• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norint įtikinti Baltarusijos režimą, kad Europos Sąjunga nejuokauja, reikia jėgas suvienyti visoms valstybėms, teigia politologas Vytis Jurkonis. Naujienų portalo tv3.lt laidos metu „Dienos pjūvis“ tokiai jo minčiai pritarė ir Seimo narys Laurynas Kasčiūnas. 

Norint įtikinti Baltarusijos režimą, kad Europos Sąjunga nejuokauja, reikia jėgas suvienyti visoms valstybėms, teigia politologas Vytis Jurkonis. Naujienų portalo tv3.lt laidos metu „Dienos pjūvis“ tokiai jo minčiai pritarė ir Seimo narys Laurynas Kasčiūnas. 

REKLAMA

Laidos metu juos kalbino žurnalistas Artūras Anužis. 

Dabar Lietuvoje tikimasi, kad Vakarų Europa sureaguotų ir taikytų vis griežtesnes sankcijas Lukašenkos režimui. Ponas Laurynai, gal jums žinoma, ką Vakarų Europa rengiasi daryti ir apie ką svarsto?

L. Kasčiūnas: Tai, ką girdėjome iš vakarykščio Europos Sąjungos Vadovų Tarybos posėdžio, manau, tos žinios yra tikrai geros. 

Tai pirmiausiai, kas susiję su skrydžiais ir Baltarusijos izoliacija tarptautinėje skrydžių sistemoje. Dabar socialiniuose tinkluose mes matome žemėlapius, kurie liudija, kad virš Baltarusijos jau yra mažokai lėktuvų. Izoliacija yra teisinga ir tą pačią Baltarusijos kompanija „Belavia“ reikia įtraukinėti į sankcijų sąrašą. 

REKLAMA
REKLAMA

Bet čia mažų mažiausiai, ką reikia padaryti. Reikia eiti toliau ir apie tai taip pat kalbama, tik formulė bus derinama daug vėliau. Labai svarbu, kad tai nebūtų parodomosios sankcijos, kad nebūtų dar papildomas pliusas, kuris nebūtų esmingas. 

REKLAMA

Reikia išvengti situacijų, kai dabar bus deramasi dėl 4 paketo – formulės, kokios sankcijos bus, kai valstybės narės dėl vienokių ar kitokių priežasčių vieną ar kitą asmenį, kuris gali būti Lukašenkos režimo piniginė, ar vieną, kitą valstybinę įmonę, kuri yra Baltarusijos režimo atrama, bet turi ryšių su Europos šalimi, tai būna atvejų, kai valstybės narės tokius žmones ar įmones ištraukia iš sąrašų, tai to neturime leisti.

REKLAMA
REKLAMA

Jei mes sukursime labai aišku algoritmą, kad svarbiausios įmonės atsidurs tame sąraše, tai jau bus rimtas sankcijų paketas, kuris ne tik pasiųstų signalą Baltarusijai, bet būtų rimtas atgrasymas ir poveikį darantis instrumentas. 

Visada galima kalbėti ir apie sektorines sankcijas, tai dar įdomesnis lygmuo. Jei kalbame apie sankcijas, tai reikia turėti omenyje, kad tų modelių gali būti daug ir įvairių. Pavyzdžiui, pažiūrėkime, ką daro Amerika dėl sankcijų Iranui, tai eiti tikrai yra kur. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra svarbu, kad šioje vietoje negalime likti formaliais, tik tokiais, kurie nežymiai kažkuo papildys sankcijas. Reikia stiprių sprendimų. 

Ponas Jurkoni, kaip jums atrodo, ko reikia, kad Baltarusijos režimas būtų bent jau sutramdytas ir taip nesiautėtų? Ar užtenka to, apie ką dabar kalbama Europoje? 

V. Jurkonis: Tai, ką minėjo Laurynas, reiškia stipresnę politinę valią ir vienybę Europos Sąjungoje, kad nebūtų, jog čia tik kelios valstybės inicijuoja. Mes žinome, kad Lietuva ne kartą inicijavo tuos sankcijų paketus.

REKLAMA

Tos lyderystės reikia ir tokiose valstybėse kaip Čekija, galėtų būti ir Airija, ir kitos Baltijos valstybės, ir Lenkija, ir Vokietija, ir kt. Tai yra, kad parodytų Europos vienybę ir ryžtą, bet šalia to, man atrodo, labai svarbu įgalinti ir tarptautines institucijas – ESBO, Jungtines Tautas ir įvairius mandatus pareigūnų, kurie rašo ataskaitas apie Baltarusiją.

Kartais atrodo, kad legalistinį požiūrį, nors tai nėra teisinė valstybė, turi Rusija ir Kremlius, o mes atsipalaidavę ir galvojame, kad normos yra ir jų visi priversti laikytis. Akivaizdu, kad taip nėra. 

REKLAMA

Konkretus pavyzdys rodo, kad tarptautinės normos gali būti ir yra laužomos jau nebe pirmą kartą. Būtent todėl mums reikia įgalinti sistemą ir įgalinti įgyvendinimą tų tarptautinių normų, nes priešingu atveju turėsime chuliganą savo pašonėje, kuris visada bandys išnaudoti situaciją, pasinaudoti tarptautiniais instrumentais. Pavyzdžiui, Interpolu persekiojant savo politinius oponentus ir tyčiojantis iš tos visos sistemos dėl savo politinių motyvų, o kartu apeiti tas normas, kai jiems yra naudinga.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų