Pirmadienio rytas Vilniuje prie Šilo tilto iš Antakalnio į Žirmūnus: sankryžose aplink tiltą buvusios lentelės su žaliomis rodyklėmis nuimtos ir vairuotojai gaišta laiką didžiulėse spūstyse, kad galėtų pasukti į dešinę pusę. Su chaosu sankryžose nesusitvarkantys Vilniaus vadovai primygtinai prašo Vyriausybės grąžinti lenteles. Esą kitų priemonių sutvarkyti eismą sostinėje – nėra.
„Iš tikrųjų, Vilniaus mieste yra tokių sankryžų, kuriose, įdiegus papildomas sekcijas, pritaikius papildomus infrastruktūros pokyčius, matome, kad žaliosios rodyklės būtų geriausia opcija eismo saugumo ir pralaidumo požiūriu“, – sako Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.
Prisiklausęs skundų, susisiekimo ministras sutinka grąžinti lenteles ir žada parengti reikalingą Vyriausybės nutarimą. Juo šiemet baigęs galioti lentelių su žaliomis rodyklėmis terminas būtų pratęstas dar metams, tad jos Vilniuje greitu metu vėl gali atsirasti.
„Didėja kamščiai, tai pirmadienį priėmėm sprendimą, kad, reikalui esant, įvesime moratoriumą, pratęsime žalių rodyklių galiojimo laikotarpį, kad savivaldybė galėtų pasiruošti“, – pasakoja susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.
Tiesa, Vilniaus vadovų toks J. Narkevičiaus siūlymas netenkina, meras Remigijus Šimašius reikalauja ne laikino, o nuolatinio leidimo pačiai savivaldybei spręsti, kur ir kada kabinti ar nuimti lenteles.
Nuo šviesoforų nuėmus lenteles su žaliomis rodyklėmis spūstys susidaro ne tik Vilniuje, bet štai ir Marijampolėje. Marijampoliečiai keikia valdininkus, nusprendusius uždrausti lenteles.
„Gelbėkite miestą, kad žmonėms kamščiuose nereikėtų stovėti.“
„Trukdo, eina viskas ne į supaprastinimą, bet į papildomą sudėtingumą.“
„Tikrai spūstys būna dieną, anksti ryte“
„Pėstysis perėjo, galėjai važiuoti. O dabar rodykles nuėmė, lauk, kol užsidegs žalia.“
Marijampolėje beprasmės spūstys gatvėse anksčiau susidarydavo tik rytinio ir vakarinio piko metu, o gruodžio pabaigoje nuėmus 27 lenteles, spūstys tęsiasi ištisą dieną. Tad miesto valdžia irgi prašo Vyriausybės lenteles bent laikinai grąžinti.
„Situacija pablogėjo eismo saugumo ir kamščių atžvilgiu. Turime 8 sankryžas, kur situaciją reikia spręsti ir įrengti papildomas sekcijas. Marijampolei tai nemaži pinigai, reiktų 100 tūkst. eurų“, – teigia Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis.
Prieš penkerius metus priimtas Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės sprendimas atsisakyti lentelių su rodyklėmis atrodo keistai. Anuometiniai ir dabartiniai Vyriausybės nariai dėl šio vairuotojus piktinančio sprendimo atsakomybę krauna Kaune įsikūrusiam Kelių ir transporto tyrimo institutui, kuris dabar jau vadinasi Transporto kompetencijų agentūra.
„Mes rėmėmės tyrimais, kurie buvo atlikti per eilę metų, sprendimas buvo priimtas 2014 m.“, – kalbėjo J. Narkevičius.
„Yra skaudžių pavyzdžių, kur tose sankryžose nukentėjo pėstieji, bet kaip tai koreliuoja su automobilių srautu, įdomus klausimas“, – sako Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.
Susisiekimo ministerijos užsakymu institutas parengė tyrimą apie lentelių poveikį eismo dalyvių saugumui. Tyrime pateikta esą praktinė medžiaga iš 24 sankryžų Kaune ir Vilniuje. Šalia sankryžų minimi 2009-2014 metais jose esą įvykę žmonių sužalojimai ir žūtys. Tačiau policija nefiksuoja, ar nelaimė įvyko būtent dėl lentelės su žalia rodykle, ar dėl visai kitų, su žalia lentele nesusijusių priežasčių. Buvusio Kelių ir transporto tyrimo instituto darbuotojai taip pat negali įrodyti, kad minimi eismo įvykiai tikrai įvyko dėl lentelių.
„Aš taip išsamiai nesusipažinęs, darė mano kolegos, negalėčiau atsakyti“, – teigia Transporto kompetencijų agentūros atstovas Evaldas Morkūnas.
Sprendimas panaikinti žalias lenteles reikalauja investicijų sankryžas modernizuoti – įrengti naujus šviesoforus, juos valdyti, platinti gatves. Tad šiuos darbus atliekančios įmonės iš savivaldybių gauna solidžius užsakymus. Štai Vilniuje milijoninių užsakymų daugiausiai sulaukė dvi įmonės: „Maniga" ir „Biseris".
Savivaldybės atstovams sunku paaiškinti, kodėl būtent šios įmonės pastaraisiais metais sulaukia milijoninių užsakymų.
„Visą šviesoforų sistemą prižiūri savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“. Atskiras konkursų dalis laimi atskiros bendrovės, yra nemažai bendrovių, kurios laimėjo“, – kalbėjo V. Mitalas.
O štai Viešųjų pirkimų tarnybai tokie šviesoforų įrengimo ir priežiūros užsakymai sostinėje jau seniai kelia įtarimų. Viešųjų pirkimų tarnyba prieš penkerius metus piktinosi, kad šviesoforų priežiūra už milijonus eurų Vilniuje įtartinai patikima kone vienintelei įmonei „Maniga“.