Didieji Lietuvos miestai skambiai pristatė naujovę – tėvelių sustojimo stoteles. Specialiai paženklintose vietose vairuotojai gali laikinai sustoti arba pastatyti automobilį ir palydėti vaikus iki ugdymo įstaigos.
Tokia tėvelių stotelių (angl. „Kiss and Ride“) sistema veikia ir kitų valstybių miestuose, pavyzdžiui: Vroclave (Lenkijoje), Lilyje (Prancūzijoje), Prahoje (Čekijoje), Briuselyje, Gente ir Briugėje (Belgijoje), Roterdame (Nyderlanduose) ir kt.
Visgi kaunietis sulaukė akibrokšto – palikus automobilį kelioms minutėms tėvelių stotelėje, jam buvo skirta bauda.
Stebisi, už ką skirta nubaudė
Naujienų portalui tv3.lt skaitytojas Andrius pasakoja, kad kiekvieną rytą savo vaiką veža į darželį, o automobilį stato tėvelių stotelėje, kuri yra J. Gruodžio gatvėje, prie „Erudito“ licėjaus.
Tačiau, kaip teigė pašnekovas, jam jau ne kartą teko aiškintis su kontrolieriais, kurie liepia už stovėjimą vis tiek susimokėti.
„Tikrintoja nuolatos grasina, kad tai, pasak jos, mokama vieta, pažymėta ženklais, kurie nei apibrėžiami Kelių eismo taisyklėse (KET), nei apskritai egzistuoja, ir neva „tai pati mokykla susigalvojo tuos ženklus“, – pasakoja jis.
Andrius su tuo nesutiko, todėl kontrolierė už paliktą automobilį minėtoje vietoje jam skyrė 25 eurų baudą.
„Nuvykus į bendrovės „Parkavimas Kaune“ biurą, ten pasijuto, kad jie patys nelabai supranta, kur slypi tiesa. Kelias minutes mane tikino, kad tokia stotelė nėra apibrežiama išvis KET. Bet juk yra KET 149 punktas.
Kadangi pokalbis nebuvo malonus, prisijungė dar vienas vyriškis, tuomet galiausiai priėjo moteris, kuri prasitarė, kad tose vietose galima palikti automobilį su laikroduku, tačiau sakė, kad Kaune tokiais nesinaudojama, o ir pripažino, kad ta vieta neturi net lentelės su stovėjimo laiku“, – kalbėjo jis.
Pokalbio metu, kaip teigė Andrius, jam taip pat buvo pateikta informacija apie kelio ženklinimą – jam aiškinta, kad minėta teritorija esą patenka į geltonąją rinkliavos zoną, o ženklas galioja iki gatvės pabaigos arba iki kito kelio ženklo.
„Tai reiškia, kad geltona rinkliavos zona apima gatvę, išskyrus 4 parkavimo vietas, pažymėtas „K+R“ stotele. Tai kokiu būdų įmanoma apsimesti tokiais neišmanėliais, draskyti akis apie neegzistuojantį ženklą ir skirti baudas tėvams, kurie nuveda vaikus į ugdymo įstaigas?
Mačiau, kaip elgiasi ta tikrintoja. Stovėjo prie mano automobilio, grasino, kad bus bauda, atsisuko į geltonos stovėjimo zonos ženklinimą, jį nufotografavo, tada nufotografavo mano automobilį, paliktą žalioje tėvelių stovėjimo vietoje. Bandoma primesti, kad aš stoviu visai kitoje zonoje?“ – klausimus kėlė pašnekovas.
Andrius sako, kad jis specialiai nufotografavo savo automobilį tam, jog būtų įamžintas laikas, kada transporto priemonė buvo palikta stovėjimo vietoje.
„Tai buvo 8.53 val., bauda skirta 8.55 val. Apsimeskime, kad čia tiesiog stovėjimo vieta, o ne speciali „K+R“ stotelė – tai kur 5 minučių tolerancijos laikas, skirtas nueiti iki parkavimo automato, susimokėti už parkavimą ir tuomet grįžti iki automobilio?“ – stebėjosi vyras.
Bet netgi ne šis faktas, kaip pasakoja Andrius, yra svarbiausias.
„Pasirodo, kad ir kiti tėveliai gauna baudas, kai palieka automobilį nuvesdami vaikus. Tai ar galėtumėte man paaiškinti, kas per betvarkė čia vyksta, jei man, dirbant darbą ir skubant nuvesti bei pasiimti vaikelį iš darželio, dar reikia jaudintis ir būti persigandus dėl galimos baudos už tai, kad automobilį palieku vietoje, skirtoje sustoti ir palydėti vaiką?
Negaliu net iš principo mokėti tokios baudos, kurią išrašo nosis užrietę personos, neišmanantys ne tik savo darbo, bet ir KET“, – pasipiktinimo neslėpė Andrius.
Įmonė pateikė savo poziciją
Tačiau bendrovės „Parkavimas Kaune“ atstovai kaltinimus atmeta.
„Trumpo sustojimo vieta „Tėvelių stotelė“, pažymėta informacine lentele „Kiss and Ride“, yra skirta stabtelti, pabučiuoti, išleisti vaiką ir nuvažiuoti tam, kad kiti tėveliai galėtų saugiai išleisti vaikus parkavimo vietoje, o ne ant važiuojamosios kelio dalies.
Šioje vietoje paliktos stovėti transporto priemonės kelia pavojų vaikų saugumui. Palydėti vaiką iki mokymosi įstaigos galima pastačius transporto priemonę kitoje, tolimesnėje parkavimo vietoje, nekeliant pavojaus tiems vaikams kurių tėvai jų nepalydi iki mokymosi įstaigos“, – teigė įmonės atstovai.
Pasak jų, jei automobilis stovi mokamoje vietoje ir kontrolės tikrinimo metu nustatoma, kad mokėjimo už automobilio stovėjimą nėra, fiksuojamas galimai padarytas vietinės rinkliavos mokėjimo tvarkos pažeidimas.
„Kelio ženklas, žymintis mokamą transporto priemonių stovėjimo geltonąją zoną, yra įrengtas J. Gruodžio g. pradžioje (įsukant iš E. Kanto g.), kairėje pusėje pagal automobilių judėjimo kryptį“, – paaiškino bendrovė.
Turite sumokėti iš karto
„Parkavimas Kaune“ atstovai taip pat mano, kad keblumų dėl apmokėjimo už stovėjimo vietą taip pat neturėtų kilti.
Bbilietų automatas J. Gruodžio g. yra įrengtas gerai matomoje vietoje kitoje gatvės pusėje priešais trumpo sustojimo vietą „Tėvelių stotelė“, todėl keblumų dėl rinkliavos sumokėjimo negali kilti.
Kontrolės tikrinimo metu visuomet yra įsitikinama, ar prie bilietų automato nėra asmenų, mokančių ar besiruošiančių mokėti už automobilio stovėjimą. Jei kyla ginčas, tuomet kiekviena situacija vertinama individualiai, vertinant visas aplinkybes, įskaitant ir bilietų automato atstumą nuo parkavimo vietos“, – teigiama komentare.
Tiesa, „Parkavimas Kaune“ atstovai taip pat primena, kad Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimu, nustatyto dydžio vietinė rinkliava privalo būti sumokama nedelsiant, t.y. tolerancijos laiko nėra.
Jei vairuotojai automobilį paliko stovėjimo vietoje, už kurią reikia susimokėti, tačiau to nepadarė, gresia administracinė atsakomybė – bauda iki 90 eurų.