Tame pačiame name gyvenantis žinomas sostinės architektas pasakoja, kad analogišką savo balkoną susiremontavo pats, ir remontas jam kainavo vos 500 eurų.
Vilniaus senamiestyje gyvenantis žymus Lietuvos dizaineris Juozas Statkevičius kartu su kaimynais sulaukė sąskaitos už avarinės būklės balkono remontą. Pasak J. Statkevičiaus, sąskaita už vieno buto balkono remontą yra neadekvati.
„Nebegalim kentėti šito melo ir apgaulės. Ir viso namo vardu mes norime pakeisti administratorių, renkam parašus“, – teigia mados dizaineris.
Vasarą nugriuvus vienam iš namo balkonų, už jo remontą „Mano būstas“ iš pradžių pareikalavo 12 tūkst. eurų. Vėliau, gyventojams pasipiktinus dėl tokios sumos, kainą kiek nuleido, iki 9 tūkst. eurų.
„Kaip matot, balkonas – 90 cm ant 170 cm – 12 tūkst. Nu kur gi tai girdėta. Taigi mes žinom, cemento maišas 6 eurus kainuoja, nu nėra durnių, kodėl visad tylim kaip avinai. Kokia mes tada Europa, kad kai mus visus apgaudinėja, mes tylim ir tylim“, – sako J. Statkevičius.
Nors nugriuvęs balkonas Statkevičiui nepriklauso, už jį turi mokėti tiek jis, tiek visi kiti namo gyventojai, o suma priklauso nuo gyventojo būsto ploto. Statkevičius turi didžiausią plotą, butą ir studiją, tad jis privalėtų sumokėti daugiausiai – daugiau nei pusę sumos.
„Pinigais jiems pakvipo“
Statkevičius nesupranta, ir kodėl tvarkyti apsiėmė griežtai jo namą. O esančiuose gretimuose namuose balkonai metų metus aptraukti žalia, prilaikančia plėve.
„Vat kodėl kito namo, pavyzdžiui, netvarko? Todėl, kad čia Statkevičius. Suprantat? Pinigais jiems pakvipo. Aš toli gražu ne milijonierius, ir jei balkono sutvarkymas kainuoja 500 eurų, mes tikrai neprivalom, Maldyvai neįskaičiuoti ponams, kurie remontuoja“, – sako J. Statkevičius.
Šiame name gyvena ir žinomas architektas Vytautas Biekša. Jis turi tokį pat balkoną, kaip siugriuvęs, ir sako, kad dar vasarą, pamatęs kad medinės lentos kiek papuvusios, susiremontavo jį viso labo už 500 eurų.
„Man medžiagos kainavo 500 eurų. Aš suprantu, darbas, atlyginimas, mokesčiai tas prisideda. Jei tai atlieka centralizuota įmonė, kuri prižiūri daug pastatų, turi savo personalą, nu – 3 tūkst. eurų“, – teigia architektas V. Biekša.
O įmonės „Mano Būstas“ komunikacijos vadovas Paulius Ugianskis aiškina, kad 9 tūkstančiai už balkono remontą neva labai sąžiningai paskaičiuota kaina. O dizaineris neva prieš įmonę vykdo viešųjų ryšių kovą ir skleidžia dezinformaciją. Sako, kad kainą rangovas gali aiškiai argumentuoti popieriuje.
„Susideda viskas – auto bokštelio nuoma, ekspertiniai paruošimai, leidimai, darbas, yra naujo balkono įdėjimas, visas kompleksas darbų. Ir iš to susideda kaina, – aiškina P. Ugianskis.
Statkevičius sako, kad „Mano būstas“ komunikavo, jog jei gyventojai susigalvotų susitvarkyti balkoną patys, jie turėtų sumokėti 5 tūkst. garantiją, kad jis nenugrius.
Nebeadministruos Statkevičiaus namo
Po kilusio skandalo, „Mano būstas“ pareiškė, kad Vilniaus savivaldybei pateikė raštą, kuriuo atsisako administruoti namą, kuriame gyvena Juozas Statkevičius.
„Tai reiškia, kad pomas Juozas turės lygiai mėnesį, kad išsirinktų naują namo administratorių, kuris rūpinsis juo, jam paskirs savivaldybė“, – sako P. Ugianskis.
Štai parlamentarė Aistė Gedvilienė sako, kad nuolat girdi įvairiausių gyventojų nusiskundimus dėl jų namus administruojančių bendrovių lupikavimo.
„Kiek mes gavom skundų, kad būstų administratoriai dažnai daro verslą, bet nežiūri gyventojų interesų“, – sako A. Gedvilienė.
Ir primena, kad 2012-ais Seimas papildė adminisracinių nusižengimų kodeksą straipsniu, pagal kurį gyvenamuosius namus, butus, ar kitas patalpas, automatiškai ima administruoti savivaldybių paskirtos privačios įmonės. Nebent namų savininkai patys to atsisako ir įsteigia bendrijas.
Tokį įstatymą, kurį dabar ne vienas žmogus laiko naudingu tik namų administratorių verslui teikė konservatorius, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
„Verslas be didelių investicijų tiesiai į rankas atiduotas. Ir žmonės tarsi susaistyti iškart, kad tu gausi sąskaitą, ir turėsi mokėt, tiesiog tave administruoja, tu susimoki mokestį“, – teigia konservatorė.
„Mano būstas“ priklauso „iCOR“ įmonių grupei, buvusiai „Rubicon Gruop“, kurią prieš 20 metų kratė korupcijos skandalai. Kai STT aptiko juodąją įmonės buhalteriją ir įtarė, kad verslininkai papirkinėdavo išvairiausių partijų parlamentarus. Namo gyventojai įsitikinę, kad įmonė dabar veikia neskaidriai, turi savo schemas, kaip išpūsti paslaugų kainas ir taip iš gyventojų pasipelnyti.
„Jau dabar Lietuvoje pradėjo judėti, žiūrėkit, ir kyšininkus nubaudė, visus. Nubaus ir šituos. Nusibodo, aš irgi noriu skristi į Maldyvus. Jei balkonas tiek kainuoja, kiek mano darbai kainuos. Žmonės, nepasiduokit, užtenka mums būti avių bandai“, – sako J. Statkevičius.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame TV3 žinių reportaže.