Apie tai A. Januška kalbėjo TV3 žinių „Dienos komentare“.
Po to, kai pasikeitė Vokietijos gynybos ministrė, pasipylė dar daugiau ginčų ir neaiškumų dėl Vokietijos brigados Lietuvoje. Tai kokia iš tiesų yra mūsų gynybos padėtis?
Situacija yra tokia, kad mes, galbūt dėl savo vidinių debatų ir apsisprendimų, tam tikra prasme esame Vokietijos įkaitais. Savo saugumu susiję tik su Vokietija, investuojame daug į tikėjimą ja, nors socialdemokratų lyderystė, kuri yra Vokietijoje, nieko gero nežada nei Ukrainai ir neaišku, ar žada mums, nes vokiečiai patys dar neturi tų brigadų.
Žinoma, kada sakoma, kad niekas čia nestoja ginti, o tik vokiečiai gina, tai turbūt irgi yra didelė problema, kad visada tikėjome, kad NATO mus gins. Ir staiga pasirodo, kad tik Vokietija yra vienintelė. Tai aš sakau, kad neturėtume būti geopolitiniais įkaitais ir žiūrėti plačiau, taip pat ieškoti kitų partnerių.
Vokietijos politikai sako, kad džiaukitės tuo, ką vokiečiai žada, nes daugiau tokių šalių nėra ir nepraleiskite progos patylėti, nes galite negauti ir to. Tai apie tą patylėjimą – jeigu krašto apsaugos ministras Anušauskas linkęs patylėti, kaip ir kariuomenės vadas, tai tiek premjerė Šimonytė, tiek Laurynas Kasčiūnas kaip tik kalba ir sako, kad tokiu klausimu kalbėti yra gerai. O Gabrielius Landsbergis sako, kad net reikėtų peržiūrėti tą susitarimą. Tai kaip su tuo tylėjimu ar kalbėjimu?
Aš irgi manau, kad mums patiems iš esmės reikia kalbėtis su Vakarais, su NATO apie tai, kokia yra mūsų saugumo situacija. O situacija yra tokia, kad nesimato greito sprendimo Ukrainoje, ir jeigu tas sprendimas užsitęs iki JAV prezidento rinkimų, ir jeigu ateis kažkokie nauji prezidentai, kurie laikosi Donaldo Trumpo pozicijos, gali būti, kad NATO išvis turės problemų ir gali sugriūti.
Čia, žinoma, yra jau tokia bloga perspektyva, bet gal taip nebus, tikėkimės. Bet mes turime gyventi supratime, kad šiandien yra svarbių sprendimų laikas. Reikia galvoti apie saugumo lūžį. Ir čia ne tik, kad apsiginsim ar ne, bet atgrasymą.
Gabrielius Landsbergis turbūt neturėjo omeny, kad reikia peržiūrėti sprendimą. Tiesiog, kadangi yra neaiškumas, matyt, buvo prašymas iš prezidento pasakyti, koks yra tas sprendimas. Galbūt apie tai kalba.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.