• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau beveik 8 mėnesius Lietuvoje galioja nauja tvarka, pagal kurią, neturint galiojančios medicininės pažymos, negalioja ir turimas vairuotojo pažymėjimas. Tačiau ką daryti, jei į Lietuvą atvykstate tik trumpam – ar kaskart teks tikrintis sveikatą, kad galėtumėte vairuoti?

Jau beveik 8 mėnesius Lietuvoje galioja nauja tvarka, pagal kurią, neturint galiojančios medicininės pažymos, negalioja ir turimas vairuotojo pažymėjimas. Tačiau ką daryti, jei į Lietuvą atvykstate tik trumpam – ar kaskart teks tikrintis sveikatą, kad galėtumėte vairuoti?

REKLAMA

Lietuvis Gediminas (vardas pakeistas), šiuo metu gyvenantis Anglijoje, papasakojo, kad neseniai savaitei grįžo paviešėti į Lietuvą.

Jis paminėjo, kad turi angliškas teises, kurios, pagal viską, Lietuvoje galioja.

Tad jis, atvykęs į Lietuvą, išsinuomojo automobilį ir su juo iš oro uosto nuvažiavo pas gimines, po to ir dar kelis kartus kai kur važiavo.

REKLAMA
REKLAMA

Gedimino policija nė karto nesustabdė, bet jis gavo netgi 2 baudas už tai, kad neva važiuoja be teisių.

REKLAMA

Vyro spėjimu, jo vairuotojo pažymėjimas negalioja, nes jis neturi Lietuvoje galiojančios medicininės pažymos, kuri nuo 2025 m. tapo privaloma.

Visgi, anot Gedimino, tai yra visiška nesąmonė: „Taip išeina, kad parskridus į Lietuvą reikia eiti tikrintis sveikatą vien tam, kad galėtum pats parvairuoti iš oro uosto.“

Ar viešint Lietuvoje yra būtina medicininė pažyma?

Pasak „Regitra“ atstovės spaudai Eglės Bačionytės, bendra taisyklė yra tokia: jei jūsų vairuotojo pažymėjimas išduotas Lietuvoje, tuomet turi būti ir nuolat galiojanti medicininė pažyma, kad galėtumėte dalyvauti eisme.

REKLAMA
REKLAMA

Jei jūsų vairuotojo pažymėjimas išduotas užsienyje, tuomet reikalavimas turėti  galiojančią medicininę pažymą yra taikomas pagal tos valstybės įstatymus:

„Lietuva neadministruoja užsienyje išduotų pažymėjimų. Jei nuolat gyvenate užsienyje, rekomenduojama gauti tos šalies vairuotojo pažymėjimą ir medicininę pažymą atnaujinti pagal toje šalyje galiojančią tvarką.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, kaip nesustabdytam policijos gali būti patikrintas vairuotojo pažymėjimo galiojimas?

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Jorūnės Liutkienės aiškinimu, jei vairuotojas viršija greitį ir jį užfiksuoja greičio matuoklis, automatiškai tikrinamas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas.

REKLAMA

Vairuotojai taip pat užfiksuojami ir visų policinių prevencinių priemonių metu.

Tad gali būti, kad minimu atveju vairuotojas tiesiog viršijo greitį ir jam už tai buvo skirta bauda.

Kokie vairuotojo pažymėjimai galioja Lietuvoje?

Anot E. Bačionytės, jei asmuo turi galiojantį Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybėje išduotą vairuotojo pažymėjimą, jis yra pripažįstamas ir Lietuvoje.

REKLAMA

Tad atvykus į Lietuvą gyventi ar turistiniais tikslais, turimo kitos ES ar EEE šalies vairuotojo pažymėjimo nebūtina keisti į lietuvišką, nebent baigiasi jo galiojimo terminas.

„Reigtra“ atstovė paminėjo, kad ES ir EEE valstybės tarpusavyje pripažįsta vairuotojo pažymėjimus, tad juos gali keisti į kitos valstybės dokumentą.

Vis tik ji atkreipė dėmesį, kad vienu metu galima turėti tik vieną galiojantį ES ar EEE šalių vairuotojo pažymėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kalbant konkrečiai apie Jungtinę Karalystę, vairuotojo pažymėjimo keitimo procesas yra supaprastintas.

Pagal naująją tvarką, nuolat Lietuvoje gyvenantiems asmenims, turintiems Jungtinėje Karalystėje išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą, nebereikės laikyti vairavimo egzamino keičiant vairuotojo pažymėjimą į Lietuvoje išduodamą vairuotojo pažymėjimą“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

REKLAMA

Kurių šalių vairuotojo pažymėjimai Lietuvoje negalioja

E. Bačionytės teigimu, kiek kitokia situacija yra su vairuotojų pažymėjimais iš trečiųjų šalių.

Jei asmuo į Lietuvą atvyko turistiniais tikslais, pažymėjimo keisti nebūtina. Tačiau, jei pažymėjimas neatitinka tarptautinių konvencijų reikalavimų, papildomai reikia turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą.

REKLAMA

Jei asmuo yra nuolatinis Lietuvos gyventojas, trečiojoje šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą reikia pasikeisti į lietuvišką.

Pasak „Regitra“ atstovės, pasikeisti pažymėjimą į lietuvišką be jokių papildomų egzaminų galima, jeigu pažymėjimas buvo išduotas Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Korėjoje, Ukrainoje, Moldovoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visose kitose ne ES ir ne EEE šalyse įgytą pažymėjimą keičiant į lietuvišką teks laikyti teorijos ir praktikos egzaminus „Regitroje“.

Kaip patogiai sekti medicininės pažymos galiojimą?

E. Bačionytė primena, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. kasdien šimtui ar daugiau vairuotojų baigia galioti medicininė pažyma, o kartu stabdomas ir vairuotojo pažymėjimas.

REKLAMA

Tad vairuotojai yra raginami sekti savo medicininės pažymos galiojimą, kad dar prieš jai pasibaigiant spėtų pasitikrinti sveikatą, jei nenori, kad jų vairuotojo pažymėjimas laikinai nustotų galioti.

Pašnekovė nurodė, kad norėdami sužinoti, iki kada galioja jūsų medicininė pažyma, turite identifikuoti save per elektroninius valdžios vartus „Vairuotojų portale“ arba suvesti savo vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą „Regitros“ el. sistemoje.

REKLAMA

Vis tik E. Bačionytė paminėjo, kad nenorint nuolat rūpintis savo medicininės pažymos galiojimu yra ir kita išeitis – nurodyti savo kontaktus „Vairuotojų portale“.

Tokiu atveju, jūsų medicininės pažymos galiojimui einant į pabaigą, gausite 2 automatinius pranešimus: likus 60 d. ir likus 15 d. iki medicininės pažymos galiojimo pabaigos.

„Asmenims, pasitikrinusiems sveikatą pas medikus, nieko papildomai daryti nereikia. „Regitra“ automatiškai gaus duomenis ir pratęs vairuotojo pažymėjimo galiojimą“, – pridūrė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Baudos vairuojant be medicininės pažymos

E. Bačionytė išskyrė, kad vairuotojams iki 65 metų amžiaus sveikatos patikrą reikia atlikti kas 10 metų, nuo 65 iki 80 metų – kas 5 metus, o 80 metų ir vyresniems  – kas 2 metus.

Ji skaičiavo, kad sausio 1 d. buvo apie 71 tūkst. vairuotojų, kuriems buvo sustabdyta teisė vairuoti dėl medicininės pažymos.

O šiandien tokių vairuotojų yra apie 60 tūkst. ir šis skaičius – stabilus jau kurį laiką.

„Kai kurie iš šių vairuotojų, tikėtina, jau nebeplanuoja grįžti į eismą ir dėl tam tikrų priežasčių yra nusprendę savo vairuotojo pažymėjimo nepratęsti.

Todėl „Regitra“ neturi tikslo pasiekti, kad visi sustabdyti vairuotojo pažymėjimai būtų atnaujinti“, – paaiškino E. Bačionytė.

O J. Liutkienė atskleidė, kad per pirmus 6 šių metų mėnesius (sausio 1 d.–liepos 1 d.) policijos pareigūnai išaiškino ir užfiksavo 5 323 atvejus, kai transporto priemonės vairuotojai buvo nepasitikrinę sveikatos nustatytu periodiškumu.

Už tai skiriama 30–50 eurų bauda, kuri pirmą kartą nusižengus gali būti sumažinama iki 15 eurų (pusė minimalios nuobaudos).

REKLAMA
melas liejasi per kraštus...
melas liejasi per kraštus...
ar tikrai buvo toks atvejis? Ar tai feikinis straipsnis? Kodėl meluojate?

Pradžiai rašote, kad: „[...] jis gavo netgi 2 baudas už tai, kad neva važiuoja be teisių.“
Vėliau rašote, kad: „[...] gali būti, kad minimu atveju vairuotojas tiesiog viršijo greitį ir jam už tai buvo skirta bauda.“

Tad apsispręskite su savo melais. Šiaip, normalūs žurnalistai būtų pateikę teisinius niuansus ir tiek.

Teisiniai niuansai yra tokie:
• kas neuždrausta, tas galima. Ar uždrausta LTU važinėti su užsienyje išduotomis vairuotojo teisėmis? - ne (reglamentavimas gali skirtis ne EU narėms ir trečiojo pasaulio šalims).
• konkrečiai, kas liečia UK, kiek žinau, UK informacija nesidalina. Tad, teoriškai, LR bambukai negali patikrinti ar toks emigrantas apskritai turi vairuotojo teises.
• Toliau nedetalizuosiu.

Taigi, atsižvelgiant į tai, bauda niekaip negalėjo būti skirta "už vairavimą be teisių".

Get YOUR F*** lies straight! Nes JŪSŲ melas ant tiek nelogiškas ir absurdiškas, kad nei neaišku ko juo siekiama.
Baigiasi 8 mėn baudos terminas, jau savaitė skambinu į Regitrą ir policiją, kokių dokų reikia, kad jas atgaut? Visur tik muzikytė ragelyje, "visi specialistai užimti"...o eurai kapsi už laukimą ir muzikytę...
Sveikatos pažyma galioja dar 6 m, o pasirodo reikia eit iš naujo...:) cirkai su tom SP, jos nieko nereiškia ir nieko neduoda, tik pinigų reketas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų