• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pedagogai pirmieji Lietuvoje išbando ,,AstraZeneca“ vakciną. Kol kas ja gali pasiskiepyti tik švietimo įstaigų darbuotojai iki 55 metų. Tiesa, ne visi sostinės pedagogai vakcina patenkinti, mat norėtų rinktis iš kelių variantų. O kilus aršioms diskusijoms dėl ,,AstraZeneca“ efektyvumo, ekspertų taryba toliau bando išsklaidyti gandus ir skelbia, kad vakcina efektyvi, ja galima skiepyti ir vyresnio amžiaus žmones. 

Pedagogai pirmieji Lietuvoje išbando ,,AstraZeneca“ vakciną. Kol kas ja gali pasiskiepyti tik švietimo įstaigų darbuotojai iki 55 metų. Tiesa, ne visi sostinės pedagogai vakcina patenkinti, mat norėtų rinktis iš kelių variantų. O kilus aršioms diskusijoms dėl ,,AstraZeneca“ efektyvumo, ekspertų taryba toliau bando išsklaidyti gandus ir skelbia, kad vakcina efektyvi, ja galima skiepyti ir vyresnio amžiaus žmones. 

REKLAMA

„Va, nervų sistemos sutrikimai, svaigulys, galvos skausmas, virškinimo sistemos sutrikimai, pykinimai“, – tokias šalutines „AstraZeneca“ vakcinos reakcijas vardija skiepų laukiantis sostinės inžinerijos licėjaus darbuotojas.

Vyriškis sako, nors skiepytis nuo koronaviruso nedvejojęs, visgi bendraujant su kolegomis, išgirdo ne vieno norą vakcinuotis „Pfizer“, o ne „AstraZeneca“ gamintojo skiepais.

REKLAMA
REKLAMA

„Daugiau girdėta buvo ,,Pfizer“ vakcina, o ,,AstraZeneca“ mažiau girdėta, bet pasirinkimo nelabai yra šiais laikais“, – sako IT specialistas Vydūnas Gurskis.

REKLAMA

Tiesa, kol kas šiose Vilniaus Gedimino technikos licėjaus patalpose pedagogai skiepijami tik „AstraZeneca“ vakcina ir kito varianto nėra. Mat „Pfizer“ vakcinas reikia gabenti ultra žemoje temperatūroje, o „AstraZeneca“ vakcina nėra tokia išranki. Per antradienį licėjuje bus paskiepyti 37 darbuotojai, kurie turi kontaktą su pradinukais.

Skiepų už durų laukiantys mokytojai sako pavargę po metus trunkančio nuotolinio mokymo ir nori kuo greičiau sugrįžti į darbą. O kai kurie jų nerimauja ir dėl šalutinio vakcinos poveikio.

REKLAMA
REKLAMA

„Baimės buvo, nes prisiskaičiau visko, baimės buvo vien prisiskaičius visko, bet labai norėjau, nes norisi grįžti į darbą“, – pasakoja mokytoja Diana Lisovskaja.

„Iš tikro, perskaičiau šalutinius poveikius, atkreipiau dėmesį, kas retai, kas dažnai pasitaiko. Labiau atkreipiau dėmesį į tai, kas retai pasitaiko“, – teigia mokytoja Jurgita Badaraitė.

„Toksai irgi buvo noras grįžti greičiau ir, aišku, greičiau pasidaryti skiepą ir, na, viskas bus gerai, aš tikiuosi“, – kalbėjo mokytoja Jurgita Visockienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man yra daug baisesnis šalutinis poveikis – tai kovido mirtis. Va čia yra baisu“, – sako mokytoja Loreta Navaitytė.

Nors ministerija nurodė kol kas „AstraZeneca“ vakcina skiepyti pedagogus iki 55 metų, dar šiandien Ekspertų taryba pateikė kitokią nuomonę. Pasak Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovės Ligitos Jančorienės, „AstraZeneca“ vakcinos sukeltas imuninis atsakas vyresniems kaip 70 metų asmenims nesiskiria nuo imuninio atsako skiepijant jaunesnius žmones. Tokios nuomonės laikosi ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba.

REKLAMA

„Kad nebūtų veiksminga, duomenų taip pat nėra. Kiek yra dalyvavę klinikiniuose tyrimuose skirtingoms amžiaus grupėms priklausančių dalyvių, tai jų atsakas į vakciną, vertinant antikūnų sintezę, jisai yra toksai pats visose amžiaus grupėse“, – pasakoja Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys švietimo įstaigų darbuotojus ramina – vakcina ne tik saugi, bet ir efektyvi visoms amžiaus grupėms. Tačiau taktikos nekeičia – kol kas į Lietuvą atkeliavusi itin maža vakcinos partija bus skirta tik jaunesniems pedagogams.

REKLAMA

„Mes apskritai tų vakcinų turime labai mažai, todėl ta atvykusi pirma 12 tūkstančių dozių mes tiesiog be jokio išskirtinumo pasinaudosime gamintojo efektyviausia rekomendacija“, – teigia A. Dulkys.

Pasak Antakalnio poliklinikos direktoriaus Evaldo Navicko, prievartos skiepytis tik „Astrazeneca“ vakcina nėra. Tie pedagogai, kurie skiepijasi sostinės poliklinikose jau nuo rytojaus galės pasirinkti, kokią vakciną nori gauti, jei tuo metu bus galimybė, pedagogai esą galės skiepyti ir ,,Pfizer” vakcina. Iš viso nuo koronaviruso sostinėje pasiskiepyti žada apie 7700 švietimo įstaigų darbuotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esame pasirinkę tokį būdą, kad skiepijame išvykdami „AstraZeneca“ vakcina. O tie, kurie nori vakcinuotis kitu skiepu, turėtų atvykti į mūsų įstaigą, kad išsaugotų visą šalčio grandinę“, – kalbėjo Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas.

O nerimas tarp mokytojų kyla ne tik dėl vakcinų, bet ir galimybės dirbti bei gauti algą. Mat dar praėjusią savaitę Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė, kad tie pedagogai, kurie nesiskiepys nuo COVID-19 ir atsisakys profilaktiškai testuotis, dirbti negalės.

REKLAMA

Tiesa, vėliau ministerija, spaudžiama sveikatos apsaugos ministro, informaciją patikslino – net ir atsisakę skiepų ir profilaktinio testavimo, pedagogai darbą vis tiek galės tęsti. Visgi aiškumo trūksta iki šiol. Pasak Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko, švietimiečiai nesulaukė jokios oficialios informacijos, kas laukia tų, kurie atsisakys skiepų ir testų.

REKLAMA

„Trūksta komunikacijos, trūksta aiškumo. Trūksta atsakymų į visus rūpimus klausimus. Šitoje vietoje Vyriausybė turi dėti visas pastangas, o ne užsidarę savo kabinetuose išeiti ir paskelbti kažkokią žinutę, kuri yra apie nieką“, – sako švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Ministerija pedagogus ramina – dirbti galės visi.

„Tiek vakcinavimas, tiek testavimas nėra privalomi ir taip buvo anksčiau parašyta. Turbūt ne visai aišku buvo. Tai mokytojai dirbs ir gaus už tai atlygį“, – pasakoja departamento direktorius Aidas Aldakauskas.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje jau paskiepyta 1620 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų. Taip pat 309 pradinio ugdymo darbuotojai. O per šią savaitę dar planuojama paskiepyti apie 20 tūkstančių pedagogų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų