Organizacijos parengtoje ketvirtinėje dujų rinkos apžvalgoje sakoma, kad dėl padidėjusios paklausos Europos šalyse kainos stiebėsi, o pasaulinių pardavimų vertė padvigubėjo iki 450 mlrd. JAV dolerių, nors pačios apimtys išaugo tik 5,5 procento.
TEA skaičiuoja, kad 2023 metais SGD importo apimtys padidės 4,3 procento.
„SGD importo augimą 2022 metais lėmė Europa, importavusi 63 proc. daugiau dujų, o tai kompensavo reikšmingą dujų importo dujotiekiais iš Rusijos sumažėjimą“, – nurodė organizacija.
SGD importas į Europą išaugo 66 mlrd. kubinių metrų, o tiekimui iš JAV teko du trečdaliai šio padidėjusio kiekio.
„SGD suvaidino lemiamą vaidmenį švelninant smarkiai sumažėjusio rusiškų dujų tiekimo vamzdynais į Europos Sąjungą poveikį ir padėjo išvengti dujų tiekimo trūkumo 2022 metais“, – teigė TEA.
Organizacija prognozuoja, kad 2023 metais dujų paklausa Europoje sumažės 3 proc., po 13 proc. nuosmukio 2022-aisiais.
Energetikos sektoriuje dujų naudojimas toliau mažės plečiant atsinaujinančiųjų energijos išteklių pajėgumus, o Prancūzijoje – didėjant branduolinės energijos gamybai užbaigus remonto darbus.
Nors manoma, kad pramoninis dujų naudojimas padidės 10 proc., dujų, skirtų gyvenamųjų namų šildymui, paklausos raida priklausys nuo oro sąlygų.
Švelni žiema Europoje 2022–2023 metais padėjo regionui išvengti šio energijos šaltinio trūkumo.
TEA teigė, kad norint visiškai atsisakyti rusiškų dujų tiekimo dujotiekiais, paklausa turėtų būti sumažinta 8 procentais.
Pasaulinis dujų suvartojimas, įskaitant dujotiekiais tiekiamas dujas ir SGD, pernai sumažėjo 1,6 proc. iki 4,042 trln. kubinių metrų.
TEA manymu, šis kiekis 2023 metais nekis.