Per keletą metų kontrabandos kiekiai padvigubėjo ir kol kas nežada sustoti. Nors daug cigarečių muitininkai sugaudo, tačiau kiekiai galbūt galėtų būti dar didesni, nes darbą apsunkina gendantys rentgeno aparatai. Kai kurie apžvalgininkai sako, kad nuolat gendanti įranga jau kelia įvairių minčių, ar prie to kas nors neprikišo nagų.
Sunkvežimis, iš Baltarusijos į Lietuvą gabenęs gipso plokštes, įkliuvo muitininkams. Pasirodo, kad tai ne šiaip sau krovinys – gudriai plokštėse užmaskuota tūkstančiai cigarečių pakelių. Muitininkams teko skaldyti gipso plokštes, kad ištrauktų visą slaptą krovinį.
Muitinės departamento vadovas sako, kad nors Lukašenka žadėjo Lietuvą užtvindyti migrantais ir narkotikais, bent jau jie fiksuoja, kad vietoje narkotikų į Lietuvą siunčiamos cigaretės. Ir milžiniškais kiekiais.
Jei 2018–aisiais muitininkams pavyko sulaikyti beveik 123 milijonus cigarečių, tai jau po metų kiekis išaugo maždaug 50 milijonų. Vis tik 2020–aisiais šis skaičius kone padvigubėjo, o tempai nemažėja ir šiemet. Nuo sausio iki rugsėjo mėnesio muitininkai aptiko 281 milijoną cigarečių, ir palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, kiekis yra 16 milijonų didesnis. Tad iki metų galo gali būti naujas sulaikytos kontrabandos rekordas.
„Nepaisant to, kad ir mes dirbame sėkmingai, bet išaugimas iš anos pusės tikrai dvigubas, jeigu ne trigubas, taip“, – teigia muitinės departamento direktorius Darius Žvironas.
O ir sulaikomos kontrabandos vertė didžiulė. Pernai sulaikyta cigarečių už maždaug 60 milijonų eurų, šiemet, bent kol kas, šis skaičius viršija 50 milijonų.
Muitinės sandėliuose tūkstančiai dėžių ir maišų su kontrabandinėmis cigaretėmis, kurias muitininkams pavyko sulaikyti.
„Tai, ką mes čia matome, tai yra 3,5 tūkstančio dėžių cigarečių saugoma. Tai yra, maždaug pagal visą tą kiekį, kuris yra saugomas, muitinės sulaikytos cigaretės, nesudarytų 10 procentų. Tai galima įsivaizduoti, kad šiuo metu yra saugoma virš 44 tūkstančių dėžių cigarečių. Jeigu taip įsivaizduoti konteinerį, didysis, tai būtų 44 konteineriai cigarečių“ – aiškina muitinės sulaikytų prekių skyriaus vedėjas Arintas Vingrys.
Ir nors į Lietuvą vežama cigarečių kontrabanda nieko nestebina, tačiau pačių kontrabandininkų sumanymai kur slėpti cigaretes gali ir nustebinti. Cigaretės slepiamos ne tik įrengiant slėptuves automobilių konstrukcijose, bet dažnai ir dedamos į medienos gaminius, šiltinimo plokštes.
„Ko gero pati sunkiausia, tai buvo Kenos geležinkelio stotyje, išėmimas iš slėptuvių, kai buvo betoniniuose blokuose vežamos cigaretės ir reikėjo visus tuos betoninius blokus išdaužyti ir buvo visas vagonas tų blokų“, – teigia A. Vingrys.
Vis dažniau cigaretės slepiamos ir traukinių vagonuose. Krovininiai lokomotyvai iš Baltarusios į Lietuvą veža trąšas, kalkes, ir būtent jose slepiamos dėžės. Ekspertai sako, kad tokios slėptuvės yra dar vienas įrodymas, kad tuo užsiima ne šiaip eiliniai nusikaltėliai. Viskas organizuojama gerokai rimčiau.
„Visose tokiose valstybėse, kaip Baltarusija, Rusija, ji iš principo negali vykti be aukščiausios valdžios palaiminimo. Tai nereiškia, kad būtinai tai yra palaiminta Lukašenkos lygiu, bet su tuo susiję visuomet spec. tarnybos, saugumo tarnybos, teisėsaugos organai ir aukščiausia šalies politinė valdžia“, – komentuoja politologas Marius Laurinavičius.
Ir vis tik, nepaisant įspūdingų kiekių sulaikomų cigarečių, gali būti, kad jų Lietuvos pareigūnams pavyktų sulaikyti ir dar daugiau. Bet laikas nuo laiko vis paveda gendanti itin svarbi technika – rentgeno aparatai, kuriais skanuojami ir traukiniai, ir sunkvežimiai. Paskutinis rentgeno gedimas – Raigardo poste ties Druskininkais.
„Turime 7 rentgeno aparatus, didžioji dalis jų yra seni, 8–10 ar 7 metų, ir šiuo metu, kaip tik rengiame dokumentus gauti ES finansavimą ir nuo 2023 iki 2027 metų nusipirksime dar 8 rentgeno aparatus“, – teigia D. Žvironas.
Raigardo posto rentgeną sutaisyti pavyko, jis neveikė apie porą savaičių. Kai kam jau kyla įvairių minčių, kaip taip gali būti, kad rentgenai vis genda ir genda. Tokių atvejų fiksuojama kone kasmet.
„Garis Kasparovas tokią labai sparnuotą frazę yra paleidęs, kad aš tikiu sutapimais, bet dar labiau tikiu KGB. Kodėl mes neturime sistemos, kuri užtikrintų nepertraukiamą būtinų įrengimų veiklą, tokiomis sąlygomis, kai mes patiriame hibridinę ataką?“ – svarsto M. Laurinavičius.
„Tikrai tokių sąmokslo teorijų neįžvelgčiau, dirbamas darbas, pirkimai yra suplanuoti seniai, jie vyksta, o kad vienas kitas rentgenas laikas nuo laiko taisomas, tai taip yra, nes visa įranga kokia bebūtų, ji laikas nuo laiko genda“, – sako D. Žvironas.
Muitininkai sako, kad ruošiasi ir atvejams, jeigu sunkvežimiais ar traukiniais baltarusiai nuspręstų siųsti ne tik cigaretes, bet ir migrantus, tačiau iki šiol tokių atvejų nepasitaikė.