Lietuvoje šaršalą sukėlė prezidentas Gitanas Nausėda, interviu BBC pareiškęs, kad su A. Lukašenka reikia kalbėti.
Pirmadienį prie Brūzgų-Kuznicos pasienio punkto ginkluotų A. Lukašenkos pakalikų atvestiems keliems tūkstančiams migrantų antradienį išsibudinus prasidėjo tikri susirėmimai su Lenkijos pasieniečiais.
Lenkijos pareigūnai skelbia, kad migrantai, iš Baltarusijos pareigūnų gavę kurtinančių granatų, apsiginklavę akmenimis ir pagaliais, pradėjo pasienio šturmą. Lenkijos sienos sergėtojai jiems atsako vandens patranka.
Pasak lenkų pasieniečių, juos puolantys migrantai staiga ėmė elgtis labai agresyviai, bandė prasiveržti per sieną, laužė atitvarus. Vienam lenkų pareigūnui migrantai praskėlė kaukolę. Bet patys migrantai stengiasi rodyti, kokie lenkai neva blogi, kad gina savo sieną nuo A. Lukašenkos atsiųstų migrantų kontrabandos.
Ir vėl pučia vaikams cigarečių dūmus į akis: vėliau A. Lukašenkos propaganda rodys, kaip esą lenkai migrantų vaikus dujomis marina. Viską dar ir gyvai transliuoja valstybiniai propagandistai. Didesnius neramumus pasienyje diktatoriaus tarnai pradėjo jau naktį. Lenkijos pasieniečiai prisėlinę filmavo ir kaip baltarusių pareigūnai patyliukais atitvarus ardo.
Ir kaip, nė nebandydami slėptis, naktį atsivedė grupę moterų ir stumia jas tiesiai į pjaunančią vielą. Lenkai nepasiduoda, užverda emocijos ir keiksmažodžių karas: „K****, Bialoruska sz****!“
Lenkų pasieniečiai skelbia, kad baltarusiai naktį jėga bandė per tvorą prastumti 11 migrantų. Bet nepavyko. Tiesa, bent vieną nedidelę pergalę A. Lukašenkai šiuo sunkiai protu suvokiamu šantažu pavyko išpešti. Diktatorius, panašu, privertė Europą su juo kalbėtis. Pirmą kartą nuo pernai rugpjūčio telefonu jis kalbėjo su viena iš Vakarų pasaulio lyderių – Vokietijos kanclere Angela Merkel. Diktatorius giriasi pasiūlęs A. Merkel sprendimą. Tik neatskleidžia, kokį ir ko už tai paprašė.
„Aš pateikiau pasiūlymą, kaip išspręsti problemą – nekonkretizuosiu jo. Sutarėme su Merkel, kad kol kas to neviešinsime konkrečiai. Ji paprašė pauzės, kad galėtų aptarti pasiūlymą su ES nariais“, – aiškina neteisėtas prezidentas A. Lukašenka.
A. Lukašenkos ir A. Merkel pokalbis truko beveik valandą. A. Merkel kabinetas oficialiai skelbia, kad pokalbis vyko ne su prezidentu, o su ponu A. Lukašenka. Bet vakarų nepripažįstamas diktatorius giriasi pasiekimu.
„Susitarėme, kad nuolat kontaktuosime iki šios problemos sprendimo. Artimiausiu metu vėl kalbėsimės“, – teigia A. Lukašenka.
Šypsotis priežasčių, panašu, turi ir Vladimiras Putinas – būtent jis praėjusią savaitę ragino Vakarus tiesiogiai kalbėtis su A. Lukašenka, o ir pats aptarė su Prancūzijos prezidentu, kaip mažinti įtampą Baltarusijos – Lenkijos pasienyje.
„Mes, kaip žinote, darome viską, kad išspręstume šią krizę“, – teigia Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Mūsų premjerė sako, kad A. Lukašenkos pokalbį su A. Merkel režimas išnaudos savo naudai. „Man atrodo, kad visada tokiais atvejais yra svarbu matyti ir tai, kad daug dalykų režimai rytuose daro dėl to, kad būtų patvirtintas jų vadinamasis reikšmingumas kažkoks ir svarbumas sprendžiant pasaulio klausimus“, – sako premjerė Ingrida Šimonytė.
„Tai žmonių panaudojimas hibridinei atakai prieš kitas šalis. Atidžiai tai stebime ir solidarizuojamės su Lenkija ir kitais paveiktais partneriais“, – aiškina NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
O Lietuvos politinių žaidimų aikštelėje šaršalą sukėlė prezidento Gitano Nausėdos interviu BBC. Mat jis pareiškė, kad sprendžiant migrantų problemą kreiptis į autoritarinį lyderį – reikia.
„Manau, kad yra galimybių išspręsti krizę kreipiantis ir į poną Lukašenką, kaip ką tik tai padarė Angela Merkel. Mes turime kalbėtis su žmogumi, kuris atsakingas už tai, kas vyksta pasienyje“, – teigia G. Nausėda.
Tokie Prezidento žodžiai sukėlė audrą, tačiau prezidentūra sako, kad Nausėda omenyje turėjo Europą, o ne Lietuvą, kuri su A. Lukašenka ir toliau nekalbės. Na, o gerokai popiet lenkų pareigūnai paskelbė, kad bandymas šturmuoti sieną buvo sėkmingai atremtas ir dalis migrantų, koordinuojant Lukašenkos pareigūnams, grįžta į ankstesnę savo stovyklą už kelių šimtų metrų nuo pasienio perėjos punkto. Migrantus A. Lukašenkos režimas vis gabena ir prie mūsų sienų: „Baltarusių kariai privertė mane ir visus mano draugus eiti čia. Kariai paėmė mūsų telefonus.“
Pasieniečiai savaitgalį sulaikė 10-ies migrantų grupę Varėnos rajone. Vyrai aiškina pirma nesėkmingai bandę kirsti sieną Lenkijoje, tuomet baltarusių kariai juos atvežę prie Lietuvos sienos mušė ir privertė bristi pelkėmis. Mūsų pasieniečiai migrantams leido sušilti, persirengti, įdavė maisto paketus, skirtus kelionėje sušalusiems migrantams, ir apgręžė kelionei atgal į Baltarusiją.
Šią naktį Lietuvos žurnalistus į Kapčiamiesčio pasienio užkardą įsileidę pasieniečiai sako, kad bet kuriuo metu situacija gali pablogėti. Arčiau jos žurnalistų neįleidžia.
„Pastebėjome, kad 41 asmuo bandė kirsti sieną ir buvo grąžinti į Baltarusiją“, – komentuoja pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė.
Lietuviams pasienyje talkinantys estų pasieniečiai į orą kelia termovizoriumi apginkluotą droną. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas sako, kad leistis į kalbas su A. Lukašenka nereikėtų.
„Dabar kažkas Europoje nusprendė su juo kalbėtis. Manau, kad reikia tęsti sankcijų politiką, sankcionuoti tas bendroves. Aišku, aiškinti jam, kad jei nenori tolesnių sankcijų, tai įsileisk, humanitarinį koridorių atidaryk, pradėk bendradarbiauti, išvežk tuos žmones“, – teigia Laurynas Kasčiūnas.
Praėjusią parą pasieniečiai iš Baltarusijos į Lietuvą neįleido 90 migrantų.