Apie tai, kokios ekonominės būklės Rusija pasitinka antruosius karo metus, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo ekonomistas Marius Dubnikovas.
Ar matote, kad vakarai apsiskaičiavo, ar ne, jeigu kalbame apie sankcijų poveikį Rusijai, nes, kai tik tai karas prasidėjo, ES, Amerika ir kitos Vakarų valstybės paskelbė sankcijas Rusijai ir tada buvo tikimasi, kad jos parklupdys Rusiją. Jeigu ne po mėnesio ar po dviejų, tai po metų. Nes dabar, kai žiūrime, tai neatrodo, kad taip atsitiko.
M. Dubnikovas: Manau, kad atsitiko. Aš pats asmeniškai tikėjausi, kad viskas vyks greičiau, bet Rusijos gylis, atsparumas spaudimui yra pakankamai didelis, nes valstybė yra didelė šiaip iš esmės. Kitas dalykas tas, kad pragyvenimo lygis yra žemas. Iš žmogaus atimti ar spausti žmogų, kuris neturi nieko yra labai sudėtinga, nes jeigu jis prieš tai nieko neturėjo, tai ir dabar nieko neturi. Bet gruodžio, sausio mėnesio duomenys jau rodo, kad biudžeto pajamos iš energetikos krenta 40 procentų, biudžeto išlaidos dėl karo didėja 60 proc. Tai reiškia, kad jų finansai skiriasi į dvi dalis ir tai yra visiškai sankcijų pasekmė, ne kažko kito.
Ką toliau darys rusai? Ar jie skolinsis ir kas jiems skolins? Kaip dengti tą deficitą?
M. Dubnikovas: Jie greičiausiai spausdins rublius ir dar lygiagrečiai pardavinės tuos rezervus, kuriuos turi. Tai pirmą kartą po dešimtmečių Rusija pradėjo pardavinėti netgi aukso atsargas, tai jie traukia pinigus iš savo rezervų, kuriuos dar turi ir savo žmonių sąskaita spausdins rublius, mažins jų vertę ir taip skatins infliaciją, kuri pas juos taip pat jau pradeda rodyti nagus. Tai reiškia, kad rublio vertė mažėja ir visi jau pradės suvokti, kad tie rubliai yra niekuo nepadengti, jokia ekonomika. Tai reiškia, kad žmonės norės greičiau juos iškeisti į kažkokius daiktus, tai reiškia, kad bus kainų augimas ir vis labiau jausis problemos.
Ar šie metai bus pirmieji, kai rusai realiai pajus, ką reiškia karas?
M. Dubnikovas: Realiai, taip. Vienas dalykas yra biudžetas ir visas valstybinis sektorius ir panašiai. Kitas dalykas, pajaus ir tie žmonės, kurie buvo atleisti iš užsienietiškų kompanijų ir tai yra šimtai tūkstančių darbo vietų, kur po truputį išeina įmonės. Kai kurios trenkė durimis ir išėjo labai greitai, kai kurios po truputį vis uždarydamos savo verslus, uždarė ir atleido žmones, kurie gavo gerokai aukštesnius atlyginimus negu vidurkis. Tai tos šeimos irgi pajus, nes išeiti iš vakarietiškos kompanijos, ypač IT kompanijos, ir eiti dirbti į valstybinį sektorių, tokia perspektyva nėra labai gera.
Sakoma, kad, kai karas tęsiasi ilgai, karą laimi ekonomikos, o ne patys kariniai veiksmai ir kareiviai fronte. Kiek pajėgi Rusija dar tęsti karą ekonomiškai?
M. Dubnikovas: Aš manau, kad Rusija ekonomiškai karą gali tęsti pakankamai ilgai, vat čia ir yra svarbus karinis aspektas ir karo lauke turėtų būti pasiekta pergalė, nes Rusijos gylis yra pakankamai didelis.
Ją prispausti yra ganėtinai sudėtinga, nes mes matome mažesnes valstybes – Iraną, Šiaurės Korėją, ypač Šiaurės Korėja, kuri net badauja laikas nuo laiko, bet ji vis tiek priešinasi su sankcijomis. Tai reikia suprasti, kad iš ekonomikos, iš sankcijų pergalės nebus. Tai yra tiesiog pagrindinė problema, sukelta agresoriui, kad jis vis mažiau ir mažiau galėtų finansuoti karą. Bet taip, kad pasiduotų kare dėl to, kad ekonomika sulūžo, tai taip nebus. Aš manau, kad atvirkščiai, visų pirma bus pasiekta karinė pergalė karo lauke ir sankcijos nebus nuimtos, sankcijos toliau galios.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.