Muitinės departamentas kartu su žurnalistų autoklubu sugalvojo į Ukrainą siųsti iš girtų vairuotojų ar kontrabandininkų konfiskuotus automobilius ir tokią akciją pavadino „Geležine reinkarnacija“.
Kaunietė Danguolė liaudiškai vadinamą „kabluką“, kitaip „Citroen Berlingo“ ruošia kelionei į Ukrainą. Vieno Kauno restorano vadovė sako mašiną karo niokojamai Ukrainai dovanojanti dėl kelių priežasčių.
„Kaip visi žinom, kad Ukrainai reikia labai daug paramos, ir ne vienas, ir ne du, ir ne dešimt automobilių, gal neišgelbės, bet norim prisidėti prie akcijos „padėk Ukrainai“, ir va norim padovanoti“, – sako kaunietė Danguolė Lukoševičienė.
„Citroen“ pripildytas kuro, jo moters šeima parūpino visai kelionei į Ukrainą.
„Jis mums tarnavo septynis metus, techninė būklė puiki. Mes įmonėje stengiamės, kad jie visi būtų tvarkingi, bet šiuo metu bandom persėsti iš dyzelinio į žalią automobilį. Tai yra į elektromobilius“, – kalba Danguolė.
Tokias mašinas iš žmonių renkantis ir Ukrainai atiduodantis žurnalistų autoklubo atstovas Renaldas Gabartas rodo – į Ukrainą keliaus ne tik savanoriškai žmonių atiduotos mašinos, bet ir konfiskuotos. Pavyzdžiui, dabar esančios Muitinės departamento aikštelėje.
Pernai departamentas kartu su Valstybine mokesčių inspekcija priėmė sprendimą iš girtuoklių ir kontrabandininkų konfiskuotas mašinas perduoti Ukrainos gynėjams. Ir kartu su žurnalistų autoklubu sugalvojo projektą „Geležinė reinakarnacija“.
„Reinkarnacija, kai automobilis buvęs nusikaltimo įrankiu, jis savo dienas, na, nebijokime to žodžio, pabaigia darydamas tikrai gerus darbus“, – kalba žurnalistų autoklubo narys Renaldas Gabartas.
„Automobiliai mūsų ar kolegų pasieniečių konfiskuojami dažniausiai ant sienos. Kontrabandos vežimo metu, jie saugomi ir perduodami aikštelėn, jeigu pagal įstatymą numatytas automobilių konfiskavimas, jeigu kontrabanda automobilyje buvo slėpta. O ypač, jeigu buvo įrengtos specialios slėptuvės“, – aiškina Muitinės departamento atstovas Valdas Dovydėnas.
Į Ukrainą jau iškeliavo apie šimtas tokių automobilių. Tiesa, perdavimo procesas kiek užtrunka, mat reikia įrodyti, kad iš savininko mašiną teisiškai galima atimti. Ir taip nusikaltimo įrankis tampa pagalbininku.
„Mes daugiausiai kalbam apie karą, bet mes, kaip civilinė organizacija, stengiamės orientuotis į humanitarinius poreikius. Yra daug šeimų nukentėjusių. Vaikų namų, ligoninių, plius daug humanitarinės pagalbos krovinių, kuriuos valdo savanorių centrai“, – kalba V. Dovydėnas.
Mašinų Ukrainai reikia vis daugiau. Tai, kad dažnas tautietis atiduoda vieną kitą nereiškia, kad ji tarnaus ilgai. Ir nebūtinai mašina gali būti susprogdinta.
„Kai kariai, sakysim, važiuodami su savo kažkokia užduotimi, jie spaudžia gazą iki dugno ir tas automobilis fiziškai sulūžta. Tiesiog rėmai lūžta. Neatlaiko. Labai labai greitai pasibaigia, tie, kurie nuvažiuoja. Nuvaro tris automobilius, kol grįžta į Lietuvą, vienas jau būna žuvęs. Tai tas poreikis yra nesibaigiantis. Prioritetų sąrašas būtų toks: kad visi visureigiai, pikapai, visais varančiais ratais automobiliai. Kurie galėtų važiuoti bekele“, – tvirtina R. Gabartas.
Tautiečių automobilių prašantys akcijos rengėjai įvardija, kokių mašinų trūksta labiausiai.
„Reikalingi mikroautobusai. Furgonai visokie ir net vilkikai su puspriekabėmis, kurie didesniais atstumais iš kažkokių logistikos centrų nuvežinėtų, amuniciją, pristatytų maistą. Dirba visas transportas absoliučiai“, – tvirtina R. Gabartas.
Prie akcijos prisidėjo ir šalies policija, Ukrainai jau atidavusi per šešiasdešimt atitarnavusių savo mašinų, dar keturiolika jų į Ukrainą iškeliaus kitą savaitę.
„Tai surenkami automobiliai iš visos Lietuvos, kiek reikia dar yra paremontuojami, sutvarkomi ir tada jau tvarkingi keliauja į Ukrainą. Mes perkame naujus automobilius, tam tikrus savo turėtus galėtume nurašyti ar parduoti, tačiau buvo priimtas sprendimas juos tiesiog padovanoti Ukrainos policijai“, – aiškina Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Tiesa, autožurnalistų klubas sako, kad trūksta ne tik mašinų, tautiečių jie prašo aukoti ir automobilių detalių, ir pinigų jiems transporto priemonėms remontuoti. Mat kartais muitinės aikštelėje stovinčios mašinos ir parūdija, kol vyksta automobilio perėmimo iš nusikaltimą padariusio šeimininko procesas.