Savo NT vertę galima sužinoti suvedus NT unikalų numerį Registrų centro internetinėje svetainėje.
„Gyventojai, kurie turi nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto, kaip ir kasmet, savarankiškai turi apskaičiuoti savo turto bendrą mokestinę vertę ir, jei ji viršija nustatytą ribą, užpildyti NT mokesčio deklaraciją bei laiku sumokėti mokestį e. būdu – Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS)“ – aiškina VMI Mokestinių prievolių departamento vyresnioji patarėja Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
Ji primena, kad pildymui pasirinkti reikia KIT715v.2 deklaracijos formą, kurioje reikia įrašyti visų turimų NT mokestines vertes jas sudėjus.
VMI jau pradėjo siųsti gyventojams išankstinius priminimus apie pareigą sumokėti NT mokestį.
Tai jau padarė 3,2 tūkst. gyventojų, kurie deklaravo 1,26 mln. eurų NT mokesčio.
Preliminariais VMI duomenimis šiais metais apie 35 tūkst. gyventojų turi deklaruoti NT mokestį, apie 15,4 mln. eurų.
Šie duomenys dar gali keistis, atsižvelgiant į pačių gyventojų pateiktą papildomą informaciją – pvz. apie NT, kurį gyventojai nuomoja įmonėms.
2022 m. apie 34 tūkst. gyventojų deklaravo 12,5 mln. eurų NT mokesčio.
Beje, NT mokestį turėtų mokėti ir prezidentas Gitanas Nausėda, turintis namą vaizdingoje vietoje prie Pūčkorių atodangos Vilniaus pašonėje.
Kas bus nesumokėjus NT mokesčio
VMI primena, kad praleidus NT mokesčio terminą, kuris yra iki gruodžio 15 d., jau nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai – 0,03 proc. per dieną.
Inspekcija esą nuolat informuoja gyventojus apie naujai atsiradusius ir nesumokėtus mokesčius, siųsdama pranešimus per Mano VMI, o ne Mano VMI naudotojams – įprastiniu paštu.
„Atkreipiame dėmesį, jog, jei gyventojas ar įmonė turi finansinių sunkumų, jie gali kreiptis į VMI ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį, kuri leistų skolą išdėstyti dalimis patogiu grafiku.
Jei asmuo po pranešimo ir toliau nesumoka ir nesikreipia į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo, VMI, vadovaujantis teisės aktais, nurašo mokesčio sumą ir susikaupusius delspinigius iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose“, – primena VMI.
Kas turi mokėti NT mokestį
NT mokestį moka gyventojai už gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinius (patalpas), žuvininkystės statinius ir inžinerinius statinius, kai jų bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą (arba 200 tūkst. eurų , jei taikoma lengvata).
Kaip deklaruoti NT mokestį?
Prisijungus prie EDS reikia pasirinkti deklaracijos formą KIT715v.2 ir joje įrašyti NT bendrą mokestinę vertę bei pasirinkti taikomą neapmokestinamąją ribą.
Suvedus šiuos duomenis NT mokesčio suma apskaičiuojama automatiškai.
NT mokesčio tarifai
Kai bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą, viršijančiai daliai taikomi mokesčio tarifai:
nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų, taikomas 1 proc. virš 500 tūkst. eurų, taikomas 2 proc. Auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį) su specialiu nuolatinės slaugos poreikiu, taikoma NT mokesčio lengvata – mokestis mokamas už dalį, kuri viršija 200 tūkst. eurų ribą, kuriai taikomi mokesčio tarifai:
nuo 200 tūkst. iki 390 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. nuo 390 tūkst. iki 650 tūkst. eurų, taikomas 1 proc. virš 650 tūkst. eurų, taikomas 2 proc.
Kilus neaiškumų dėl NT mokesčio, VMI kviečia kreiptis į ją internetu arba telefonu 1882.
Dabartinė valdžia siūlė keisti NT mokestį, kad jį mokėtų daugiau gyventojų. Tačiau Seime toks įstatymo projektas palaikymo nesulaukė.