• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektra biržoje per mėnesį jau atpigo daugiau kaip trigubai, tačiau nepriklausomais vadinami elektros tiekėjai tarifų gyventojams mažinti neskuba. Rinkos ekspertai jau pripažįsta, kad ir elektros rinkoje Lietuvoje konkurencijos sukurti nepavyko.

Elektra biržoje per mėnesį jau atpigo daugiau kaip trigubai, tačiau nepriklausomais vadinami elektros tiekėjai tarifų gyventojams mažinti neskuba. Rinkos ekspertai jau pripažįsta, kad ir elektros rinkoje Lietuvoje konkurencijos sukurti nepavyko.

REKLAMA

Visgi vartotojų gynėjai ragina gyventojus nemiegoti, o reikalauti mažesnių elektros kainų, grasinti pereiti pas konkurentus. Matydami tokią situaciją, kai kurie tiekėjai jau pradeda naują kovą dėl klientų ir viliones, žadėdami mažesnes kainas.

Beveik 300 kvadratinių metrų ploto name gyvenanti šiauliečių šeima nepatenkinta dėl didžiulių sąskaitų už elektrą. Šiauliečiai pateko į pirmąjį elektros liberalizavimo etapą, tad jau porą metų moka nepriklausomam elektros tiekėjui. Pasirinkę su birža susietą elektros planą, pradžioje šiauliečiai sąskaitomis dar buvo patenkinti, tačiau nuo rudens sąskaitos ėmė šokiruoti.

„Anksčiau, iki krizės, mokėjom daugiausiai iki 50 eurų, o piko metu 180 eurų, paskutinis mokėjimas 90“, – kalba Saulius.

REKLAMA
REKLAMA

Šiauliečiai jau svarstė keisti elektros pirkimo sutartį ir kainą užfiksuoti. Tačiau matydami, kad pastaruoju metu elektra ėmė pigti, ir vėl nebežino, kaip geriau pasielgti. 

REKLAMA

„Palyginti su ankstesniu laiku, dar pakankamai brangu. Liberalizavimo pliusų pajausti nepavyko“, – tvirtina Saulius.

Dėl šiltos žiemos Europoje atpigus dujoms, dėl mažesnio elektros suvartojimo šventiniu laikotarpiu, išaugusios vėjo ir hidro elektrinių gamybos – elektra Lietuvoje per mėnesį atpigo pusketvirto karto ir šiuo metu didmeninė elektros kaina siekia apie 12 ct/kWh. Šventinių dienų naktimis elektra buvo beveik nemokama, o kai kuriomis valandomis kaina net buvo neigiama.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau elektros pardavėjai gyventojams fiksuotų planų elektros kainų mažinti neskuba ir tarifai metų ar ilgesniam laikotarpiui tebėra trigubai ir daugiau didesni – nuo 35 iki 45 ct/kWh.

„Kas biržoje vyksta, ne visai įtakoja kainą, kas ateity. Mūsų kainodara nulemta ateities kainų sandoriais ilguoju laikotarpiu“, – teigia „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.

„Artėja prie 30 ct/kWh ribos mūsų pasiūlymai naujiems klientams, kurie sudarinės sutartis. Tokių kainų galima tikėtis. Indikacijų, kad jos ženkliai dar labiau mažės, nematome“, – sako „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Konkurencinę kovą čia sunku įžvelgti. Turime oligopolinę situaciją rinkoje. Net nesitardami, vienas kitą stebėdami didieji žaidėjai gali palaikyti tam tikrą kainų lygį“, – tikina Energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys.

Patarimas gyventojams: suklusti, kai mokate daugiau nei po 28 centus

Elektrai biržoje pingant, vartotojų teisių gynėjai jau ragina gyventojus suklusti, ir ypač tuos, kurių tarifas su valstybės kompensacija viršija 28 centus. Mat prasideda palankus metas reikalauti mažesnių tarifų, o jei tiekėjas keisti sutarties nesutiks, tiesiog nesidrovėti pagrasinti pereiti pas kitą.

REKLAMA

„Reikėtų nebijoti pasižiūrėti savo turimas sąlygas, palyginti, ką siūlo kiti tiekėjai. Teise pereiti pas kitą tiekėją pasinaudoti. Tai ir yra pagrindinė liberalizacijos idėja, laisvos rinkos pažadas, dėl ko buvo tai pradėta. Jei tik yra geresnis pasiūlymas – keiskite tiekėją, nebijokite. Tik reikia prieš 2 savaites įspėti senąjį tiekėją“, – tikina Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

REKLAMA

Girdėdami tokius raginimus, ir elektros tiekėjai jau pamažu pripažįsta, kad savo tarifus teks mažinti, jei nori išlaikyti klientus.

„Labai geras periodas tiems vartotojams, kurie pasirašė sutartis vasarą, rudens pradžioje, persižiūrėti savo sutartis. Mes negalime garantuoti, kad žemesnės kainos ilgai laikysis. Turėsime laikytis, kas vyksta didmeninėje rinkoje, jei viskas pasisuktų į viršų, mūsų kainodara irgi keistųsi. Vartotojus kviečiame – persižiūrėkite, gal dabar verta“, – sako M. Giga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu stebime ženklų didmeninių kainų mažėjimą, pokyčiai netrukus atsispindės mūsų pasiūlymuose klientams“, – tvirtina L. Beganskienė.

Ar dabar geriausias metas keisti elektros tiekėją ir fiksuoti kainas, ar pasirinkti su birža susietą planą, ekspertai dar nėra tikri. Tad ragina nesusigundyti iš pirmo žvilgsnio gerai atrodančiais naujais elektros pardavėjų pažadais, įvertinti savo sutarčių sąlygas ir galimas baudas už priešlaikinį nutraukimą, mat elektros kainos gali dar labiau kristi.

REKLAMA

„Tikėtina galime matyti mažesnes kainas nei 160 eu/MWh, kas yra lygis, kai valstybei nebereikėtų prisidėti savo lėšomis“, – teigia ekonomistas Tadas Povilauskas.

„Pavasarį elektros kainos tikrai kris, balandį, kai bus polaidis, saulė pradės šviesti stipriau, pavasariniai vėjai užpūs, balandį visi prognozuotojai, ateities sandorių prekybininkai mato kainų mažėjimą“, – tvirtina V. Poderys.

Jei elektros kainos rinkoje nukris žemiau valstybės kompensuojamo lygio, ekspertai vyriausybei rekomenduoja peržiūrėti kompensavimo mechanizmą, kad elektros pardavėjai būtų priversti klientams mažinti tarifus, o ne subsidijomis iš biudžeto krautis viršpelnius.

Visus jus k...s už šią (afera -tipo demokratiska ????isprievartavima.zmoniu)..teisti jau maža...jus patys žinot kur jūs turite atsidurti..būkite prakeikti vagys ir aferistai.....
Nakum tuos eferistus, velniai jė
Tai kur kreiptis ? Ar i energetikos kontrole,ar i vartotoju tarnyba ? Zmonems reikia aiskumo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų