų ir atostogų dienų praradimas esą nė vienam jų negresia. Įmonės vadovybė tvirtina, kad labai pasistengus, įmanoma išleisti vasarą atostogauti net tuos, kuriems vasarą pats darbų įkarštis.
„Darbo ir atostogų organizavimas susijęs su labai kruopščiu planavimu. Tam skiriame nemažai dėmesio, kovą pradedame atostogų planavimą. Darbuotojai atsižvelgia į tam tikrą darbo specifiką, sezoniškumą, atostogas susiplanuoja“, – teigia Šilumos tinklų atstovė Edita Sirutienė.
Darbdavių reikalavimu ribojimai atostogų kaupikams buvo įteisinti prieš trejus metus Darbo kodekse, mat iki šiol tekdavo mokėti didžiules kompensacijas už nepanaudotas atostogas, jei darbuotojas išeina iš darbo.
„Darbo kodekse nėra numatyta, kad darbdavio valia darbuotojas būtų išsiųstas atostogauti tada, kada nori darbdavys. Darbdavys dažnai nori tada, kada nėra darbo“, – kalbėjo darbdavių atstovas Danas Arlauskas.
„Sukauptas atostogos atsiranda ne darbuotojo valia, o dėl to, kad darbdavys neišleidžia. Nepertraukiama gamyba, darbdavys mėgsta mažiau priimti darbuotojų, jie vienas kitą dengia, pavaduoja, neužtenka žmogiškų resursų normaliai išleisti darbuotojus atostogų“, – sako profsąjungų vadovė Inga Ruginienė.
Taigi jei iki šiol nepanaudojote 70, 80 ar dar daugiau atostogų dienų, jos prapuls ir jums teliks tik 60 dienų. Daugių dienų priklauso tik už stažą, kai kurioms profesijoms ir tiems asmenims, kurie, pavyzdžiui, dėl ligos atostogauti negalėjo.