Tuo pačiu keliu kasdien į žvyro ir smėlio karjerus pravažiuoja apie 200 sunkiųjų automobilių, kurie dar labiau niokoja kelią. Kelių direkcija daug vilčių gyventojams neteikia.
„Toyotą Corollą“ turėjau kai atsikraustėme, buvo ir fara išdaužta, ir stiklas. Paskui Fordui taip pat – ir fara, ir stiklas. Vienu žodžiu, atsikrausčius vieni košmarai su mašinomis. Ir juokiasi, kai nuveži mašiną taisyti, sako, kiek mes tau galime sakyti, pirk traktorių, bus paprasčiau“, – pasakoja Gilvyčių gyventoja Raimonda Nugarienė.
„Tiesiog, pasikeiti stiklus, važiuoji apsilenkiant su mašinomis, vėl akmenys skrenda, tai faros dūžta, tai stiklai. Ir mes neturime galimybių „Kasko" draudimais draustis visi tuos automobilius. Kas atlygins mums žalą?“, – aiškina Gilvyčių seniūnaitė Inga Latanauskienė.
Taip piktinasi į piketą susirinkę Gilvyčių kaimo gyventojai Šiaulių rajone. Šiuo keliu jie važinėja jau daug metų, tačiau prieš kelis metus šalia pradėjus eksploatuoti naujus karjerus eismo intensyvumas gerokai padidėjo:
„Blogas. Jūs pažiūrėkite, niekas nieko nedaro, negreideruoja.“
„Ir piketo metu per keletą minučių čia nuolat zuja sunkiasvoriai automobiliai vežantys smėlį ar žvyrą.“
„Tai mums tai mums dar su didelėmis mašinomis, o kaip lengvikės tos važinėja, paklauskite, kas gyvena, tada suprasite. Tai šiandien dar tokios dienos, o jei kada rimtai, tai patikėkite, čia tų mašinų tūkstančiai per dieną pravažiuoja.“
„Du trys šimtai automobilių per dieną važiuoja. Per metus apie pusę milijono tonų produkcijos išvažiuoja iš karjero“, – aiškina „Šiaulių karjerų“ direktorius Paulius Račas.
Gyventojai skundžiasi, kad pravažiavus kelio Kuršėnai–Gilvyčiai–Sauginiai ruožu ir prasilenkus su tokiais automobiliais, tenka kone kasdien plauti automobilius arba ieškoti ilgesnio, bet mažiau dulkėto kelio:
„Problema, mes čia ne be reikalo stovime, juk kiekvieną dieną į darbą reikia važiuoti.“
„Kiekvieną dieną plaunu mašiną, o visgi tai yra mažiausiai 2 eurai. Žiemą, vasarą, dieną ar naktį vis tiek plauti ją reikia. Kaip mieste pasirodysi su tokia mašina?“
„Jeigu įmanoma, stengiamės šitą kelią apsukti, todėl, kad kiti kaimo, kad ir paprastesni keliai, bet jie taip nedulka arba, kai būna šlapia danga, tiek nenešioja purvo kiek šitas kelias.“
Tad ir piketą gyventojai surengė tikėdamiesi būti išgirsti.
„Tuo piketu mes nenorime kažko drabstyti purvais, ieškoti kaltų, mes norime parodyti savo bendruomenės narių vieningumą, siekiant įrodyti, kad mums to kelio atkarpos asfaltavimas yra būtinybė ir reikalingumas“, – tikina bendruomenės pirmininkė Rimutė Janaitienė.
Rajono meras kreipėsi į Seimo narius, Lietuvos automobilių kelių direkciją, kad būtų pakeista šio kelio prioriteto eilė sąraše. Kol kas šis kelias yra 35 Šiaulių rajone, tad savo eilės sulauktų dar negreit.
„Situacija yra pasikeitusi, atsidarė nauji keturi karjerai ir suintensyvėjo eismas. Prašome naujo reitingavimo. Reitingavimą kelių direkcija gali peržiūrėti tik po daugiau nei dviejų metų – 2024 metais“, – komentuoja Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras.
Lietuvoje yra 5777 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių su žvyro danga. Kelių direkcija 2017 metais sudarė ir paskelbė planuojamų kapitaliai remontuoti Lietuvos valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožų sąrašą, išdėstytą prioriteto tvarka.