• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Google“ darbuotojais apsimetę rusakalbiai sukčiai Lietuvoje patiklius žmones medžioja pusmetį, tačiau vienas naujausių jų grobių įspūdingas – iš 63 metų kauniečio jie išviliojo beveik 100 tūkstančių eurų. Nors specialistai perspėja, kad įvairių žinomų įmonių darbuotojais apsimetę nusikaltėliai bando išvilioti slaptažodžius, žmonės per savo naivumą sukčiams šiemet padovanojo daugiau nei 10 milijonų savo eurų – kone dukart daugiau nei pernai.

„Google“ darbuotojais apsimetę rusakalbiai sukčiai Lietuvoje patiklius žmones medžioja pusmetį, tačiau vienas naujausių jų grobių įspūdingas – iš 63 metų kauniečio jie išviliojo beveik 100 tūkstančių eurų. Nors specialistai perspėja, kad įvairių žinomų įmonių darbuotojais apsimetę nusikaltėliai bando išvilioti slaptažodžius, žmonės per savo naivumą sukčiams šiemet padovanojo daugiau nei 10 milijonų savo eurų – kone dukart daugiau nei pernai.

REKLAMA

Nė dešimties minučių neprireikė, kad sostinės centre rastume žmonių, kuriuos bandė apmulkinti „Google“ darbuotojais apsimetę sukčiai – kalbėdami rusiškai jie bando įtikinti, kad į žmogaus paskyrą kažkas įsilaužė ir siekiant ją atkurti, reikia pasakyti slaptažodžius.   

Įkliūna netikėtai

Štai kaip į sukčių skambučius reaguoja kalbintos vilnietės:

„Kadangi rusiškai, atsakai „laba diena“, o jinai vis tiek toliau „zdraste“, nu, tada viskas aišku. Iškart prisistato, kad aš „Google“ konsultantė, Marina ar Liudmila. Aš nesileidžiu į kalbas, aš pasiunčiu ten, kur rusišką laivą.“ 

REKLAMA
REKLAMA

„Jie skambina ir pradeda kalbėti rusų kalba, tai, kad apsigintum, kalbi su jais lietuviškai ir, žinokit, tada iš karto padeda ragelį. Bet kažkodėl žino ir vardą, pavyzdžiui, „zdravstvuite, Rasa“.   

REKLAMA

Ši moteris perprato piktavalius, tačiau vienas 63 metų kaunietis toks sumanus nebuvo. „Google“ ir „Swedbank“ darbuotojais apsimetę sukčiai iš jo išviliojo įspūdingą sumą. 

„Kreipėsi į policiją vyras, kuris pareiškė, kad per savaitę jam paskambino nepažįstami asmenys ir apgaulės būdu išviliojo iš jo beveik 100 tūkstančių eurų“, – pasakojo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Tokių istorijų – daugybė:  

„Net neįsivaizduoju, kaip apgauna įmonės kažkokias buhalteres, kosmosas man kažkoks.“   

REKLAMA
REKLAMA

„Kad jauni žmonės 40 metų atiduoda, atiduoda ten 19 tūkstančių. Nu, nežinau.“   

Kad žmonės įkliūtų, sukčiai skambina padarę namų darbus – žino ne tik vardą žmogaus, kuriam skambina, bet ir jo telefono modelį. Štai slapta darytas pokalbio su sukčiais įrašas:

„Matome sistemoje, kad mėgino pasisavinti informaciją iš „Samsung Galaxy 10 Plus“ įrenginio. Jūsų įrenginys? – Taip. – Žiūrėkite, Aušrine, jums dabar reikia sumažinti skambučio vaizdą ir nueiti į nustatymus.“    

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai paskambina konkrečiam asmeniui ir į tave asmeniškai kreipiasi, galbūt pamini asmenines detales, žmogaus psichologija įsijungia taip, kad ji sujautrėja ir tas blaivus protas kažkur dingsta“, – tikino Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovė Eglė Lukošienė.

O užveisę nerimo kirminėlį sukčiai ima žadėti pagalbą ir mėgina nuslopinti aukos budrumą. 

„Iš jūsų jokios asmeninės informacijos nereikės, vyksta garso įrašas, todėl neturiu teisės prašyti kokių nors jūsų duomenų“, – pokalbį tęsė telefoninis sukčė.    

REKLAMA

Tačiau po akimirkos štai kaip manipuliuoja mėgindami išpešti „Google“ paskyros kodą.  

„Klausykite įdėmiai, antras kodas yra Jūsų asmeninis, niekam nesakykite, man neperduodate. Pirmas kodas reikalingas paskyrai atkurti. Todėl paprašysiu jį pasakyti, kad įvesčiau į sistemą ir kartu atkursime paskyrą“, – telefonu žadėjo sukčė.    

Telefoninė sukčė seka pasakas, norėdama įtikinti, kad ji iš „Google“:   

„Kaip aš galiu įsitikinti, kad Jūs iš „Google“ įmonės? – Pirmiausia, žiūrėkite, aš galiu jums pasakyti duomenis, kuriuos nurodėte „Google“ paskyroje. Jūs nurodėte vardą Aušrinė, taip pat nurodytas įrenginys „Samsung Galaxy 10 Plius.“

REKLAMA

Atskleidė, iš kur sužino duomenis

Kitus kozirius aukai sukelti paniką – aukos vardą ir telefono modelį – sukčiai gauna iš nulaužtų vartotojų duomenų bazių.

„Citybee“, „Kilobaitas.lt“, „Filmai.in“, pažymių knygelių kai kurios programėlės. Iš nesaugių vietų, ko gero, paminėčiau ir įvairias nuolaidų sistemas“, – vardino kibernetinės saugos ekspertas Marius Pareščius.

Išvilioję „Google“ paskyros slaptažodžius sukčiai mato žmogaus laiškus. 

„Jūsų laiškuose bus ir slaptažodžių priminimai ir galimybė prisijungti prie banko, elektroninės bankininkystės“, – dėstė M. Pareščius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Google“ darbuotojais apsimetę telefoniniai sukčiai Lietuvoje siaučia jau 4 mėnesius. Žmonių naivumas jiems kainuoja tūkstančius.  

„Vidutinė išviliota suma yra 3, 4 ar 5 tūkstančiai“, – tikino Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovė.

Panašias sumas išvilioja ir investuoti siūlantys sukčiai. 

„Kviečiama iš pradžių investuoti nedidelę sumą, tada jam parodo, kad sėkmingai uždirbo, tada jau yra didesnės sumos“, – kalbėjo E. Lukošienė.

REKLAMA

Apakinti noro greitai praturtėti iš investavimo lietuviai šiemet prarado mažiausiai 2 milijonus eurų. Iš viso policija dėl sukčiavimo šiemet pradėjo beveik 3000 ikiteisminių tyrimų.   

„Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, tai yra 18 procentų daugiau, tikrai matom, kad tų sukčiavimų daugėja“, – tvirtino Policijos departamento atstovas.

Didėja ir išviliotos sumos – šiemet, anot policijos, sukčiai pasisavino daugiau nei 10 milijonų eurų, kone dukart daugiau nei pernai. Policija išaiškina tik kas trečią sukčiavimo atvejį.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Neįsivaizduoju kaip pas tokius glušus yra tiek pinigų
Nuo kvailumo vaistų nėra
As tai dziaugiuosi kad isvilioja babkes nes jeigu prisikises sedi namie ir verkia kad blogas gyvenimas lietuvoj tai gerai kad bent kazkas nudziove keleta tukstanciu nes sitas prisikises kisenes nustips ir su savim vistiek nepasiims i graba. Tai ir atiduok kitiems kam labiau reikia. Tupi lusnoj stogas varva teliko nejungia nes taupo o vat kisenes ir kojines pilnos.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų