2010-ųjų vasario 11-ąją NASA agentūros raketa į kosmosą iškėlė tris tonas sveriantį erdvėlaivį, kurio dėka per dešimtmetį saulę pamatėme taip, kaip niekada iki šiol. Solar Dynamics Observatory arba Saulės dinamikos stebėjimo observatorija skrieja aplink mūsų planetą Žemę ir fiksuoja aukštos raiškos Saulės atvaizdus.
Metų pradžioje observatorija atšventė savo jubiliejų, o dabar – kaip tik kai mus lepina karšti vasariški Saulės spinduliai – NASA išplatino valandos trukmės vaizdo įrašą, kuriame sutilpo visas 10-ies metų Saulės gyvenimas. Viena įrašo sekundė atitinka vieną dieną. Per 10 metų SDO padarė 425 mln. Saulės nuotraukų, tai yra po 80 nuotraukų per minutę.
Kunkuliuojantis Saulės vainiką – tai išorinis saulės atmosferos sluoksnis, kuriame vyksta įvairūs sprogimai ir užgimsta vadinamasis Saulės vėjas – nuo saulės sklindantis įelektrintų dalelių srautas. Saulė turi ir savo aktyvumo ciklą, kuris trunka apie 11 metų. Įraše aiškiai matyti, kad po 2015 m. Saulės aktyvumas ima mažėti, o nuo 2018 m. mūsų žvaigždės paviršius atrodo ramus.
Nors planuota, kad SDO misija baigsis per 10 metų, dabar skaičiuojama, kad erdvėlaivis dar mažiausiai 3-ejus metus suks ratus aplink Žemę. O netrukus stebėsime ir naują Saulės aktyvumo ciklą.