Prie „Litexpo“ rūmų driekiasi nemenka eilė laukiančiųjų skiepo. Išvis per pirmadienį čia pasiskiepyti užsirašė kiek daugiau kaip 5 tūkstančiai žmonių. Tiesa, vakcinai jie registravosi praėjusią savaitę, kai sistema dar veikė sklandžiai. O pirmadienį nuo pat ankstyvo ryto startavusi visai Lietuvai vieninga skiepų registracijos sistema ima lūžti, mat prie jos jungėsi tūkstančiai tautiečių. Vilnietė Natalija sako, kad užregistruoti vyro skiepui taip ir nepavyko.
„Pradžioje ryte išvis strigo, per Vilniaus savivaldybės puslapį neįmanoma išvis užregistruoti,nes atnaujinimo darbai vyksta. Tai radau per google’ą, bet, žinokit,jau nėra laisvų vietų“, – sako ji.
Dėl stringančios sistemos skundžiasi ir Kauno gyventojai. Kai kurie senjorai pasakoja, kad juos vaikai užregistravo tik po dviejų valandų nuolatinių bandymų jungtis prie sistemos.
„Pradžioje labai sunkiai, labai neišėjo, matyt, norinčiųjų buvo daug. Sistema tiesiog strigo, pati sistema“, – aiškina viena kaunietė.
Dar šį rytą sveikatos apsaugos ministerija išplatino vaizdo įrašą, kuriame skelbia apie vieningą sistemą. Prie šios sistemos prisijungti žmonės ir užsiregistruoti skiepui gali svetainėje koronastop.lt. Paskelbtame vaizdo įraše ministras Arūnas Dulkys žada, kad po skiepų nuo koronaviruso žmonės ir vėl galės sugrįžti į įprastą gyvenimą.
„Jei jums 45 ir daugiau, kviečiami registruotis svetainėje koronastop.lt, petys už laisvę, mes grįšime į normalų gyvenimą“, – teigia jis.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki pietų skiepui per vieningą sistemą registravosi apie 16 tūkstančių žmonių, o didžiausi trikdžiai buvo užfiksuoti ryte.
„Sistemos trikdžiai buvo fiksuoti, jie vyko tarp 8–10 valandos ryto. Priežastys indentifikuotos ir pašalintos. Trikdžiai kilo dėl duomenų pralaidumo srautų, kuriems buvo taikyti tam tikri filtrai“, – kalba ministro patarėja Asta Riukienė.
Tiesa, „TV3“ žinioms ministras Arūnas Dulkys patikino, kad nedidelius sistemos nesklandumus pavyko greitai sutvarkyti.
„Atvirai kalbant, buvome pasiruošę nedideliems nesklandumams. Gaila, kad jų kartais ištinka, ir jų buvo tam tikrų iki 10 valandos ryto. Duomenų srautai, jeigu galima pasakyti, susidarė kamščiai link pagrindinės gatvės“, – aiškina jis.
O užlūžus vieningai elektroninei sistemai, žmonės supanikavo ir ėmė skambinti telefonu į karštąją liniją. Karštosios linijos darbuotojai dėl milžiniškų apkrovų vos spėjo suktis. Sulaukta apie 2 tūkstančių skambučių. Kai kuriems norintiems registruotis telefonu, konsultanto teko palaukti ir 30 minučių. Dėl didžiulių apkrovų į karštąją skambučių liniją jau priimta 120 žmonių.
„Sulaukiant per sekundę po 400 kreipimųsi visų aptarnauti yra neįmanoma. Ir žmonėms, kurie prisiskambina tenka palaukti nuo 5 iki 25 minučių“, – dalijasi Kauno greitosios medicinos stoties vadovas Nerijus Mikelionis.
Tiesa, registruotis skiepui pavyko ne visų savivaldybių gyventojams. Štai Kalvarijų ir Rietavo savivaldybėse gyvenantys žmonės negalėjo pasirinkti vakcinacijos laiko ir vietos, todėl ir užsiregistruoti skiepui jiems nepavyko.
„Gal startas ir ne super sklandus, tačiau tikėkimės, kad įsivažiuosime ir nei lietus, nei kiti technologiniai sunkumai nepakenks sistemai. Esminių nusiskundimų iš gyventojų mes nesame gavę“, – tikina savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Pusantro mėnesio per elektroninę skiepų sistemą gyventojus registruojanti Vilniaus miesto savivaldybė pripažįsta – nesklandumų pasitaiko iki šiol.
„Tų iš tikrųjų nesklandumų iš tikrųjų būna, bet tos sistemos kūrėjai, mūsų patirtis rodo pakankamai greitai reaguoja. Ir tas problemas tikrai stengiasi spręsti“, – sako administracijos direktorė Lina Koriznienė.
O ministerija skelbia,kad jau nuo kitos savaitės – gegužės 24 dienos visoje Lietuvoje registruotis skiepui ir vakcinuotis galės 35 metų ir vyresni asmenys, o nuo gegužės 31 dienos registracija atveriama ir asmenims nuo 16 metų,
„Per gegužės mėnesį planuojama gauti daugiau nei pusę milijono vakcinų, todėl jei viskas vyks sklandžiai birželio pradžioje bent viena vakcinos doze būsime paskiepiję virš 1 milijono gyventojų“, – teigia kanclerė Jurgita Grebenkovienė.
Tiesa, kai kurios savivaldybės gyvai eilei ir toliau registruoja žmones, kurie nori gauti „AstraZeneca“ vakciną. Kadangi šia vakcina vis dar skiepijama per lėtai, savivaldybės bando visais būdais ją išnaudoti.