• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taip greitai nuo įsiplieskusios pandemijos pradžios sukūrus skiepus dalį visuomenės vis dar lydi nerimas dėl naujoviškos vakcinos saugumo. Visgi net ir su šalutiniais reiškiniais jau susidūrusieji ragina skiepytis, nors to, ką patyrė po skiepo, niekam nelinkėtų. Atsakingos institucijos savo ruožtu ramina, kad pagal fiksuojamas nepageidaujamas reakcijas Lietuva niekuo iš kitų šalių neišsiskiria. 

Taip greitai nuo įsiplieskusios pandemijos pradžios sukūrus skiepus dalį visuomenės vis dar lydi nerimas dėl naujoviškos vakcinos saugumo. Visgi net ir su šalutiniais reiškiniais jau susidūrusieji ragina skiepytis, nors to, ką patyrė po skiepo, niekam nelinkėtų. Atsakingos institucijos savo ruožtu ramina, kad pagal fiksuojamas nepageidaujamas reakcijas Lietuva niekuo iš kitų šalių neišsiskiria. 

REKLAMA

Anot Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT), dėsninga tai, kad kuo daugiau populiacijos vakcinuojama, tuo daugiau sulaukiama ir daugiau pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į COVID-19 skiepus. Visgi jei vieni, susidūrę su tuo, pasakoja antro skiepo atsisakę, kiti, nors ir patyrė ne maloniausius reiškinius, teigia rekomenduojantys skiepytis ir kitiems. Tiesa, kartu priduria, kad visgi būtų norėję žinoti, ko po skiepo galima tikėtis. 

„Kviečiausi visų dievų“

Štai su didžiausios rizikos asmenimis Rokiškyje dirbanti 36-erių Milda Jankauskienė pasakojo, kad po pirmosios vakcinacijos, kaip ir dauguma kolegių, nieko neįprasto visai nejuto, net rankos neskaudėjo. Visgi tikra velniava „užvirė“ po antrosios „Pfizer-BioNTech“ dozės.

REKLAMA
REKLAMA

„Antrą vakciną gavau vasario 4 d. apie 10 val., tai apie 14 val. pasijaučiau lyg „po vyno taurės“. Dar juokėmės su kolegėmis, kad kitą dieną vėl eisime skiepo. Tačiau vakare, 23 val., prasidėjo kūno dilgčiojimas, po valandos aš jau raičiausi tai lovoje, tai ant kilimo... kaulų, raumenų skausmas neišpasakytas. Apie 6 val. pakilo temperatūra iki 38 laipsnių. Išgėriau paracetamolio, jokio poveikio, kraujas venose, atrodė, verda, kviečiausi visų dievų...

REKLAMA

Praėjus 40 valandų po skiepo skausmingai sureagavo pažasties limfmazgis. Po 48 valandų savijauta buvo kiek geresnė, gal mieguistumas didesnis ir lyg jėgų mažiau. Bet... sutino skiepo pusės klubo limfmazgis, kumščio dydžio, skausmingas, buvo sunku eiti“, – tokiu atsiliepimu dalijosi moteris.

Kaip pasakojo Milda, pirmadienį, ketvirtą parą po skiepo, minėtieji simptomai jau buvo praėję, tačiau vis dar jautrus buvo pažasties limfmazgis, be to, atsirado į žvynelinę panašus kūno bėrimas.

REKLAMA
REKLAMA

Po sunkių kelių dienų moteris sakė kaip tik pirmadienį susisiekusi su šeimos gydytoju.

„Jis sakė tokių atvejų negirdėjęs, kaip privaloma, apie tai buvo pranešta Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Tai bus įrašyta kaip kontraindikacija kitam skiepui, nes tikriausiai artimiausiu metu nenorėsiu vėl skiepytis, bent kol nebus daugiau tyrimų atlikta“, – kalbėjo Milda.

Vyresnės kolegės niekuo nesiskundė

Kaip pasakojo socialinėje srityje dirbanti moteris, ji, viena iš kolegių, patyrė audringą reakciją į skiepą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Skiepijomės septyniese, trys iki 45 metų amžiaus moterys reagavo sunkiau, bet tai daugiau buvo įprasta reakcija – aukštesnė temperatūra, kaulų laužymas. Man vienai buvo labai sunku. Užtat vyresnio amžiaus moterys nesiskundė jokiais šalutiniais reiškiniais“, – kalbėjo Milda.

Portalas tv3.lt priminė rašęs, kad jaunesnių žmonių imuninė sistema į vakciną gali reaguoti audringiau.

REKLAMA

Nepaisant to, ką patyrė, pašnekovė ragino būtinai skiepytis, jei tik, aišku, nėra kokių rimtų kontraindikacijų.

„Kaip kitaip išlipsime iš viso to? Mano aplinkoje skiepijasi labai daug žmonių ir tik aš viena tokią reakciją patyriau. Kai paskaičiau vakcinos informacinį lapelį, tai iš esmės nepatyriau to, ko ten nebūtų nurodyta. Tik gal kita skausmo skalė buvo didesnė, nes tikrai tokio skausmo niekada nebuvau jautųsi. Taip pat nežinau ir kaip dėl bėrimo, ar tai būdinga.  

REKLAMA

Tačiau, manau, galima būti pateikti daugiau informacijos dar prieš skiepijimąsi. Nes negavau tokios informacijos, kad gali visi nurodyti šalutiniai reiškiniai būti vienu metu. Taip pat galbūt būtų naudinga atsakingoms institucijoms tirti medikus ir po skiepo – sekti, kiek susidarė antikūnų, koks yra imunitetas, ar jei esama šalutinių reakcijų jis susidaro stipresnis“, – svarstė pašnekovė.

Milda pabrėžė, kad žmonėms svarbu žinoti, ko galima tikėtis pasiskiepijus, kad neišsigąstų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip, man teko „išsivolioti“, bet praėjo“, – pridūrė ji.

Antro skiepo atsisakė

Su bėrimu po vasario 2-ąją gauto antrojo „Pfizer“ skiepo susidūrė ir Rūta (vardas pakeistas, – aut. past.). Kaip sakė moteris, po pirmo skiepo tik išgėrusi ibuprofeno ir nieko nejautė.

„Po antro skiepo išgėriau paracetamolio, jaučiausi tą dieną gerai. Kitą dieną jaučiau silpnumą ir pykinimą visą dieną, vakare temperatūra buvo 37,1. Tačiau kitą dieną išbėrė, temperatūra dieną buvo 37,3, vakare – 36,6 laipsniai“, – dalijosi ji.

REKLAMA

Tuo metu Kauno ligoninės vidurinioji medicinos personalo darbuotoja Kristina (tikrasis vardas žinomas ir pakeistas, – aut. past.) sunkios reakcijos sulaukė po pirmojo „Pfizer-BioNTech“ vakcinos dūrio. Todėl antrosios skiepo dozės ji nusprendė atsisakyti.

Kaip teigė moteris, pirmąja vakcina buvo paskiepyta dar sausio 12-ąją. Tačiau jau po 10 minučių prasidėjo neįprasti pojūčiai.

REKLAMA

„Nudvelkė viduje toks jausmas staigus – kaip karštis ar kažkas panašaus. Tada labai užgulė ausis, pakilo spaudimas. Davė spaudimą mažinančių vaistų, prasidėjo drebulys, bet po kokių 15 minučių viskas praėjo. Kitą dieną apie pietus staiga nutirpo liežuvis ir lūpos taip, kad net pasakyti nieko negalėjau. 

Gerai, kad tuo metu buvau darbe, tai sulaukiau pagalbos... Nuo to laiko prasidėjo kasdieniniai galvos ir akių skausmai, raumenų silpnumas ir, kas blogiausia, – stiprus nerimas. Taip pat dar atsinaujino psoriazė (žvynelinė – lėtinė, autoimuninė uždegiminė odos liga, – aut. past.), kuri jau gal 15 metų nebuvo „išlindusi“. Žodžiu, nuo tos dienos gyvenu pastovioje įtampoje“, – tokiu atsiliepimu dalijosi ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kristina pasakojo, kad dar ir dabar liko ausų užgulimas, kuris lyg kartais praeina, bet vėl pasikartoja. Taip pat vargina tirpimai, raumenų silpnumas ir stiprus nerimas. Anot pašnekovės, medikai mano, būtent stresas galėjęs paskatinti ir psoriazės paūmėjimą. 

Moteris teigė, kad iki šiol nuo įprastesnio – gripo – skiepo jokių panašių reakcijų nebuvo kilę. Visgi kol kas dėl nepageidaujamos reakcijos į Valstybinę vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) moteris sakė nesikreipusi.

REKLAMA

Vakcinos laukė, bet pasijautė nusivylusi

Nors po pirmojo skiepo nieko nejutusi, praėjusį trečiadienį pasiskiepijusi antrąją vakcinos doze Jurgita (vardas pakeistas ir redakcijai žinoma, – aut. past.) pasakojo susidūrusiu su sunkia organizmo reakcija.

„Ketvirtadienį prasidėjo didžiulis galvos skausmas, visų raumenų tempimas buvo didžiulis, neradau vietos nei sėdėti, nei gulėti, jėgų nulis, vėmimas, skrandį pradėjo labai skaudėti, sukilo temperatūra iki 38...“ – prisiminė ji.

REKLAMA

Penktadienį moters būklė dar pablogėjo – pakilo spaudimas, iš skausmo ji teigė negalėjusi galvos pakelti ir atmerkti akių.

„Išsikviečiau greitąją pagalbą, pasakė, jog šalutinis poveikis, suleido nuskausminamųjų. Tačiau nė kiek nepagerėjo... Atsirado guziukai nuo kaklo iki raktikaulių toje pusėje, kurioje buvo skiepyta. Šeštadienį viskas buvo lygiai tas pats, maniau, kad anas dienas skaudėjo galvą, bet tądien skausmas buvo be galo didelis...“ – dėstė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Dar ir dabar moteris pasakojo nesijaučianti gerai – jaučiasi pykinimas ir galvos skausmas. 

„Tačiau iš visų dienų, ką teko patirti, šiandien (pirmadienį – aut. past.) matau šviesą tunelio gale...“ – portalui sakė ji.

Socialinės darbuotojos padėjėja dirbanti moteris pasakojo laukusi vakcinos, mat dirba su rizikos grupei priklausančiais žmonėmis, tačiau dabar sakė, kad jaučiasi nusivylusi. 

„Kai sužinojau, jog pradėta kurti vakcina, apsidžiaugiau, maniau, jog bus tikrai išsigelbėjimas, kad pagaliau išlįsime iš to tamsaus laikotarpio... Bet gavosi atvirkščiai. Kai tik sustiprėsiu, eisiu atlikti išsamius sveikatos tyrimus“, – sakė Jurgita.

Kodėl į antrą skiepą reaguoja stipriau?

Savo ruožtu Nacionalinio vėžio instituto gydytojas onkoimunologas Marius Strioga yra atkreipęs dėmesį, kad šalutinė reakcija į skiepą yra normalus dalykas. Tuo metu į antrąją vakcinos dozę dažniau reaguojama jautriau, mat uždegiminė organizmo reakcija dar labiau sustiprėja, nes revakcinacijos metu aktyvinamas atminties imuninis atsakas.

„Bet kokio intensyviai besivystančio imuninio atsako išraiška ir yra įvairaus intensyvumo į gripą panašūs simptomai – tai priklauso tiek nuo amžiaus, tiek nuo genetiškai determinuoto imuninės sistemos „temperamento“.

REKLAMA

Kodėl padidėja limfmazgiai? Taigi juose ir vystosi specifinis imuninis atsakas! Limfmazgiai yra imuninės sistemos kareivinės, išsibarsčiusios po organizmą“, – aiškino M. Strioga.

Sunkių pašalinių reakcijų – vienetai 

Portalas tv3.lt primena, kad VVKT jau pranešė per mėnesį nuo skiepijimo pradžios gruodžio 26 d. jau sulaukusi 331 pranešimo apie nepageidaujamą reakciją į skiepus. Kitaip tariant, tai – 0,37 proc. nuo vakcinuotų dozių skaičiaus. 

„Pastebime tokius bendrus požymius, bendras tendencijas, kad Lietuvoje kol kas fiksuojama maždaug 0,3–0,4 proc. asmenų nuo paskiepytųjų skaičiaus, kurie patiria nepageidaujamas reakcijas. Palyginus su kitų valstybių kontekstu čia neišsiskiriame“, – yra pastebėjęs VVKT viršininkas Gytis Andrulionis.

Iš viso per mėnesį suvakcinuotas 68 tūkst. 491 asmuo. Pačių vakcinacijų skaičius buvo didesnis –  84 tūkst. 586, nes dalis asmenų gavo antrą skiepo dozę.

Dažniausiai šalutinės reakcijos įvardijamos kaip nesunkios: tai – skausmas, patinimas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos skausmas, bendras negalavimas, pakilusi temperatūra, pykinimas. Nurodoma, kad 13 reakcijų iš 331 buvo įvardytos kaip sunkios.

Detalizuodama nepageidaujamas reakcijas į „Pfizer-BioNTech“ gamintojo „Comirnaty“ skiepą, VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė pasakojo, kad daugiausiai pranešimų buvo apie karščiavimą, kai kūno temperatūra buvo virš 38 laipsnių. Tokių pranešimų sulaukta apie 100.

REKLAMA

„Dažnai buvo pranešta ir apie galvos skausmą. Tačiau, įprasta, jei žmogus stipriai karščiuoja, tai jam bus ir didesnis galvos skausmas. Taip pat buvo pranešta apie karščiavimą, kai temperatūra nesiekia 38 laipsnių. (...) Stipraus karščiavimo atvejai buvo lydimi ir šaltkrėčio. Su šia informacija taip pat koreliuoja atvejai apie bendrą silpnumą. Daugelis žmonių pranešė ir apie injekcijos vietos reakcijas. Dažniausiai pranešta apie injekcijos vietos skausmingumą arba skausmą, tačiau yra ir kitokių reakcijų – tai ir paraudimas, patinimas. Kai kurie nurodė panašius į alergines reakcijas simptomus“, – pasakojo ji.

Pasitaikė reakcijų, kurių nenurodė vaisto gamintojai

Kaip aiškino specialistė, sunkioms reakcijoms buvo priskiriami sunkūs galvos skausmai, svaigulys, pora žmonių buvo nualpę ar jautė, kad nualps. 

„Taip pat – pykinimas, stiprus vėmimas. Vienas nepageidaujamas atvejis įvardintas kaip anafilaksija – žmogui pasidarė silpna, krito kraujospūdis. Visgi kol kas negalime teigti, nes tokių reakcijų pasitaiko ir psichogeninio poveikio, dūrio adata. Tai rašoma ir vakcinų charakteristikų santraukoje“, – aiškino VVKT specialistė.

R. Pilvinienė pridūrė, kad pasitaikė ir tokių reakcijų kaip širdies plakimas, dusulis, stipri vietinė reakcija.

REKLAMA

„Vienam pacientui kilo labai stiprus limfmazgių uždegimas ir pažasties stiprius skausmas. Kaip minėjau, tai yra įprastinė vakcinų reakcija. Buvo pranešimų ir apie stiprius rankos, viso kūno raumenų skausmus“, – vardijo specialistė.

Taip pat ji pridūrė, kad tarp netikėtų reakcijų į skiepą buvo ir liežuvio, veido ar galūnių tirpulys.

„Tačiau tokių atvejų buvo labai nedaug – vos keli. Keli pranešė apie veido tirpimą, keli pranešė, kad tirpo liežuvis ir dingo jo jautrumas. Kai kas pranešė apie vienos veido pusės, kai kas – rankos tirpimą“, – sakė ji.

Prie netikėtų reakcijų, neminimų preparato charakteristikos santraukoje, R. Pilvinienė priskyrė ir arterinio kraujo spaudimo padidėjimo atvejus. Jų buvo keliolika, panašiai fiksuota iš širdies susiraukimo dažnių padidėjimo atvejų.

Daugiausiai šalutinės reakcijų į „Pfizer-BioNTech“ gamintojo vakcina per minėtąjį mėnesį registruota 20–29 metų amžiaus grupėje – 75 (iš 8040 paskiepytų), 30–39 grupėje gauta 65 pranešimai (iš 10 331 skiepytų), 40–49 m. grupėje – 60 (iš 15 639), 50–59 m. – 68 (iš 23 610).

Šiuo metu Europos Sąjungoje registruotos ir Lietuvai tiekiamos trijų gamintojų – „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ – vakcinos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų