Seimo opozicija valdančiųjų parengtą kitų metų valstybės biudžetą kritikuoja visomis išgalėmis – reikalauja skirti daug papildomų šimtų milijonų keliams, mokytojams, PVM lengvatai maitinimo sektoriui, pareigūnų, prokurorų algoms didinti. Tačiau Darbo partija pasuko kitu keliu – apkaltino Biudžeto ir finansų komitetą pažeidus Statutą.
„Biudžeto ir finansų komitetas išvadą surašė nesvarstęs šitų pasiūlymų, tiesiog grąžinti Vyriausybei svarstymui. Tokia komiteto išvados formuluotė neatitinka Seimo Statute įrašytų reikalavimų“, – teigė Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
„Mes balsavome, kaip alternatyvą apsisprendėme siūlyti svarstyti Vyriausybėje, kuri ir įvertintų aplinkybes – yra tie papildomi pinigai, ar ne“, – sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Netikėtai patiems valdantiesiems, opozicijai užteko balsų biudžeto svarstymą nukelti. Balsavime „už“ pasisakė 63 parlamentarai, „prieš“ – 53, o susilaikė – 6.
Valdantieji teisinasi, kad opozicija prisikabino prie smulkmenų, esą pagal tokią logiką negaliotų visi ankstesni biudžetai.
„Nė vienas iš pateiktų pasiūlymų, kuriuos suformulavo Seimo komitetai, neatitinka Statuto, nes jame nėra nurodytas nė vienas konkretus šaltinis“, – teigė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Tačiau labiausiai Seimą įaudrino dvi Laisvės partijos narių pavardės – už opozicijos siūlymą balsavo Tomas Vytautas Raskevičius ir Ieva Pakarklytė.
„Jau nebe lėkštės dūžta, matyt, perėjo prie puodų daužymo ir virtuvinių baldų mėtymo per langą. Kuo toliau, tuo įdomiau“, – teigė „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Opozicija smaginasi dėl valdančiųjų bėdų – jau seniai netyla kalbos, kad paramos Civilinei sąjungai nesukrapštantys laisviečiai vieną dieną gali netekti kantrybės.
„Valdančiojoj daugumoj ne tik lėkštės dužo, tačiau, panašu, ir langai, ir baldai pro langus buvo mėtomi, šaldytuvai ir panašūs dalykai, kurie gali privesti prie įvairiausių įdomių politinių procesų“, – sakė A. Mazuronis.
Raskevičius irgi mato pažeidmą
Problemą koalicijoje mato ir liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Tikiuosi, kad Tomo Vytauto Raskevičiaus pasamprotavimai, kuriuos jis pats šiandien realizuoja, netaps kasdienybe. Tikiuosi iš kolegų atsakingo žiūrėjimo į priekį“, – tikino liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Tai yra absoliučiai procedūrinis reikalas ir nelabai suprantu pasipiktinimo ar kilusio nerimo, nes šitas klausimas vakar buvo aptartas frakcijų seniūnų pasitarime“, – atkirto Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Raskevičius tikina, kad išties mato Statuto pažeidimą. O premjerė yra sakiusi, kad balsavimas dėl biudžeto parodys, kiek vieninga koalicija.
„Laisvės partija yra valdančiosios koalicijos dalis, laikomės koalicijos sutarties, remiame Vyriausybę ir jai pirmininkaujančią Ingridą Šimonytę“, – sakė T. V. Raskevičius.
Premjerė dramos neįžvelgia ir tikina, kad opozicija savo siūlymais pati pažeidžia Statutą. O laiko priimti biudžetui dar yra.
„Turi būti pateiktas finansavimo šaltinis. Jūs patys matėt, kaip finansavimo šaltiniai atrodo. „Viršplaninės pajamos“, kurios, jeigu būtų gamtoje, jas gi būtų protinga Vyriausybei iškart susiplanuoti, kaip didesnes pajamas, o ne spėliotų, kad bus viršplaninės pajamos. „Sutaupysimos išlaidos“. Jeigu tu žinai, kad kažkas sutaupys išlaidas, tu tų išlaidų ir neduodi“, – tikino Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Didelio „strioko“ nematau. Kadangi biudžetas, kaip ir pernai, teikiamas šiek tiek anksčiau nei numato Statutas, mes to laiko pilnai dar turim. Tiesiog žmonės, matyt, turės ilgiau palaukti išmokų, darbo užmokesčio didinimo ir kitų gražių dalykų, nes Seimo nariai labai nori išdykauti“, – sakė G. Skaistė.
Patvirtinti biudžetą Seimas planuoja gruodžio pradžioje.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Išsirita visi iš neaiškios kilmės kiaušinio