Nors vartojimo paskolų rinkoje pirmąjį pusmetį stebėtas žymus augimas, tačiau skirtingais mėnesiais situacija labai keitėsi. Mažiausiai lietuviai skolinosi kovą, kai prasidėjus karui Ukrainoje tvyrojo nežinomybė ir gyventojai stengėsi išlaidauti kuo mažiau bei turėti grynųjų pinigų. Balandį skolinimosi tempai pradėjo didėti, o gegužę jau buvo pasiekę piką.
Banko ekspertai daro išvadas, kad skolintis lietuvius bene labiausiai vertė augančios elektros kainos. Dauguma vartotojų suskubo įsirenginėti saulės elektrines, taip bandydami apsisaugoti nuo mokesčių už elektrą didėjimo. Kita didelė klientų dalis dėl brangstančių statybinių medžiagų suskubo kuo greičiau atlikti suplanuotus ar jau pradėtus namų ar ūkio remonto darbus, kol statybinių medžiagų ar darbų kainos dar labiau neišaugo. Deja, dauguma klientų visgi susidūrė su iššūkiais, todėl teko skolintis.
„Balandį-birželį statybos darbų ir medžiagų kainos rinkoje sparčiai pakilo. Pildydami paskolos paraišką klientai dažniausiai nurodydavo, kad ketina iš anksto nusipirkti medžiagų, reikalingų remonto darbams ar įrengimams, nerimaudami, kad vėliau kainos gali išaugti dar labiau.
Statybos darbų ir medžiagų kainų kilimas griovė planus ir tiems, kurie jau anksčiau buvo suplanavę remonto darbus ir atidėję tam reikalingą lėšų kiekį, nes kylant kainoms pinigų remontui pabaigti neužtekdavo ir teko skolintis,“ – pasakoja „Luminor“ banko kredito produktų skyriaus vadovė Olga Kazanavičienė.
Taip pat pastebimai padaugėjo klientų, kurie dėl vartojimo paskolos kreipėsi drauge su sutuoktiniu, nes norėjo pasiskolinti didesnę sumą, dažniausiai ji buvo reikalinga didesniems pirkiniams. Vidutinė vartojimo paskolos suma „Luminor“ banke šiemet padidėjo 29 proc. ir siekė beveik 8 tūkst. eurų.
Žvelgdama į antrąjį šių metų pusmetį O. Kazanavičienė prognozuoja, kad skolinimas augs, tačiau tikėtina, kad lietuviai pradės daugiau skolintis kasdieninėms reikmėms arba nenumatytoms išlaidoms padengti.