Įpykę policijos pareigūnai prie Vyriausybės pastatė blokpostą ir surengė piketą. Priešakinėse fronto linijose dirbantys policininkai piktinasi, kad valdžia nustūmė juos į prioritetinės eilės galą. Pareigūnai tikina dirbantys visu pajėgumu: vyksta pas asmenis, kurie yra izoliacijoje, be išeiginių po kelis šimtus automobilių per pamainą tikrino ir blokspostuose.
„Skiepyti mus po Eurovizijos dalyvių ir po sportininkų, kurie šiuo metu sportuoja, galima sakyti, savo malonumui. Yra nelogiška ir nemalonu“, – sako policijos pareigūnas Vladas Sanda.
„Mes tikrai ne savanaudiški, mes norime pasiskiepyti dėl to, kad atlikdami savo tiesioginę pareigą neužkrėstume kitų žmonių“, – pasakoja policijos pareigūnė Agnė Greblikaitė.
„Nenormalu, nes tie, kurie išmesti į fronto priekį, kovai, tramdymui, o skiepus gauname pačiame gale“, – teigia policijos pareigūnas Rimvydas Versinskas.
Policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė tvirtina, kad policijos pareigūnai yra antri eilėje po medikų, kurie padeda suvaldyti pandemiją. Kiek daugiau kaip 3 tūkstančiai policijos pareigūnų turi tiesioginį kontaktą su gyventojais ir patiria didžiausias rizikas užsikrėsti koronavirusu.
„Medikai kovoja su pasekmėmis, padeda ir gydo. Policijos pareigūnai imasi prevencinių priemonių ir įgyvendina visas Vyriausybės programas, kad pandemija neplistų ir būtų suvaldyta. Todėl mes manome, kad tikrai policijos pareigūnai turi būti aukštesniuose prioriteto sąrašuose“, – kalbėjo Policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
Tiesa, kol kas policininkai buvo skiepijami tik dalyje savivaldybių, kur kiti prioriteto grupėse esantys asmenys jau yra vakcinuoti arba skiepo atsisako. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė priešakinėse fronto linijose dirbantiems pareigūnams patikino, kad šie jau gali gauti vakciną nuo Covid-19.
„Vakar mes buvome susitikę su profsąjungomis ir pristatėme sveikatos apsaugos ministro projektą, kuris įsigalios rytoj. Ir kuris leis skiepyti pareigūnus. Noriu pabrėžti, kad visus pareigūnus, ne tik vidaus reikalų ministerijos sistemoje esančius, bet visus“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
O kol kas vakcinacija Lietuvoje vyksta vangiai. Mat per vakar dieną paskiepyta tik kiek daugiau kaip 14 tūkstančių žmonių. Iš viso dar yra nepanaudota apie 50 tūkstančių „AstraZeneca“ vakcinos dozių, apie 6 tūkstančiai „Moderna“ ir 3 tūkstančiai „Pfizer“ skiepų.
Vyriausiųjų senjorų skiepijimas ir toliau buksuoja. Europos ligų ir kontrolės prevencijos centras skelbia, kad viena vakcinos doze 80 metų ir vyresnių grupėje Lietuvoje paskiepyta kiek daugiau kaip 40 procentų gyventojų. Švedijoje ir Maltoje – 96 procentai, Suomijoje – 88 procentai. Tiesa, Latvijoje šis rodiklis dar prastesnis nei Lietuvoje – čia paskiepyta apie 19 procentų vyresniųjų, Estijoje – 45 procentai.
„Vienintelė išeitis yra laukti daugiau „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinos, nes čia yra tos vakcinos, kurių gyventojai Lietuvoje laukia ir renkasi, kai ateina skiepytis. Kol neturėsime šių vakcinų, nematysime, didesnio proveržio šioje grupėje“, – pasakoja vyresnysis specialistas Lukas Galkus.
Tiesa, balandžio mėnesį kas savaitę Lietuvą pasieks 75 tūkstančiai ,,Pfizer“ vakcinos dozių. Jau šiandien Vilniaus miesto savivaldybė kviečia registruotis ir rytoj skiepytis visus norinčius 65 metų ir vyresnius vilniečius ,,Pfizer“ vakcina. Premjerė viliasi, kad taip paspartės senjorų vakcinacija.
„Prioritetas Vyriausybės dabar bus kuo daugiau žmonių vyresnio amžiaus žmonių paskiepyti ta vakcina, kurią gausime iš Pfizer kompanijos. Tai leis mums pasiekti gana solidų vyresnių žmonių paskiepijimą bent jau viena vakcinos doze“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė,
Nors sveikatos apsaugos ministerija žada, kad masinė vakcinacija prasidės dar iki birželio mėnesio, panašu, kad didelio masto skiepijimui Lietuva yra nepasiruošusi. Mat iki visuotinės vakcinacijos likus vos keliems mėnesiams nuspręsta nenaudoti stringančios Esveikatos sistemos.
Pasirodo, pradėjus daryti „stress“ testus, sistema neatlaikė net kelių tūkstančių besiregistruojančių žmonių, kai masinei vakcinacijai planuojama užregistruoti apie pusę milijono gyventojų. Vyriausybė ministerijai pavedė gyventojų registraciją įgyvendinti per Ekstremalių situacijų valdymo informacinę sistemą.
„Taip, terminai yra įvertinti. Padėlioti ir derinti su sistemos kūrėjais. Kito pasirinkimo nėra, vėlgi masinė vakcinacija startuos jau birželio pradžioje, tai ir to laiko nėra ilgai delsti ir atidėlioti sprendimus“, – kalbėjo kanclerė Jurgita Grebenkovienė.
Tiesa, sveikatos apsaugos ministerija patikslino tvarką ir įmonėms, kurios nori organizuotai pasiskiepyti nuo koronaviruso. Nors vakar buvo kalbama apie verslus kuriuose dirba ne mažiau kaip pusė tūkstančio darbuotojų, šiandien ministerija kartelę jau nuleido.
„Dabar jau esame pasitvirtinę, kad didele įmone laikome tą, kurioje dirba 100 ir daugiau darbuotojų. Yra rekomendacija orientuotis į tas veiklos sritis, kur yra didžiausi sirgimai, protrūkiai ir prioritetą teikti būtent šitoms įmonėms“, – sako J. Grebenkovienė.
Ministerija toliau aiškinasi ir skiepų skandalus šalies savivaldybėse. Štai dar vakar Marijampolėje ,,gyva eile“ pradėti skiepyti vietiniai gyventojai. Pasirodo, kad čia vakcinuoti ne tik prioritetinėje eilėje esantys žmonės, bet ir tie, kuriems skiepai kol kas nepriklauso. Pasak ministerijos, toks gyvų eilių organizavimas ir ne prioritetinių grupių skiepijimas pažeidžia vakcinacijos tvarką. Aiškintis situaciją bus pavesta nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.