Daugiau skubios pasienio pagalbos Lietuvai nusprendė atsiųsti ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“.
Keliolika žmonių iš Šalčininkų rajono sostinėje prie Vidaus reikalų ministerijos pastato liejo pyktį ant valdžios ir jos planų buvusioje Dieveniškių technologijų ir verslo mokykloje apgyvendinti kelis šimtus nelegalų. Protestuotojai rankose laikė plakatus, kuriuose pačios Agnės Bilotaitės citatos. Esą ministrė žadėjo sienos pažeidėjų neapgyvendinti šalia gyvenamųjų vietų.
Dieveniškių bendruomenės atstovė Liuba Poliak sako: „Dabar šalia mūsų apsigyvens 500, ar planuojama net daugiau žmonių. Net jeigu tik jie kalbės, ką mes jausime. Įsivaizduojate situaciją? O jeigu jie ten šūkaus ir ne tik dieną.“
„Mūsų vaikų mokykla yra lygiai priešais, 25 metrai atstumas nuo to pastato, kur juos nori apgyvendinti. Langai žiūri į langus, ką matys mūsų vaikai“, – sako kitas gyventojas.
„Čia 500 žmonių pradžioje, paskui planuoja iki 1,5 tūkst., ir vien tik vyrus. Jie gi nesėdės sau ten tyliai, jie norės pasprukti, nes jie kaip ir planuoja į Europą patekti. Jie pasprukę slapstysis. Slapstysis kur? Daug pagyvenusių žmonių kaimuose, ir ką jie su jais darys. Ką norės, tą ir darys, pasislėps ir grasins“, – tvirtina gyventojas.
Su išsigandusiais Dieveniškių žmonėmis išėjo pasikalbėti ir vidaus reikalų ministrė.
„Nežinia, kas tie žmonės yra, iš skirtingų šalių, religija ir kultūra visai kitokia yra. Tas nerimas nežinant, kas tie žmonės, visada yra suprantamas. Dėl Dieveniškių, tai buvo patalpos pasiūlytos Turto banko ir jos labiausiai tiko. Turės atsirasti tiek budintys pareigūnai, nuolatos viešojo saugumo tarnybos, tiek policijos pajėgos, tiek tvora“, – sako A. Bilotaitė.
Tačiau gyventojų baimė susitikimo metu neatslūgo.
„Žadate, kad bus saugu. Laikas, medžiagos, darbas, kada tai bus padaryta? Po to, kai atveš? Kada išžagins mergaites? Kada kažką priblokš?“ – ministrės klausė Dieveniškių gyventojai. Jie pasiduoti neketina, šiuo metu ieško advokato ir planuoja kreiptis į teismą.
„Suprantu žmones, bet reikėtų suprasti paprastą dalyką, kad migrantai nedingsta dėl to, kad jie mums nepatinka, kad kažkas mano, kad nenoriu. Tai yra gyvi žmonės ir jeigu jie kirto sieną, mes turime kažkur juos apgyvendinti. Dieveniškių kilpa turi logistinių privalumų, kadangi iš ten pasišalinti yra ribotos galimybės“, – sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Šiuo metu Lietuvoje apgyvendinti apie 2100 nelegalių migrantų. Du trečdaliai jų sulaikyti vien per liepą. Tiek Valstybės sienos apsaugos tarnyba, tiek Policijos departamentas bando raminti gyventojus. Kol kas nė vienas pabėgėlis rimtai niekuo nenusikalto.
Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis sako: „Ypatingų konfliktų su jais nebuvo. Tai yra normalūs žmonės, su savo įpročiais, papročiais, tradicijomis ir taip toliau. Šiuo metu neturime kažkokios informacijos, kad jie būtų padarę bent vieną nusikalstamą veiką.“
Kol kas pareigūnams tenka spręsti tik buitinius nelegalų konfliktus.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis tvirtina: „Užkardose, apgyvendinimo angaruose, kur jie yra laikinai pastatyti, pasitaiko buitinių konfliktėlių. Tai susiginčijama, kas turi teisę gulėti arčiau kondicionieriaus, buvo atvejis, kai apie 10 migrantų pradėjo skanduoti, reikalauti cigarečių.“
Pasienyje toliau telkiamos didesnės pareigūnų pajėgos. Lietuvai pavyko susitarti su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“, kuri pažadėjo skirti daugiau pagalbos: iš viso 60 pareigūnų, keturias apklausas atliekančias komandas su vertėjais, 30 automobilių, du sraigtasparnius ir du termovizinės įrangos komplektus.
„Susitarus su Lietuva, „Frontex“ paleido skubios pasienio pagalbos tiekimą. Nusprendėme atsiliepti į pagalbos prašymą. Konkrečiai tai reiškia, kad mes šiuo metu dislokuojame savo pajėgas“, – sako „Frontex“ vykdantysis direktorius Fabrice Leggeri.
Europos Komisija Lietuvai yra pažadėjusi nuo 10-ies iki 12-os milijonų finansinės paramos, kuri šalį turėtų pasiekti jau rugpjūčio mėnesį.