Seimas linkęs numatyti, kad pensijos amžiaus sulaukę žmonės, turintys 40 metų ir ilgesnį darbo stažą ir ne ilgiau nei trejus metus gavę išankstinę pensiją, nuo 2021 metų galės gauti visą senatvės pensiją. Skaičiuojama, kad nauja tvarka pareikalautų 1,2 mln. eurų papildomų biudžeto lėšų.
Iki šių metų gruodžio jau paskirtos senatvės pensijos tiems gyventojams, kurie bus pradėję gauti išankstinę pensiją, nebus mažinamos, jeigu žmonės atitiks tuos pačius reikalavimus – išankstinę pensiją bus gavę ne ilgiau kaip trejus metus ir turės virš 40 metų darbo stažą.
Nesumažintas senatvės pensijas šiems gyventojams siūloma pradėti mokėti ne vėliau kaip iki 2021 metų kovo pabaigos, išmokant nuo sausio susidariusį pensijų dydžių skirtumą.
Lietuvoje yra 280 žmonių, turinčių didelį darbo stažą ir gaunančių išankstines pensijas.
Pakeitimai įsigaliotų nuo 2021 metų, o reikalaujamas darbo stažas tokių pensijų gavėjams kasmet didėtų po pusmetį. Po 2026 metų, kai ir vyrams, ir moterims į pensiją bus galima išeiti tik sulaukus 65 metų, būtinasis darbo stažas paaugs iki 35 metų, o tiems, kurie, trejus metus gavę išankstinę pensiją, norės gauti nesumažintą pensiją, reikalingas darbo stažas nuo 2027 metų bus 43 metai,o 2031-aisiais ir vėliau – 45 metai.
Lietuvoje dabar išankstinę pensiją galima gauti, jei iki pensijos lieka penkeri metai, žmogus yra sukaupęs būtinąjį stažą ir neturi kitų pajamų, tačiau kas mėnesį jo būsima pensija mažėja 0,4 proc. – tai reiškia, kad sulaukęs pensinio amžiaus žmogus gauna gerokai mažesnę išmoką.
Išankstinės pensijos – vidutiniškai ši pensija siekia 280 eurų – mokamos nuo 2004 metų liepos. Dabar jas gauna apie 5,7 tūkst. žmonių, o jų vidutinis darbo stažas siekia 35,9 metų.