Ši naktis Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos specialistams buvo bemiegė. TV3 žurnalistams pavyko užfiksuoti unikalius vaizdus iš jų darbo naktį Kėdainiuose. Gavę žinių, kad iš žinomos didelės cukrų gaminančios įmonės „Nordic Sugar Kėdainiai“ per nelegalų išleistuvą leidžiamos nevalytos nuotekos, prieš vidurnaktį aplinkosaugininkai pasirodo įmonės pašonėje.
„Gavo gyventojo telefoninį pranešimą, jis nenorėjo prisistatyti, kad Kėdainių rajono pramoniniame rajone yra teršiama nuotekomis aplinka“, – sako aplinkosaugininkas Kęstutis Celiešius.
Slepiant nusikaltimo pėdsakus, manoma, kad sklendės būdavo specialiai atsukamos naktimis, kad niekas nepamatytų. Aiškėja, kad apie nusikalstamą įmonės veiklą pranešė buvęs jos ilgametis darbuotojas.
Informacija pasitvirtina – vamzdį specialistai aptinka brisdami pakrante. Vizito tokiu paros metu, akivaizdu, čia niekas nesitiki. Sklendės užsukti nespėta.
O į upelį smarkiai keliauja užterštas vanduo.
Faktas užfiksuotas – teršalai iš bendrovės teritorijoje esančių tvenkinių, kuriuose laikomos gamybinės nuotekos, teka per atidarytą sklendę, prie kurios prijungta lanksti žarna.
„Jisai tekėjo pilnas, užsipildęs, slėgis taip pat matėsi, kad nuo tvenkinių, kadangi slegia – tai slėgis nemažas. Pilnas vamzdis tekėjo ir dideliu greičiu. Kubiniais metrais – tai 50-70 kubinių metrų per valandą“, – pasakoja K. Celiešius.
Įvykio vietoje paimami mėginiai, kviečiama policija, štai dėl rasto pažeidimo rašomas protokolas. Sklendė užsukama ir plombuojama. Išleistuvas buvo paslėptas – pridengtas šakomis ir žemėmis, kad nekristų į akis. Teršalai leidžiami į bevardį upeliuką, iš jo teka į Šerkšnio upelį, o iš ten į Nevėžį ir tolyn.
„Įmonės išleistuvas, kuris nebuvo pažymėtas jokiuose dokumentuose ir per kurį į bevardį upelį tekėjo didelis kiekis nuotekų. Tai yra jų gamybos kondensatas, pagrindiniai teršalai šiose nuotekose yra organiniai – BDS 7 ir azotas“, – teigia K. Celiešius.
Naktį kviečiami ir įmonės vadovai, tačiau jie nepasirodo. Atvyksta tik už aplinkos apsaugą atsakingas bendrovės darbuotojas. Vyras su žiniasklaida naktį bendrauti nepanoro. Jis teisinosi, esą vamzdis įrengtas laikinai, likviduojant gedimą. Tačiau įgudusi aplinkosaugininkų akis pastebi tai paneigiančias detales – pagrindinis vamzdis senas.
„Anksčiau kažkiek gal leisdavo tiesiai, kadangi išgraužta, turbūt, kad bėgo tiesiai. Tai tam, matyt, ir padarė tą, kad nebūtų erozijos. Pamatė, kad griaužia, tai kad negriaužtų kranto, padėjo šlangą, o kad čia seniai leista, tai“, – mano aplinkosaugininkai.
Bendrovės vadovai dėl situacijos teikia tik komentarus raštu ir kaltę verčia vienam iš darbuotojų, neva ten išleidusio kondensato perteklių.
Kondensatas – tai vanduo, kuris išgaunamas garinimo būdu iš cukraus tirpalo. Dėl sugedusio siurblio susidaręs perteklinis kondensato kiekis nebegalėjo būti perduotas į savivaldybės vandens valymo įrenginius. Spėjama, kad darbuotojas, nesilaikydamas įmonės instrukcijų, atsuko sklendę ir kondensatas ištekėjo į upelį.
Atsakingiems darbuotojams ir įmonei gresia baudos, o štai kokia žala padaryta gamtai, dar tikslinama, bet manoma, kad ji gali siekti milijonus.