Visgi, nors vokiečiai ieško gana brangių namų ar kotedžų, kuriems kelia aukštus reikalavimus, depozito per vieną kartą sumokėti nesutinka, o ir komunalinių paslaugų kainą reikalauja nustatyti iš anksto.
Reikalauja vienos kainos ir depozito dalimis
Nekilnojamojo turto (NT) brokerė Jovita Aleksejūnienė nurodė, kad prieš porą savaičių į Lietuvą atvyko 150 vokiečių karių.
Ji nurodė, kad vokiečiai būsto nuomai čia ieško įvairiomis kainomis, daugiausia – už 1,5 tūkst. eurų per mėnesį.
Vis tik dėl patogumo jie reikalauja, kad būsto nuomos sutartyse būtų nurodoma viena kaina, t. y. nuomos mokestis kartu su komunalinėmis paslaugomis.
Jeigu komunalinių paslaugų kainos gerokai padidėtų, nuomotojas kas 12 mėn. turėtų teisę fiksuotą būsto nuomos kainą koreguoti (taip pat ir atgaline data).
„Su 2 mėn. depozitu vokiečiai sutinka, tačiau jauniems kariams būtų sunku iškart sumokėti tokią sumą, todėl pageidauja depozitą sumokėti per 2 mėn.“ – būsto nuomos sutarčių sąlygas komentavo NT brokerė.
Kokių patogumų reikalauja vokiečių kariai?
Anot J. Aleksejūnienės, vokiečiai tiksliai žino, ko nori, o jiems svarbiausia yra patogumas: turi būti vietų automobiliui, visa reikalinga buitinė technika.
„Pvz., skalbimo mašinos neužtenka – reikia ir džiovyklės. Ir nesvarbu, kad, pvz., kotedžas turi nuosavą kiemelį – džiovyklė yra būtinybė.
Patalpos turi būti labai tvarkingos ir visiškai išvalytos. Nuomininkas, palikdamas patalpas, taip pat turi visiškai jas išvalyti (sutartyse įvardinta, kas būtent turi būti išvalyta)“ – pasakojo NT brokerė.
Ji paminėjo, kad vokiečiai taip pat reikalauja būsto nuomos sutartį įregistruoti Registrų centre, kadangi tai jiems suteikia saugumo.
Atvyksta su gyvūnais ir ieško būsto su kiemu
J. Aleksejūnienės teigimu, vokiečių kariai būsto ieško visur, daugiausia – rajonuose arčiau Nemenčinės.
Anot jos, atvykėliai ieškosi ir butų, daugiau domisi butais su kiemu, o daugiausia užklausų brokerė sulaukia dėl kotedžų ar namų.
Ji vardijo, kad atvyksta tiek šeimos, tiek pavieniai asmenys. O daugiausia į ją kreipiasi šeimos be vaikų, bet turinčios gyvūną.
„Daugėja nuomotojų, kurie palankiai žiūri į gyvūnus, ypač, jei nuomojamas namas ar kotedžas. Tačiau su butais gali kilti keblumų.
Kita vertus, lietuviai mėgsta imti gyvūno mokestį, tad šiuo atveju vėlgi kainos dėl to gali nežymiai pakilti“, – kalbėjo J. Aleksejūnienė.
Ar dėl vokiečių karių pabrangs būsto nuoma?
NT brokerė pastebi, kad Lietuvoje daugėja žmonių, kurie skaidriai nuomoja būstus.
O dėl to atsiradę mokesčiai dažnai būna perkeliami nuomininkams: „Tad galima tikėtis nežymaus būsto nuomos kainų kilimo.“
Tuo metu tarptautinės NT įmonių grupės „Newsec“ Tyrimų ir analizės grupės vadovas Baltijos šalyse Mindaugas Kulbokas tikina, kad Vokietijos karių atvykimas neturės didelės įtakos būsto nuomos kainoms.
Anot jo, buvo ne vienas ir ne du atvejai, kai nuomojamo būsto poreikis išaugo ir rinkos dalyviai sugebėjo jį patenkinti.
„Apie atvyksiančius Vokietijos brigados karius buvo gana seniai žinoma ir, manau, tai tikrai paskatino būstų savininkus pasirengti galimam apgyvendinimui.
Žvelgiant į ilgalaikes pasiūlos tendencijas galima matyti, kad nuomai skirtų butų pasiūla Vilniuje pastaruoju metu svyruoja tarp 1500–1700 butų“, – skaičiavo M. Kulbokas.
Vis tik jis neslėpė – jei vienu metu padidėtų paklausa specifinio tipo būstui, tai galėtų nežymiai – 5–10 proc. – pakelti būsto nuomos kainas.
Kur vokiečiai gali apsigyventi ir už kokią kainą
M. Kulbokas paminėjo, kad Vilnius visur – net ir savo miesto pristatymuose – akcentuoja „15 minučių miesto idėją“, esą į bet kokią miesto vietą galima nuvykti vidutiniškai per 15 min.
„Tai leidžia gyvenamąją vietą pasirinkti gana lanksčiai. Šiuo metu Vilniuje yra nemažai galimybių apgyvendinti ir aprūpinti būstu atvykstančius karius.
Kainų rėžis irgi galėtų būti nuo 500–600 Eur/mėn. iki 1200–1500 Eur/mėn.“ – dėstė „Newsec“ atstovas.
Jis atkreipė dėmesį, kad būsto nuomos kainos labai priklauso nuo paties būsto įsigijimo kainos, kadangi nuomotojai nori užsitikrinti tam tikrą grąžą.
Pasak M. Kulboko, šiuo metu pamažėjusios Europos Centrinio Banko bazinės palūkanos yra teigiamas rodiklis – būsto įsigijimas atsieina mažiau, o tai suteikia daugiau galimybių nuomos verslui.
Kaip ruošiasi ir kuo tai naudinga būsto rinkai?
M. Kulbokas nurodė, kad pasiruošimas vokiečių karių atvykimui vyksta jau kurį laiką: rengiamos konsultacijos, reali nuoma.
Anot jo, šiuo atveju yra labai svarbu, kad būtų atsakinga institucija, kuri gebėtų organizuoti procesą, kariai gautų pilną paketą ir konsultacijas dėl nuomos sąlygų, teisinių niuansų ir kitų nuomos subtilybių vienoje vietoje.
Pašnekovo vertinimu, geriausia būtų, jei užsienio (Vokietijos) rinkoje būtų sudaroma „master lease“ sutartis su Lietuvoje atsakinga institucija, o ši būstus subnuomotų konkretiems asmenims (kariams ar personalui).
Esą tai ypač teigiamai veiktų NT rinką Lietuvoje, o ir pats vokiečių karių atvykimas suteiks didelės naudos būsto nuomos segmentui, kadangi suteiks stabilius ir ilgalaikius nuomininkus.
„Didelių rizikų neįžvelgiu ir, manau, ši užduotis, siekiant bendro tikslo, bus įgyvendinta“, – patikino M. Kulbokas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
avulis gali apgyvendinti bendruomeninio gyvenimo projektuose jauniems profesionalams ten gyveni 4se su bendru tuliku ir virtuve labai patogu ir malonu. juk tai ateitis o tai reiskia ir prestizas