Verslininkai sako, kad iš paskutiniųjų stengiasi nedidinti kainų, tačiau jei niekas nesikeis – bus priversti tai daryti.
Senjorė iš Jurbarko su bendraamžiais atvyko į Druskininkus vienai dienai papramogauti. Dabar domisi keltuvo virš miesto kainomis. Moteris sako, kad negalėtų sau leisti kurorte ilsėtis, tarkim, savaitę. Per brangu: „Neatostogauju. – Kodėl? – Turiu gerą giminaitę Klaipėdoje, tai vis nuvažiuoju pas ją, jūra prie pat, tai tokios kitokios sąlygos. O į sanatorijas tai brangokai, kaip pensininkams tai brangokai.“
Lietuviai sako, kad ir iki karo Ukrainoje Lietuvos kurortuose buvo nepigu, o dabar, kai maisto, kitų būtinų dalykų kainos taip sparčiai kyla, kurortai tampa neįkandama pramoga. Nebent tik vienai dienai: „Mes jau gal kaip abudu, tai 50 išleisime. – Dviese? – Taip. Ar taip, ar taip, į tą pusę ar į tą.“
Druskininkų turizmo ir informacijos centro direktorius sako, kad kurorte kainos iki šiol kilo nežymiai. Vieni verslininkai paslaugas pabrangino keliais procentais, kiti – nekeitė kainų nuo pernai. Nes baiminamasi, kad žmonės visai atsisakys pramogų.
„Konkurencija daro savo. Mes turime tikrai nemažai konkurentų Lietuvos kurortų. Mūsų konkurentai ir Lenkijos kurortai, kur kainos nėra didelės. Tai ženkliai didinti kainas nėra jokio tikslo“, – teigia centro direktorius Rimantas Palionis.
Poilsiautojų Druskininkuose jau ir dabar mažiau. Prasidėjus karui Ukrainoje, vėl labai sumažėjo užsieniečių. Sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas sako, kad po karantino į Druskininkus buvo sugrįžę turistai iš Izraelio, Vokietijos.
„Kas labiau liūdina, kad užsieniečių srautai taip smarkiai nukritę. Akivaizdu, kad karas Ukrainoje didelį efektą neigiamą turėjo žmonių nuotaikoms ir žmonių planams. Kažkiek gal yra baimės, kad Lietuva yra pavojingoje zonoje, nes šalia yra priešiškos šalies kariuomenė dislokuota“, – sako asociacijos prezidentas Artūras Salda.
Užsienio klientai poilsiaudavo savaitę ir daugiau. Kurorto centre įsikūrusio restorano savininkas sako, kad dabar pagrindiniai klientai – lietuviai. O jie dažniausiai atvažiuoja tik savaitgaliui.
„Pajutome žmonių reakciją, pajutome sumažėjusį krepšelį, pajutome kitokius poreikius ir tas vėl mus pakabino kažkur tarp dangaus ir žemės. Patiekalų kainų nekėlėme, nes tai yra jautru. Stengiamės ieškoti vidinių resursų. Prisideda ir valstybės PVM lengvata“, – teigia „Velvetti“ savininkas Remigijus Žižys.
Jei situacija nesikeis, verslininkas neatmeta kelti kainas, nes kitaip restoranas neišsilaikys. Vien maisto produktai per metus smarkiai pabrango. O kur dar elektra, dujos, atlyginimai ir kitos išlaidos.
„Tų pačių produktų, kuriais maitinome klientus prieš metus, tai kovo mėnesį faktinis kainų kilimas yra 25 procentai. Tai viršija netgi mūsų šalies vidutinę infliaciją“, – sako A. Salda.
Skaičiuojama, kad savaitgalis Druskininkuose vienam žmogui gali kainuoti nuo šimto eurų. Gerai paieškojus, įmanoma rasti pigią nakvynę, o maistą gamintis pačiam.
Druskininkų verslininkai neprognozuoja, koks bus ateinantis vasaros sezonas, bet tikisi, kad bent lietuvių poilsiautojų drastiškai nesumažės. Viena populiariausių pramogų Druskininkuose – vandens parkas. Kainos per metus šiek tiek kilo, tačiau lankytojų esą tikrai netrūksta.
„Vandens parko bilietų kaina vidutiniškai išaugo apie penkis procentus. Tuo tarpu mūsų sąnaudos išaugo. Vidutiniškai šildymo sąnaudos išaugo 30 procentų, o elektros sąnaudos iki 20 procentų“, – kalba direktoriaus pavaduotoja Rasa Česnulienė.
Vandens pramogų šiame parke dar labiau branginti neketinama nei vasarą, nei rudenį. Kitame korpuse įkurtų ir naujai atnaujintų gydyklų vadovas sako, kad teikiamų paslaugų kainų irgi artimiausiu metu neketinama kelti.
„Šiais metais, nors sąnaudos didėja, tačiau kainų kelti tikrai neplanuojame. Stengiamės išlaikyti tai, ką turime. Stengsimės labiau optimizuotis, prisitaikyti“, – tikina gydyklų vadovas Kęstutis Ramanauskas.
10 įvairių procedūrų, kurios trunka pustrečios valandos, kainuoja 40 eurų. Tokia pat kaina buvo ir pernai. Anot gydyklų vadovo, klientų kol kas netrūksta, tačiau nerimo dėl ateities tikrai yra.
„Bet vis tiek tikimės, kad bent Lietuvos piliečiai visada mėgo Druskininkus, visada atvažiuodavo ir mielai pas mus leisdavo laiką. Stebint į miestą atvykstančių žmonių srautus, didelių pokyčių nematome. Vasara parodys savo rezultatus“, – sako K. Ramanauskas.
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos duomenimis, labiausiai poilsis pabrango mūsų pajūryje.