Vienos socialinio tinklo „Facebook“ grupės administratorius su naujienų portalu tv3.lt pasidalijo istorija, kaip moteris, norėdama tik papildomai užsidirbti, tapo sukčių bendrininke.
Norėjo tik papildomai užsidirbti
Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Nepatikimi asmenys“ nariai dalijasi savo patirtimi susiduriant su sukčiais ir pataria kitiems, kaip išvengti vienų ar kitų situacijų. Savo istorija pasidalijo ir narė Lina (vardas pakeistas – aut. past.).
Moteris pasakoja, kad norėdama papildomai užsidirbti sutiko bendradarbiauti su nepažįstama, veiklą jai pasiūliusia moterimi. Tačiau, kaip vėliau paaiškėjo, visas bendradarbiavimas buvo apgaulės dalis.
„Šių metų pavasarį vienoje iš grupių radau skelbimą, kuriame moteris ieškojo žmonių, norinčių papildomai užsidirbti. Po tuo įrašu pakomentavau, kad mane domina papildomas uždarbis. Tuomet su manimi susisiekė minėta moteris, kuri man parašė, kad jai reikalingas žmogus, dienos metu atsakinėsiantis į klientų skambučius. Uždarbis – 50 eurų ir daugiau per savaitę. Aš parašiau, kad mane tai domina.
Tuomet ji paklausė, ar naudojuosi „Vinted“ programėle, atsakiau, kad naudojuosi. Tada minėta moteris man parašė, kad siūlo darbą prekiauti rūbais toje platformoje. Pasakiau, kad norėčiau, bet kadangi jau vėlu, pasiūliau susirašyti kitą dieną.
Kitą dieną moteris manęs paklausė ar savo „Vinted“ paskyroje turiu atsiliepimų. Atsakiau, kad turiu nedaug, tačiau ji pasakė, kad jai viskas tinka. Tuomet ji pasiūlė pardavinėti jos drabužius mano paskyroje, o nuo kiekvieno parduoto daikto man liktų 10 proc. Aš sutikau ir ji man pradėjo siųsti drabužių nuotraukas, jų pavadinimus ir kainas.
Aš įkėliau kelių basučių bei batų nuotraukas į savo asmeninę paskyrą ir žmonės pradėjo juos graibstyti. Gavusi pinigus už minėtas prekes sąžiningai pasilikdavau 10 proc. sau, o kitus pinigus (60-70 eurų) pervesdavau į minėtos moters banko sąskaitą“, – pasakoja moteris.
Ji prideda, kad viską, ką gavo iš darbą jai pasiūliusios moters, „pardavė“ per maždaug 2 dienas. Praėjus kelioms dienoms ji pasakė moteriai, kad daugiau skelbimų nekels tol, kol prekės nebus išsiųstos pirkėjams.
„Kai jau turėjo žmonėms išsiųsti jų pirktas prekes pasakė, kad viską išsiuntė, tačiau neturi siuntimo čekių, nes paštomate tuo metu buvo pasibaigęs popierius. Aš tuo nepatikėjau.
O tuomet pradėjo jau ir žmonės man rašyti ir informuoti, kad negauna prekių ir prašyti, kad gražinčiau pinigus. Susisiekiau su ta moterimi ir informavau ją apie visą situaciją, kad žmonės negauna prekių ir nori, kad būtų gražinti pinigai, o aš dėl šios situacijos kreipsiuosi į policiją.
Minėta moteris užblokavo mane „Facebook“ platformoje. Na, o aš apie šią situaciją informavau policiją ir parašiau pareiškimą. Beje, prekių buvo parduota už 473 eurus“, – savo patirtimi socialinio tinklo grupėje dalijosi moteris.
Niekada nepardavinėkite kitų žmonių prekių savo paskyroje
Tuo metu Linos minėta drabužių prekybos platforma internete „Vinted“ pripažįsta, kad sukčiavimo atvejų jų platformoje pasitaiko ir labai apgailestauja dėl nemalonios moters patirties.
„Apgailestaujame, kad platformos narė pakliuvo į tokias sukčių pinkles. Nors ir itin retai, pasitaiko nesąžiningų žmonių, kurie bando pasinaudoti platformos nariais imdamiesi neleistinų veiksmų.
Kad tokia situacija nepasikartotų ateityje, raginame narius jokiu būdu nepardavinėti kitų naudotojų prekių savo paskyroje, nes jūs prisiimate atsakomybę už sandorių įvykdymą. Pastebėjus tokius bandymus sukčiauti, būtina apie tai informuoti policijos pareigūnus“, – perspėja įmonė.
Ji prideda, kad visi sukčiavimo atvejai vertinami labai rimtai ir kiekviena situacija sprendžiama individualiai, nariams susisiekus su mūsų pagalbos komanda.
„Priklausomai nuo situacijos, galime pašalinti vartotojo skelbimus, apriboti naudojimąsi platforma, užblokuoti paskyrą.
Išskirtiniais atvejais, įtarus tokius sukčiavimo atvejus, raginame narius būtinai apie tai pranešti vietos teisėsaugos institucijoms. Dėl teisinio reguliavimo, susijusio su duomenų apsauga, su pareigūnais pasidalinti savo turima informacija ir padėti tyrimo metu galime tik jiems pradėjus oficialų tyrimą“, – paaiškinama įmonės laiške naujienų portalui tv3.lt.
Platformos atstovai prideda, kad puslapyje nuolat atnaujinami ir vidiniai saugumo įrankiai, anksčiau aptiktiems sukčiaujantiems nariams apribojantys galimybes kurtis naujas paskyras ir toliau naudotis platforma.
Sukčiavimo atvejų – virš pusės tūkstančio
Kaip praneša „Lietuvos policija“, remiantis policijos registruojamų įvykių registro duomenimis, nuo 2021 m. sausio 1 dienos iki šiandien policija fiksavo beveik 600 (590) pranešimų ir pradėjo 17 ikiteisminių tyrimų dėl problemų ar galimų sukčiavimo atvejų, susijusių su minima prekybos platforma.
„Nepatvirtintais duomenimis, pirkėjai labiau suviliojami garsių vardų prekėmis už žemesnę nei rinkos kainą.
Tai ir galėtų būti vienas požymių, kaip atpažinti galimą sukčiavimo atvejį. Dauguma atvejų, sukčiai siekia išvilioti pinigus per avansą ar išankstinį prekės apmokėjimą. Kad netaptumėte galimo nusikaltimo auka, reikėtų pasidomėti atsiliepimais apie pardavėją, vertinti jo pardavimų apimtis, istoriją ir pan.“ – informuoja policijos atstovai.
Apie tiek realybėje, tiek elektroninėje erdvėje pastebėtus pažeidimus policija ragina nedvejoti ir nedelsiant pranešti interneto svetainėje „www.epolicija.lt“.