Vilniuje veikiančiame darželyje prieš pat pietus tikras sujudimas. Vyresnėlių grupėje dūksta net devyniolika vaikų. Pasak darželio vadovės Mantos Dargės, čia yra priimami visi vaikai – ir skiepyti, ir neskiepyti. Svarbiausia, kad jie turėtų medicininę pažymą, o skiepyti vaiką ar ne – apsisprendžia patys tėvai.
Todėl tokie siūlymai kaip priverstinis skiepijimas darželio vadovei atrodo absurdiškai:
„Tas priverstinis dalykas įneša nepasitikėjimą, įneša žinių stoką. Svarbiausia informuoti visuomenę, kodėl tai svarbu, o ne todėl, kad privalu – ir tada daryk. Reikia atsižvelgti ir į vaikų sveikatą, imuninę sistemą. Čia medikų paskirtis. Yra alergiškų vaikų, kurių negalima tiesiog skiepyti dėl pačių alergijų.“
Tuo metu Seimo socialdemokratai siūlo, kad vaikai iki 16-os metų būtų privalomai skiepijami nuo trijų ligų – tymų, poliomielito ir raudonukės. Esą daugėjant neskiepijamų vaikų, pradeda plisti seniai negirdėtos ligos, tokios kaip tymai. O Lietuva nevaldo situacijos, mat kasmet nuo tymų lieka nepaskiepyta daugiau kaip 5 tūkstančiai vaikų.
Socialdemokratas Algirdas Sysas tikina, kad neskiepyti vaikai neturėtų teisės eiti ir į darželius:
„Aš visiškai palaikiau komisaro Vytenio Andriukaičio siūlymą, kad tokie vaikučiai negalėtų eiti į bendro lavinimo mokyklą ar vaikų darželį, nes tuomet gali būti užkrėstas ne vienas. Vėl išaugo tos ligos, kurios anksčiau jau buvo nugalėtos.“
„Mes pasiūlėme, kad tai būtų privalomi skiepai. Tačiau tai nereiškia, kad mes siūlome daryti prievartą, tai turi būti edukacijos, aiškinimo ir įtikinėjimo būdu. Na, galbūt ir pritaikant kai kurias administracines priemones“, – sako socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Dar 2014 metais įsakymą neįleisti nepaskiepytų vaikų į darželius pasirašė tuometis sveikatos ministras Vytenis Andriukaitis. Tačiau teismas vėliau nusprendė, kad toks bandymas priversti skiepyti darželinukus prieštarauja teisės aktams.
Pasak socialdemokratų, visą tvarką, kaip bus skiepijami vaikai, kokios sankcijos gali grėsti tiems, kurie savo atžalų nepaskiepys, turėtų nustatyti sveikatos apsaugos ministras – Aurelijus Veryga. Patys socialdemokratai apie galimas bausmes tik kalba, tačiau įstatymu to patvirtinti nenori. Maža to, priverstiniam skiepijimui būtų reikalingas ir papildomas finansavimas.
„Ministerija jau ne kartą yra išsakiusi – yra prieš priverstinį skiepijimą. Tai, ką siūlo Seimo nariai, yra būtent prievartinis būdas. Tai ministerija tokio siūlymo kaip ir nepalaiko“, – teigia ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė.
Tiesa, išimtys būtų taikomos tik tais atvejais, kai vaikas negali būti skiepijamas dėl aiškių medicininių priežasčių – ligos ar kitų kontraindikacijų.
Sostinėje veikiančio darželio vadovė pripažįsta pati neskiepijusi savo dviejų vaikų dėl itin sunkių alerginių reakcijų. Todėl moteris sako suprantanti ir kitus tėvus, kurie baiminasi dėl skiepų poveikio.
„Skiepyti aš dar labiau bijau, nes tiesiog, kai gydytojų rekomendacija, kad skiepysime ligoninėje ir, jeigu ką, suteiksime greitą pagalbą, gaivinsime, tai truputį baisu. Abu vaikai turi alergijos požymių. Ir antram kūdikiui tai tiesiog alergologo rekomendacija skiepytis tik po tyrimų, o jų dabar atlikti neįmanoma“, – mano darželio vadovė Manta Dargė.
Tuo atveju, jei įstatymas būtų priimtas, ministerija žada konsultuotis su ekspertais, tačiau apie baudas ir sankcijas neskiepytų vaikų tėvams nekalbama. Tam, kad įstatymas būtų priimtas, dar turės balsuoti Seimas ir pasisakyti Vyriausybė.