Pvz., skrendant į Jungtinę Karalsytę yra draudžiama įsivežti bet kokius mėsos ir pieno produktus, net jeigu jie yra sufasuoti gamintojo pakuotėje arba įsigyti „duty free“ parduotuvėje, kitaip grės 5845 eurų bauda.
Vis tik Lietuvoje reikalavimai kiek skiriasi. Tad naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, ko negalima įvežti pas mus ir apskritai turėti rankiniame bei registruojame bagaže?
Bando prasivežti granatas, pjūklus ir ne tik
Lietuvos oro uostų atstovas žiniasklaidai Tadas Vasiliauskas neslėpė, kad kiekvieną savaitę fiksuojami dešimtys atvejų, kai keleiviai rankiniame bagaže bando gabenti draudžiamus daiktus.
„Tai dažniausiai įvyksta tiesiog dėl aplaidumo, skubėjimo, tinkamo pasiruošimo dar dedantis lagaminą nebuvimo.
Dažniausiai tai būna įvairios žirklutės, peiliukai, skysčiai didesnėse talpose, dujų balionėliai“, – vardijo pašnekovas.
Jis paminėjo, kad yra buvę ir atvejų, kai keleiviai bandė vežti simbolines, imitacines granatas ar net statybos įrankius, pjūklus, kurių negalima vežti dėl jų panaudojimo rizikos.
„Jei randamas neleidžiamas daiktas, keleiviui siūloma jį palikti artimajam, pasinaudoti mokama siuntimo ar saugojimo paslauga (pvz., bagažo saugojimas gali kainuoti nuo 3 iki 10 eurų – aut. past.).
Skridimo teisė atšaukiama tik išimtiniais atvejais, kai pažeidimas būna rimtas ir gali kelti pavojų saugumui. Tai – tikrai išimtiniai atvejai, kurie nėra dažni“, – komentavo T. Vasiliauskas.
Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Liuminata Vainauskienė patikino, kad paprastai skrisdami žmonės žino, kad turi susitvarkyti dokumentus, jei veža tokių dokumentų reikalaujančią prekę (pvz., meno kūrinį).
Tačiau ir ji pridūrė, kad yra buvę sulaikymų dėl cigarečių gabenimo be banderolių, narkotinių medžiagų konfiskavimo.
Kaip ribojamas skysčių, vaistų ar grynųjų kiekis
Lietuvos oro uostų atstovas atkreipė dėmesį, kad registruotame bagaže yra draudžiami, pvz., ličio baterijų turintys įrenginiai, nes jie gali kelti gaisro pavojų lėktuvo krovinių skyriuje.
Į registruojamą bagažą rekomenduojama nedėti dūžtančių, brangių daiktų (pvz., kompiuterių), dokumentų, banko kortelių.
„Esminiai reikalavimai, kuriuos reikėtų atsiminti – skysčiai rankiniame bagaže turi būti iki 100 ml talpose, supakuoti į vieną ar kelis permatomus maišelius (1 litro talpos). O gabenamų aštrių daiktų ar peilių geležtė turi būti trumpesnė nei 6 cm.
Rankiniame bagaže negalima vežti ir sprogstamųjų ar degių medžiagų – tai susiję su skrydžio saugumo užtikrinimu“, – dėstė T. Vasiliauskas.
Taip pat yra ribojami ir vaistų kiekiai. Be recepto galima turėti iki 5 originalių vaistinių preparatų pakuočių, su receptu ar gydytojo pažyma – iki 6–9 to paties vaisto pakuočių.
Turint daugiau kaip 10 to paties vaisto pakuočių arba vežantis narkotinius ar psichotropinius vaistus būtina turėti specialią gydytojo pažymą.
Be to, jeigu asmuo išvyksta iš Lietuvos ar grįžta į ją iš ES ar trečiųjų šalių, turėdamas grynųjų pinigų ar obligacijų, akcijų, kelionės čekių ir pan., kurių vertė yra 10 tūkst. eurų ar daugiau, privalo juos deklaruoti Grynųjų pinigų deklaracijoje.
Kokį maistą draudžiama įsivežti?
Siekiant išvengti gyvūnų užkrečiamųjų ligų, į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių draudžiama asmeniniame bagaže įvežti mėsos, pieno ir jų produktų.
Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT), Europoje šiuo metu cirkuliuoja itin pavojinga snukio ir nagų liga, kelianti grėsmę visam gyvulininkystės sektoriui.
Ir, nors jos Lietuvoje dar nėra, ją lengvai galima atsivežti per žmonių daiktus (drabužius, avalynę) ar gyvūlinį maistą, kadangi virusas yra labai atsparus – gali nukeliauti 300 km oru ar jūra ir likti pavojingas.
„Keliautojai turėtų būti ypač budrūs viešėdami Turkijoje, Vidurio Azijos, Afrikos šalyse, Irane ir kai kuriose Europos valstybėse – Slovakijoje ir Vengrijoje – jose cirkuliuoja snukio ir nagų liga. Keliavus užsienyje ir grįžtant į Lietuvą būtina prisiminti, kad ne iš ES šalių (t. y. iš Turkijos, Vidurio Azijos, Afrikos šalių, Irano) yra draudžiama parsivežti gyvūninės kilmės maisto produktų, pvz., dešros, sūrio“, – vardijo VMVT.
Tarnyba nurodė, kad aptikus draudžiamus gyvūlinius produktus keleiviai gali savanoriškai juos išmesti į atitinkamą konteinerį, kurio turinys vėliau būna saugiai sunaikinamas.
Jeigu keleivis su tuo nesutinka, jo produktai būna konfiskuojami, o jis pats nubaudžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.
„2024 m. Muitinės pareigūnai konfiskavo ir perdavė VMVT sunaikinimui virš 600 kg iš trečiųjų šalių asmeniniame bagaže vežamų draudžiamų gyvūninių produktų“, – pridūrė atstovai.
Kiek galima skraidinti alkoholio ir cigarečių
Lietuvos muitinė primena, kad dėl karinės rusijos agresijos prieš Ukrainą nuo 2024 m. birželio 3 d. yra draudžiama atvežti rusijos ar Baltarusijos kilmės žemės ūkio produktus ir pašarus (mėsa, pienas, kava, vaisiai, daržovės, riešutai, aliejai, cukrus ir t. t.), taip pat įvairius alkoholinius ir nealkoholinius gėrimus, tabaką.
O į ES iš trečiųjų šalių be importo muitų ir mokesčių vienas keleivis gali įvežti:
- 200 vnt. cigarečių;
- 100 vnt. cigarilių (cigarai, kurių kiekvieno maksimalus svoris – 3 g);
- 50 vnt. cigarų;
- 250 g rūkomojo tabako;
- 200 vnt. kaitinamojo tabako;
- 50 ml elektroninių cigarečių skysčio;
- 1 l stipriųjų alkoholinių gėrimų (degtinės, konjako, brendžio, viskio ar kt., kurių alkoholio koncentracija – didesnė kaip 22 proc.);
- 2 l alkoholinių gėrimų (likerio, putojančio vyno, vermuto, sidro ar kt., kurių alkoholio koncentracija – ne didesnė kaip 22 proc.);
- 4 l ramių vynų;
- 16 l alaus.
Keliaujant ES viduje, perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai yra skirti naudoti asmeniškai, o ne parduoti.
Tokiu atveju pridėtinės vertės ir akcizo mokesčiai yra įskaičiuojami į kainą ir kitoje ES šalyje jokių mokesčių mokėti nereikia.
Pasak muitinės, kiekviena šalis gali nustatyti skirtingus asmeniniam vartojimui skirtų tabako gaminių ir alkoholinių gėrimų kiekius. Jeigu vežatės tų prekių daugiau, jūsų gali paprašyti įrodyti, kad jos yra skirtos asmeniniam vartojimui.
ES šalių leidžiami kiekiai turi būti ne mažesni kaip:
- 800 cigarečių;
- 400 cigarilių;
- 200 cigarų;
- 1 kg tabako;
- 10 l stipriųjų gėrimų;
- 20 l spirituoto vyno (pvz., Portveino ar Chereso);
- 90 l vyno (iš kurio ne daugiau kaip 60 litrų yra putojančio vyno);
- 110 l alaus.
Ką draudžiama turėti bagaže?
Lietuvos oro uostai primena, kad tiek rankiniame, tiek registruojamame bagaže yra draudžiama turėti:
- skysčių ir gėrimų, kurie turi daugiau kaip 70 proc. alkoholio;
- elektrošokų, tazerių, gesintuvų;
- pipirinių ar ašarainių ar kitokių dujų;
- visų rūšių sprogstamų medžiagų, fejerverkų ir pan.;
- infekcinių, radioaktyvių, nuodingų, lengvai užsiliepsnojančių, toksiškų, koroziją sukeliančių ir pan. medžiagų (pvz., actas, siera, gyvsidabris, acetonas ir t. t.);
- autokosmetikos (pvz., aušinimo ar stabdžių skysčių);
- rūgštinių akumuliatorių (automobilinių).
Taip pat yra draudžiama turėti šaunamųjų ginklų, jų dalių ar šovinių (pvz., arbaletai, pistoletai, strėlės), daiktų aštriais galais ar kraštais (pvz., kirviai, kirtikliai, skutimosi peiliukai).
Taip pat amatų įrankių (pvz., laužtuvas, grąžtas), bukų įrankių (pvz., beisbolo lazda) ar kovos reikmenų (pvz., kastetai, nunčiakai).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!